verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: Шок за фановите: Тара Рид изгледа страшно!

on 18 - 08 - 2014       
Овој напис го има и на: Албански

КАНАЛ-5-Телевизија-crop-resize

Колку една актерска ѕвезда треба да ослаби, да се здебели, остари или да има запуштен изглед, за да им се соопшти на читателите дека изгледа страшно?

Згора на тоа, ако истата актерка сама си поставува фотографии на социјалните мрежи, од каде им право на медиумите да пресудат дека на нив изгледа страшно или недостојно на посакуваниот имиџ? Секако, со тој суд и да се повикаат читателите да кликнат на веста…

КАНАЛ 5   ТелевизијаЛинк до оригиналниот напис: Шок за фановите: Тара Рид изгледа страшно!

Датум и време на објавување: 16.08.2014

Датум на рецензирање: 17.08.2014

Рецензент: Стојан Синадинов

Обично се вели дека фактите се светост. Но, кој може да си ја преземе улогата на поголем „светец“, па врз основа на споредба на неколку актуелни фотографии и една од пред десеттина години, да утврди дека личноста „изгледа страшно“?

„Актерката Тара Рид на Твитер постави неколку фотографии на кои веројатно само таа мисли дека изгледа нормално“.

Изворот на информации, врз чија основа се суди за нечиј изглед, се фотографии. На овие фотографии нема никаков „страшен изглед“. Споредено со фотографијата од почетокот на нејзината кариера, има неколку килограми помалку, но медицината е таа која треба да каже дали се работи за анорексија. И тоа само во случај доколку личноста тоа го почуствува како проблем.

Наспроти тоа, текстот со супериорна увереност тврди:

„Тара е драстично ослабена, толку што предизвика вознемиреност меѓу нејзините фанови!“

Пристрасното коментирање во текстот оди дотаму што ѝ се држат лекција на актерката:

„Сега изгледа сосема поинаку, и што е најчудно, не само што не гледа проблем во својот изглед, туку се гордее со линијата.

Насловот е сензационален и несоодветен.

Во „Прирачникот за етиката во новинарството“ на авторите Тарама Чаусидис и Зоран Бојаровски стои следново:

„Стереотипите се непријатели на доброто новинарство! Секој е различен.“

Но, стереотипите се толку податливи за „брзи“ кликови.

Фотографиите служат само за манипулација, со попатно „жалење“ дека самата личност не успева да најде проблем во сопствениот изглед?!

Секако дека клишеизирањето на физичкиот изглед, посебно кога во прашање се тинејџерите, е еден од фетишите на современото време во кое имиџот е (речиси) сѐ. Децениското моделирање на познатите личности со „тенка“ фигура можеби довела до екпанзијата на анорексијата, но да се прогласува нечиј изглед како страшен и непожелен е само другата страна на истиот стереотип.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

неточни наводи

неверодостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални

нерелевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

извртување на вистина (спин)

лажни информации

наклонетост

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

целосна копија

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

манипулира

селективно наведен автор (извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Претплатете се за најнови вести