verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: Каролина на суд поради гласен секс – Ја пријавиле комшиите

on 12 - 12 - 2014       

Каролина на суд поради гласен секс Ја пријавиле комшиите Сител Телевизија-crop-resize

 

Сигурно многумина што го виделе насловот на овој текст, помислиле дека ова се случило во Македонија и дека има некаква врска со поп-пејачката Каролина Гочева. Сензационалистичкиот наслов на овој текст, како и фактот што истиот е сместен во рубриката „Џет-сет“ има цел да го доведе во заблуда читателот дека се работи за некоја друга личност. Кога ќе се прочита текстот, станува јасно дека личноста именувана во насловот нема никаква врска со личноста спомената во текстот.

Каролина на суд поради гласен секс Ја пријавиле комшиите Сител ТелевизијаНаслов на анализираниот напис: Каролина на суд поради гласен секс – Ја пријавиле комшиите

Датум и време на објавување:9.12.2014, 14.18

Датум на рецензирање: 12.11.2014

Рецензент: Ана Анастасовска

Не е наведен изворот од каде е преземен текстот ниту, пак, е ставен линк до оригиналната верзија. Во текстот само се спомнува дека инцидентот се случил во Велика Британија, но не се наведува во кој град или во кое место. Ова може да отвори сомнеж кај читателот дека веста како таква, можеби, е стара и не е актуелна, а може да е и целосна измислица.

Насловот на овој текст е сензационалистички и тој можеби е креативен, но го доведува во заблуда читателот дека се работи за наша позната пејачка. Целта на авторот на овој текст, очигледно, била да се изманипулираат читателите, уште повеќе што тој е сместен во рубриката „Џет-сет“ каде стојат текстови посветени на јавни личности од домашната и од странската естрада. Текстот слободно би можел да се стави во рубриката „Забава“ или „Еротика“. Кога ќе го прочитате текстот, ќе ви стане јасно дека се работи за сосема друга личност, односно за извесна Керолајн од Велика Британија. Целта на авторот на овој текст очигледно била да собере што е можно повеќе читаност, но не и да информира за некоја суштинска и актуелна работа.

Би било подобро доколку насловот на текстот биде попрецизен, во стилот „Британка завршила на суд поради гласен секс“. Во него би требало да се наведе и изворот на информацијата, односно линк кој ја пренесува веста за тој да биде поверодостоен. Ваков, како што е пренесен, текстот отвора редица различни сомнежи.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

нема извртување на вистина (спин)

нема лажни информации

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор, ненаведен извор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

креативен

сензационален

соодветен

нејасен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести