verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сервис за проверка на факти од медиумите

Проект на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија
USAID Logo

Нула текст – полуразголена објава!!!

on 11 - 02 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

ГАЛЕРИЈА_ Отидов на предавање на факултет - _ - http___press24.mk_node_203381 - 11

[ГАЛЕРИЈА: Отидов на предавање на факултет – не ми се одеше дома]

 

Ниту информација, ниту причина, ниту последица, ниту начнување прашање, ниту нудење одговор, ниту саглам текст, ниту професионален ангажман… Тривијалност,  сеназционализам, безидејност. Ова е една голема нула со полуразголени елементи!!!

 AAAAAЛинк до оригиналниот напис: ГАЛЕРИЈА: Отидов на предавање на факултет – не ми се одеше дома

 Датум и време на објавување:

 Датум на рецензирање: 07.02.2016

 Рецензент: Владимир Мирчески

 

 „ПОДВЕЗИЦИ“, ДЕКОЛТЕА И ВИСОКИ ПОТПЕТИЦИ

 Овде новинарство нема, а рецензијата е заслужена затоа што бучкушуров од фотки од полуразголени девојки којзнае од каде собрани е „протнат“ како легитимна информација.

Оваа објава ги преминува границите, материјали од типот „зграпчи го денот“ и „девојки на денот“, не смеат да се мешаат со кредибилното информирање на публиката. Повод нема, приказна не постои, не се забележува ниту една новинарска алатка… Покрај фотографиите има само една единствена реченица која не значи ама баш ништо:

„Модните трендови во Русија се следат и на факултетските предавања. Да не мора девојките „по сто пати“ во денот да се пресоблекуваат, нели.“

И која нема некаква логична врска со насловот:

„ГАЛЕРИЈА: Отидов на предавање на факултет – не ми се одеше дома“

Идејата, најверојатно, е да се „уловат“ што повеќе кликнувања. Пример како наместо новинарство се продаваат „подвезици“, деколтеа, мини-здолништа, високи потпетици…  

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

нема вест

нема информација

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

нема информација

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

нејасен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

нечитлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

стилски неуреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за најнови вести