verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: Девојка едвај спаси жива глава од кучиња

on 24 - 12 - 2014       
Овој напис го има и на: Албански

Девојка едвај спаси жива глава од кучиња Вечер-crop-resize

 

Читајќи го овој напис, читателот лесно може да се доведе во заблуда дали текстот е резултат на гледање некој игран филм, сон или, пак, случката пренесена во него навистина се случила. Текстот не го задоволува минималното ниво на сеопфатност, во него нема никакви извори, што го прави неверодостоен и може да се оцени како класична детска приказна.

Девојка едвај спаси жива глава од кучиња ВечерНаслов на анализираниот напис: Девојка едвај спаси жива глава од кучиња

Датум и време на објавување: 21.12.2014, 08:27

Датум на рецензирање: 23.12.2014

Рецензент: Ана Анастасовска

„Рано утринава окoлу 06 часот и 15 минути на булеварот „Трета Македонска Бригада“ била нападната девојка на возраст од 21 година од три кучиња скитници.“

Ова се единствените факти наведени во текстот, што не е доволно за да се утврди нивната точност. Задача на новинарот е кога ќе дојде до некоја информација, истата да ја провери, а потоа да дојде и до повеќе детали, како што тоа е сторено овде, од каде претпоставуваме и дека е преземена веста.

Можеби некој слушнал или прочитал дека некоја девојка била нападната од кучиња во скопската населба Аеродром, но никој не се потрудил да ја пронајде девојката, да земе нејзина изјава или, пак, за случката да добие потврда од МВР доколку била пријавена, или од друг официјален орган или лице. Тоа го прави написот.

Кога веќе не е вложен труд да се дојде до повеќе детали поврзани со случката, можело едноставно да стави линк до оригиналната верзија на овој текст и на тој начин написот ќе се направел поверодостоен. Така, од една страна, ќе се оправдала мрзеливоста, а од друга, ќе се задоволела желбата на читателот за информираност.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

не може да се утврди

не може да се утврди

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

делумна копија

ненаведен автор, ненаведен извор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

информира

некреативен

сензационален

соодветен

јасен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

квалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Една мисла во “Рецензија: Девојка едвај спаси жива глава од кучиња

  1. ради оваа вест- прекрасно куче умре денес од отров! Побрзо реагирајте на ваквите глупости! Малоумници веруваат, и недолжни страдаат…

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести