verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Вестите бараат потпирање на повеќе извори

on 11 - 05 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

Путин  Русија е подготвена да го финансира гасоводот во Грција   Република Online - crop-resize

 

[Рецензија: Путин: Русија е подготвена да го финансира гасоводот во Грција]

 

Веста е дека Русија е подготвена да ѝ помогне на Грција така што кај неа ќе го изгради делот од гасоводот „Турски тек“. Прва ја објави „Република“, а потоа ја презедоа речиси сите други медиуми и таа, секако, има своја актуелност и за нас. По пропаста на проектот „Јужен тек“, за нас проектот за гасификација остана без реален извор на суровина! И, секако, ова би требало да биде една скромна порција „оптимизам“ во ова темно секојдневие. Тука имаме едно „ама“, кое бара истите вести да се одмеруваат од повеќе страни. Резултат: голема грешка во датумирање на крајот на проектот!

Путин  Русија е подготвена да го финансира гасоводот во Грција   Република OnlineЛинк до оригиналниот напис: Путин: Русија е подготвена да го финансира гасоводот во Грција

Време на објавување: 07.05.2015

Датум на рецензирање: 09.05.2015

Рецензент: Љубомир Костовски

Проблемот на оваа вест е дека таа не е комплетна. Најпрвин дојде до заострување на односите Москва-Анкара по изјавата на Путин за масакрот на Турција врз Ерменците. Зад тоа стои, веројатно, и нерасчистен интерес околу „провизија“ која Турција треба да ја добива од гасоводот (за што пишува „Политика“). Значи, во прашање е целиот проект, особено, откако дополнително, деновиве, Србија не го прифаќа проектот „Турски тек“ (комплетното соочување со оваа вистина може да се види и овде), што значи дека без неа не ќе може да стигне гасот до крајната одредница  – Унгарија. Со ова, веста дека Москва ѝ помага на Атина е целосно бесмислена! Тоа значи и дека ефектот од евентуалната изградба на „Турски тек“ за нас веднаш треба да падне на „ниски копја“.

Потребата од поврзување на актуелни вести, секако, во вакви случаи е неопходна, бидејќи така ќе дојдеме и до вистинскиот датум – „Турски тек“ не би бил завршен за две години (би било завршено премостувањето на Црно Море) како што гласи објавената вест, туку во 2022 година. А, тоа е голема грешка. Тајмингот е важна причина што и Белград се откажа од овој гасовод!


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

извртување на вистина (спин)

лажни информации

не аплиактивно

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

целосна копија (агенциска вест)

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

информира

некреативен

несензационален

соодветен

Веста е изолирана од другите факти за ов а тема и создава погрешни надежи

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

поврзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести