verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: Хаос на Бихаќка – СДСМ „удри“ и по Жерновски

on 5 - 02 - 2014       
Овој напис го има и на: Албански

press24_mk_haos-na-bihakjka-sdsm-udri-i-po-zhernovski1-crop-resize-final

Текстот со спинерски наслов: „Хаос на Бихаќка – СДСМ „удри“ и по Жерновски“, прозвучува како да се случил некаков конфлит во редовите на опозицијата. Тоа е, всушност, и намерата на овој напис, кој се обидува да креира во јавноста сензација дека пукаат рабовите во опозициските редови. Материјалот што го рецензираме е преземен од  друг портал и во него се целосно изместени поентите од прес-конференцијата на СДСМ, при што се плете една теднедциозна приказна која се потпира на паушално нафрлани информации.

FireShot Screen Capture #188 - 'Хаос на Бихаќка - СДСМ „удри“ и по Жерновски I Press24' - press24_mk_haos-na-bihakjka-sdsm-udri-i-po-zhernovskiЛинк до оригиналниот напис: Хаос на Бихаќка – СДСМ „удри“ и по Жерновски

Датум и време на објавување: 2.02.2014, 00:11

Датум на рецензирање: 4.04.2014

Рецензент: Оливера Војновска

Вистинитост: Написот е мешавина од вистинити факти и податоци, чија вистиниотост не може да се утврди.

Наводите:

„Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска на прес-конференција излезе со тврдења дека фирмата ЕЛТРА ДООЕЛ Скопје, со која според него управувала сопругата на братот на Драган Павловиќ- Латас, добила милионски тендери“

се точни. Според тоа што деновиве беше објавено по медиумите,  не е спорен ниту податокот:

„Сопственик на фирмата која ја споменува портпаролот на СДСМ не е ниту братот на уредникот на телевизија Сител, ниту пак неговата снаа…“

Но, затоa целосно висат другите наводи во текстот. На читателите не им се нуди никаква аргументација во поткрепа на тврдењето:

„…фирмата работи веќе 15 години и досега добивала бројни јавни набавки во изминатите години благодарение на најповолната понуда“.

Во написот уште се вели:

„Оваа фирма, за која што сега обвинува Шилегов, моментално спроведува јавно осветлување, односно електрични инсталации за осветлување во Општина Центар, каде на власт е СДСМ на чело со Андреј Жерновски, факт кој секако Шилегов не го спомена на прес-конференцијата

Тоа можеби навистина е така, но нема аргументи за да се потврди овој „факт“. Нема, на пример, податоци дали фирмата е избрана на тендер и колку фирми учествувале.  Исто така, непознато е за колкав обем на работи станува збор и дали договорот бил направен во време на претходната локална власт или сега. Нема ниту елементи  за заклучокот:

Согласно логиката на Петре Шилегов, излегува дека Драган Павловиќ – Латас работи за Андреј Жерновски и опозицијата“

кој е даден со забележлива доза на иронија.

Извори на информации: Порталот се повикува на друг сајт без да го наведе линкот. Тој, пак, се повикува на пресот на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов и на непотврдени информации од неименувани извори.

Содржајност: Написот е едностран. Преземен е од друг портал и воопшто не е направен никаков напор да се прошири приказната со детални податоци  околу постапката, на која споменатата фирма, како што се тврди, е ангажирана да го одржува осветлувањето  во Општина  Центар.

Пристрасност: Пристрасноста е видлива уште од насловот, како и од самата конструкција и интонација на текстот.  Обидот да се оцрни опозицијата без ниту еден доказ јасно кажува на која страна е наклонет овој материјал.

 Коментирање:  Ироничните констатации:

„…. електрични инсталации за осветлување во Општина Центар, каде на власт е СДСМ на чело со Андреј Жерновски, факт кој секако Шилегов не го спомена на прес-конференцијата

Согласно логиката на Петре Шилегов, излегува дека Драган Павловиќ – Латас работи за Андреј Жерновски и опозицијата.“

само го засилуваат впечатокот дека се работи за тенденциозен и спинерски производ.

Оригиналност/Плагијат: Написот е комплетно преземен од друг портал.

Квалитет на насловот: Насловот е провокативен и содржи една манипулативна порака. Во текстот нема ниту трага од „хаосот“ во насловот. Исто така, написот не нуди недвосмислени докази дека СДСМ „удри“ по Жерновски.

Фотографија: И фотографијата е преземена  заедно со текстот. На неа е прикажан Шилегов со прекрстени дланки и израз на лицето како да се извлекува.

Заклучок: Написот, особено насловот, се обидува да го насочи јавното мислење да верува дека СДСМ е кавгаџиски настроен и отвора „фронот“ дури и со партнерите од  „Сојузот за иднината“. Тој е уште еден  од серијата текстови кои деновиве беа пласирани во дел од медиумите, откако најголемата опозициска партија обелодени скандали поврзани  со високи функционери од власта. А веројатно, нема да биде ни последен. Вакви шпекулативни, политички мотивирани  написи во кои вистината  добива сосема друга димензија, допрва ќе се појавуваат со оглед на фактот што влегуваме во изборен период.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

делумно

делумно

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални, аноними

релевантни, нерелевантни

не може да се утврди

повеќестрани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

целосна копија

наведен извор без линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

креативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести