verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Таблоидно четиво злоупотребeно во партиско-политички цели

on 19 - 08 - 2015       

111111-09876-098000778-crop-resize

 

[Рецензија: Ексклузивни фотографии: Радмила Шеќеринска во бикини на плажа во Сивота, Грција]

 

Таблоидно четиво, ама со силна политичка нишка. Поточно, изгледа основната цел не била само на „жолт“ начин да се информира јавноста каде одмора вториот човек на опозицијата, туку тоа сознание да се злоупотреби во партиски цели, да се оцрни политичкиот противник.

111111Линк до оригиналниот напис: Ексклузивни фотографии: Радмила Шеќеринска во бикини на плажа во Сивота, Грција

Датум и време на објавување: 14.08.2015 12:27

Датум на рецензирање: 18.08.2015

Рецензент: Владимир Мирчески

 

„БИКИНИ“-ОДМОРОТ Е НА СОПСТВЕНА СМЕТКА, А „ИЗРАЕЛСКАТА“ АВАНТУРА НА ЧИЈА?!

Темата е занимлива, нема збор – каде летува наша позната политичарка. Да се разбереме, вакви текстови, зачинети со папарацо-фотографии, ги полнат светските таблоиди, иако најчесто станува збор за пејачи, актери, познати фаци, луѓе кои немаат врска со политика. Но, во нашиот случај, бидејќи политиката доминира во животите на граѓаните, ете, избрана е политичарка. Ама, не која било, туку втората во хиерархијата на најголемата опозициска партија. Фино, пласирани се две, не баш најостри фотографии, како доказ дека таа си одмора на плажа во Грција. Во ред, легитимно – еве видете каде летува Шекеринска, а тоа е Грција. Да расчистиме, не е баш некоја егзотична дестинација, зашто секоја година стотици илјади македонски државјани одат кај јужниот ни сосед. Фактот дека таа е „уловена“ во лесно достапна локација, а не, на пример, на Малдиви, Сејшели, Хаваи, Монте Карло, Барселона, Њујорк, а можеби и во Израел, се компензира со формулации со кои на читателите сака да им се „вреже“ впечатокот за невидено луксузирање на опозиционерката што за неа, како што се вели, било вообичаено:

„Заменик-претседателката на СДСМ е позната во јавноста по скапиот живот, луксузниот стил на облекување, џипови, големи станови и луксузни вили. Се надеваме дека годинашниот одмор и ги исполнил очекувањата.“

Прво, овде станува збор за коментар, а тоа не ѝ е јасно кажано на публиката.

Новинарот треба да прави разлика меѓу фактите и мислењата, меѓу веста и коментарот – член 13 од Кодексот на новинари.

Второ, што имало потреба од такви „дополнувања“ ако веќе е објавена примарната информација? Одговорот е дека има очигледна намера за дискредитација на политичарка, која не е по волја на власта. Уште нешто да разјасниме, конкретната личност во овој момент не извршува каква било државна функција и за тоа не добива пари од државниот буџет. Значи дека таа самата или, пак, нејзиниот сопруг, си ги плаќаат сметките за одмор. Оттука за „луксузирањето“, како што се тврди, самите си се покриваат и граѓаните, односно сите нас, тоа не нè чини ништо.

Може да се извелече паралела дека овој текст за Шекеринска мириса на „вратка“ од другиот табор за случајот „Груевски во Тел Авив“, односно премиерскиот одмор во Израел, кој не беше најавен од надлежните, туку соопштен откако беше медиумски „пробиен“. Сепак, разликата е голема зашто него и неговата службена придружба ние ги плаќаме, а Шекеринска не. Ете, каде ја гледаме партиско-политичката, а не само „новинарската“ мотивираност за таквото пристрасно „кроење“ на конкретниот материјал.

А, да, и на крај една забелешка, некој ќе рече моден детаљ – бикини е дводелен, а не едноделен костим за капење.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

делумно

делумно

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

анонимни

не може да се утврди

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

креативен

сензационален

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

делумно има

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

поврзан со тагови

Претплатете се за најнови вести