verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Новата анкета на ИРИ: Измама!

on 6 - 09 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

 

[Рецензија: Eксклузивно: Најновата анкета на ИРИ]

 

Текстот што го рецензираме е пример што најдобро покажува како може да се избламира еден медиум кога објавува неточни инфрормации.

download (2)Линк до оригиналниот напис: Eксклузивно: Најновата анкета на ИРИ

Датум и време на објавување: 01.09.2015

Датум на рецензија: 03.09.2015

Рецензент: Џенис Сулимани

Многу портали побрзаа да го објават текстот за најновата анкета на ИРИ, и исто толку подоцна објавија демант за веста. Во новинарството свесното манипулирање со јавноста е најголемото злосторство над професијата. Кога ова излегува и во јавноста, кредибилитетот е уништен.

Новинарскиот продукт што го рецензираме ја прикажал табелата за рејтингот на политичките субјекти од најновата анкета на Меѓнародниот републикански институт (ИРИ), иако оваа анкета никогаш не е спроведена.

„Од табелата може да се примети драстично намалување на албанската партија на власт, која што на последната интерна анкета на ИРИ, објавена во јуни, имаше рејтинг од 7%, сега паднала на 4.3%, што е малку повеќе од половина. ДПА во анкетата од јуни уживаше поддршка од 3% додека сега нејзиниот рејтинг паднал истотака забележал драстично паѓање и сега е само е 1.1%.“

ИРИ ја демантираше веста дека во последно време направила таква анката. Тие ја нарекоа шпекулација последната информација дека ИРИ излегол со нови резултати за рејтингот на политичките субјекти.

„Во врска со прашањето за последната анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) во Македонија, би сакал да ве информирам дека последното истражување на јавното мислење во Македонија, ИРИ го спровела во периодот од 6 до 15 јуни 2015 и тоа е објавена на нашта интернет страна.“

Демантот потврдил дека веста што ја рецензираме е лажна и со право може да се претпостави дека целта била манипулација на јавноста.

Според новинарскиот кодекс, моралната одговорност за неточната информација паѓа врз новинарот. Во таквите случаи важно е самиот тој да влијае и да обезбеди објавување на демантот, исправката или одговорот во медиумот каде е објавена информацијата, чиј што автор е тој. Иако довербата е многу разнишана.

 

(Од Сервисот за проверка на факти во медиумите на албански јазик)

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

точни наводи

неверодостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

нерелевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

демантирана вест

извртување на вистина (спин)

лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

соодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

стилски неуреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести