verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сервис за проверка на факти од медиумите

Проект на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија
USAID Logo

ЗА

ЕУ ја забрани вакцината против грип, Загреб признава дека кај нив се тестирала вакцината, во Македонија молк

Viktor
Написот содржи застарени информации кои се прикажуваат како нови. Артиклот кој се референцира како извор , http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/69892-zemlje-eu-zabranjuju-cjepivo-protiv-gripe-zagreb-priznaje-da-ga-je-za-novac-testirao-na-djeci.html , е објавен на 29.10.2012. Доколку барем малце се пребара за забраните на одредените вакцини ќе се наиде на артикли кои укажуваат дека оваа забрана завршила само во ноември 2012 (http://www.reuters.com/article/2012/11/09/us-novartis-vaccine-italy-idUSBRE8A817T20121109). Од моето пребарување, според мое разбирање, станува збор за одредена пратка на вакцини за 2012та година, а не за самата вакцина. Написот на МКД.мк има за цел да ја заплаши јавноста околу вакцините, а и можеби предизвика лажна слика за компетентоста на здраствените установи во Македонија. За втората цел не сум сигурен бидејќи не направив истражување околу тоа дали Македонија во 2012 ги следела истите чекори кои ги преземале повеќето од земјите во ЕУ.
http://www.mkd.mk/makedonija/eu-ja-zabrani-vakcinata-protiv-grip-zagreb-priznava-deka-kaj-niv-se-testirala-vakcinata


08 - 11 - 2013


ЗА

ФОТО: Работник се измоча во фонтаната Воинот на коњ?!

А. Методијевски Карадакоски
Статијата наведува на погрешна перцепција, а бидејќи лицето на човекот кои се наоѓа на фотографијата не е заматено, а подолу во текстот не се наведува точно што извршува може да му го загрози достоинството.
http://zase.mk/foto-rabotnik-se-izmocha-vo-fontanata-voinot-na-kon/


06 - 11 - 2013


ЗА

СДСМ во неколку наврати го користеше слоганот ДОСТА Е

Sanjar Baader
Со задоволство ви го праќам овој наслов кој дефинитивно заслужува рецензија. Благодарам однапред и морам да додадам нема текст кој го немам прочитано од овој портал, ве следам секој ден и се повеќе ви се воодушевувам. Секоја чест, продолжете со одличната работа. Срдечен Поздрав
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/136228-SDSM-vo-nekolku-navrati-go-koristese-sloganot-DOSTA-E


05 - 11 - 2013


ЗА

Гробари и Делии набавуваат ножеви, секири, куки и огнено оружје – Се подготвуваат за крвава пресметка

Стефан
Бидејќи на сите нормални луѓе им е јасно дека ова нема врска, а дури и да има Сител сигурно не би имале инфо. Ако може рецензија со која ќе заклучиме како новинариве дошле до овие значајни и тајни факти.
http://sitel.com.mk/mk/grobari-i-delii-nabavuvaat-nozhevi-sekiri-kuki-i-ogneno-oruzhje-se-podgotvuvaat-za-krvava-presmetka?fb_comment_id=fbc_228402177326608_722110_228417557325070#f1c76a2b6c


05 - 11 - 2013


ЗА

Чудовиште создадено со ГМО

Јован Петров
Stanojko Markovik Kolku se informirani nasite mediumi: http://www.plusinfo.mk/vest/112641/Chudovishte-sozdadeno-so-GMO http://depletedcranium.com/the-belgian-blue-no-its-not-a-gmo/ Belgian Blue, e rasa na goveda koja e dobiena so selekcija na zivi goveda, a ne so laboratoriski manipulacii na geni. Bilo kade vo evropa (jas sum videl niz paris) deka Belgian Blue se prodava i vo BIO oddel (i se prodava kako specialitet) poshto ne se koristi modifikacija na geni nego se pravi cross-breading. vo osnova se dobiva na istiot nachin kako shto e dobiena soya-ta.. ali nema veze.. strashno e na izgled .. sigurno e GMO https://www.facebook.com/stanojko.markovik/posts/10151817366039160
http://www.plusinfo.mk/vest/112641/Chudovishte-sozdadeno-so-GMO


03 - 11 - 2013


СТРАНА 279 of 303« ПРВА...102030...277278279280281...290300...ПОСЛЕДНА »