verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Емирот од Дубаи, неговиот несреќен син, Цеца и нејзиниот син Вељко

on 21 - 09 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

Владетелот-на-Дубаи-почина-на-33-годи_-http___think.mk_pregled_vladetelot-crop-resize

 

[Рецензија: Владетелот на Дубаи, почина на 33 години од срцев удар]

 

Пред нас имаме вест упропастена со погрешен наслов и со промашена фотографија. И ваквата двојна грешка го прави написот лош и збунувачки, кој наместо да информира – дезинформира.

Владетелот на Дубаи, почина на 33 годи_ - http___think.mk_pregled_vladetelot-Линк до оригиналниот напис: Владетелот на Дубаи, почина на 33 години од срцев удар

Датум и време на објавување: 19.09.2015, 15:16

Датум на рецензирање: 20.09.2015

Рецензент:  Оливера Војновска

 

ВЕСТА „УТЕПАНА“ СО НАСЛОВОТ И СО ФОТОГРАФИЈАТА

Самата вест се потпира на вистинити факти и посочува прецизни извори на информации (иако не се линкувани). Но, првата порака што им се испраќа на читателите преку насловната конструкција „Владетелот на Дубаи, почина на 33 години од срцев удар“,  е неточна.

Имено, не станува збор за смрт на емирот на земјата, туку на неговиот најстар син.

Згора на сѐ, ова не е единствената грешка во написот. Веста е  дополнително „утепана“ со илустрацијата, која е целосно промашување. Наместо да го прикажува синот на шеикот, Мохамед бин Рашид ал Мактум, во текстот  е употребена фотографија од српската фолк-ѕвезда Цеца (Светлана Ражњатовиќ) и од нејзиниот син Вељко!

Тоа, несомнено, претставува сериозен пропуст, независно дали е направен од брзање или од незнаење. Па, во конкретниот случај е ирелевантно тоа што податоците што се наведени во содржинскиот дел се точни, бидејќи тие се невидливи од киксовите со насловот и со фотографијта. И токму овие гафови се причина што написот е предмет на рецензија и  заслужува негативна оценка.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

точни наводи

делумно

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални

релевантни

2 извори

повеќестрани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

сеопфатнo

нема прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

во насловот

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

нејасен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

збунува

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

погрешни

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести