verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Проектите на „Метаморфозис“ претставени на водечката ТВ-емисија „360 степени“ на „Алсат-М“

on 20 - 12 - 2016       

Искуствата од проектите на Фондацијата „Метаморфозис“, кои се однесуваат на проверката на факти во медиумите и на (не)исполнувањата на изборните ветувања на партиите, беа претставени на водечката ТВ-емисија од информативен, репортажен и дебатен формат „36о степени“ на „Алсат-М“.

Прилогот најпрвин провери како се исполнуваат пет случајно избрани ветувања на политичките партии, а потоа следуваше и разговор со уредникот на „Сервис за проверка на фактите во медиумите“, Владимир Петрески.

Целата емисија можете да ја видите долу. Прилогот за изборните ветувања почнува од 18:38 секунди, а разговорот од 28:30 секунди.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести