verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: СДСМ и СОРОС ставија раце и врз студентите

on 11 - 12 - 2014       

kurir_mk_makedonija_vesti_181502-SDSM-i-SOROS-stavija-race-i-vrz-crop-resize

 

За идните аналитичари можеби ќе биде интересно да проучуваат како на јавната сцена во Македонија во одреден период на нејзиниот развој најважно било да се промовира и форсира идејата дека е чесно и патриотски да не се учествува во она што ни се случува, да не се учествува во подигнување на гласот против неправдата, глупоста, притисоците. Да се молчи и да се почитува мислењето на спин–докторите, резонот на една партија, на еден клан, на еден човек… кои вршат постојана евтаназија на секој никулец на демократија во оваа држава.

Најмалку што може да се каже за овој производ е дека се работи за невидена манипулација, безобразлук и за елементарен недостиг од вкус и од мера.

FireShot Screen Capture #045 - 'СДСМ и СОРОС ставија раце и врз студентите' - kurir_mk_makedonija_vesti_181502-SDSM-i-SOROS-stavija-race-i-vrz-Линк до оригиналниот напис: СДСМ и СОРОС ставија раце и врз студентите

Датум и време на објавување: 06.12.2014 13:15

Датум на рецензирање: 10.12.2014

Рецензент: Александар Писарев

 

ПОБРКАНИ ЛОНЧИЊА

За да се маргинализираат протестите, измислена е некаква „методологија“ за „мерливост“ на успехот на протестите, при што се „измешани лончиња“.

„Во Македонија според податоците има 60.000 студенти и 85.000 средношколци. Еден протест се смета за успешен ако на него излезат најмалку половина од овој број, односно 30.000 студенти и 40-тина илјади средношколци, кои на улиците би резултирале со бројка од 70.000 луѓе.“

Се прави опасна манипулација и измама на граѓаните, при што, всушност, протестите се изедначуваат со референдум, кој се смета за успешен ако на гласањето излезат половина од вкупниот број запишани избирачи, односно според Законот …„Излезноста е клучна за успехот на референдум“… (Закон за референдум).

На овој начин им се одзема легитимност на студентските барања, а предлагачот на Законот за државен испит се амнестира од секаква обврска да го чуе нивниот глас. Протестот однапред се прогласува за неуспешен и необврзувачки за надлежните институции.

„Тоа што на последниот протест во Штип излегоа само шеесеттина студенти и во Скопје околу илјада не е сериозен репер и кажува дека СДСМ и СОРОС на сила сакаат да доминираат и да се наметнат, но доживуваат фијаско и не наоѓаат поткрепа кај младите.“ 

 

ПЕРДЕ НА ОЧИ

Се бега од реалноста, па „Студентски пленум“, кој прераснува во сериозно студентско движење, независно од која било политичка партија, со јасно дефинирана стратегија и цел да се избори за автономија на универзитетот и своите легитимни права, се прогласува за таканаречена организација на која ѝ се лепи политичка етикета на опозицијата и на Сорос.

Она што сите го гледаат овде се констатира дека, всушност, не постои.

„Уште еднаш се докажа дека неформалната студентска организација „Студентски пленум“, која повторно најавува протести на студентите на 10-ти декември против најавениот државен испит кој треба да го зголеми квалитетот во високотo образование не постои, односно протестите се поттикнати од високи фунционери на СДММ“БРОЕЊЕ НА „КРВНИТЕ ЗРНЦА“

Создавање на негативна стереотипизација и пребројување на партиска припадност или симпатии кон одредена политичка опција и ставање на студенти, истакнати интелектуалци, професори и граѓани на Македонија на ѕидот на срамот само затоа што не ја поддржуваат политиката на актуелната власт, станува стереотип.

Се прави причинско-последична врска во семејствата, се навлегува во лична историја, во корените, во животниот пат и во релациите помеѓу претците и потомците. Им се отовора „досие“, чии деца се и кои им биле родителите, вујковците, дедовците… што изгледа не само непристојно, туку и крајно простачки и вулгарно, но и многу опасно.

„Еден од организаторите на студентскиот протест на 10-ти декември е Давид Данаилов, член на централниот одбор на СДММ, братучед на Јон Фрчковски внук на Љубомир Фрчковски“

Прекршени се основните принципи на Кодексот на новинарите на Македоније, кои се залагаат дека новинарите:

Следејќи ја својата улога во градењето на демократијата и на цивилното општество, ќе ги бранат човековите права, достоинството и слободата, ќе го почитуваат плурализмот на идеите и ставивите, ќе придонесуваат во јкнење на правната држава и во контрола на власта и на другите субјекти во јавниот живот.

Прекршен е и и член 16:

Новинарот ќе ги чува угледот и достоинството на својата професија, ќе ги поттикнува взаемна солидарност и различност на ставовите и нема да го употреби својот медиум за пресметка со личности…

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

манипулативно пренесени

неверодостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести