verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ – Што се случи во Горно Лакочереј!?

on 25 - 06 - 2014       
Овој напис го има и на: Албански

ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ-Што се случи во Горно Лакочереј-crop-resize

Како и во секој останат случај на сензационализам во новинарството и овде е тешко да се утврдат мотивите зошто толку многу се апострофира случај што во полициските билтени месечно добива барем по неколку „фотокопии“. Навистина станува збор за кражба, но ништо во неа не е невообичаено, ниту егзибиционистичко до степен да се наведува читателот дека ќе се шокира или, пак, дека ќе прочита нешто досега невидено.

ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ-Што се случи во Горно ЛакочерејЛинк до оригиналниот напис: ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ – Што се случи во Горно Лакочереј!?

Датум и време на објавување: 20.06.2014, 14:39

Датум на рецензирање: 22.06.2014

Рецензент: Мирослава Бурнс

Текстуалниот дел е целосно преземен од полициски билтен и тој, оттука, претставува еднострана информација. Меѓутоа, станува збор за официјален извор и основаните причини за сомневање во вистинитоста во изнесеното се мали. Вистинитоста на тексот не е проблем, туку проблем е неговото претставување во насловот. Новинарот би требало да држи реален тон за настаните за кои известува, односно да не собира кликови со беспотребно хиперболизирање.

Ниту еден критериум не ја прави оваа вест толку невообичаена за да го заслужи коментарот во насловот „ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ“. Ова, проследено со големината на фонтот, покажува намера да се привлече големо внимание, да се алармира читателот на некоја невообичаена случка за која се известува. И шокот навистина пристигнува. Кога ќе се прочита содржината на напишаното, се редат низа прашалници: што е она од кое треба да се шокира читателот?

Во текстот воопшто не е направен напор за дополнително истражување. Тој е копи-пејст од билтенот на МВР и не изискува особена новинарска работа. Во ваков случај, најголемиот авторски придонес, авторот го има во насловот, што е промашен по точност и по интензитет. Народски кажано, од мува се прави слон.

Новинарот одговорно треба да ја информира јавноста, што подразбира и да не ја манипулира. Манипулацијата на кратки патеки може да донесе некој клик плус, но од аспект на кредибилноста е нарушувачка и ја руши довербата.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

точни наводи

веродостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

пренесено од полициски билтен

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

нејасен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести