verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Ниту „е“ од етика!

on 16 - 05 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

think 24

[Рецензија: Ова е студентката која се породила на „Табановце“ и го фрлила бебето во контејнер]

 

Проблемот кај овој напис се насловот и фотографијата употребени во него. Инаку, текстот не е спорен, се работи за коректно пренесен извештај од МВР за чедоморство, кое се случило за време на една апсолвентска екскурзија.

ОВА Е СТУДЕНТКАТА КОЈА СЕ ПОРОДИЛА НА „ТАБАНОВЦЕ“ И ГО ФРЛИЛА БЕБЕТО ВО КОНТЕЈНЕР – think24Линк на оригиналниот напис: Ова е студентката која се породила на „Табановце“ и го фрлила бебето во контејнер

Датум и време на објавување: 

Датум на рецензирање: 13.05.2016

Рецензент: Ана Анастасовска

 

ЖИГОСУВАЊЕ

Каде е етичноста во овој напис, е првото прашање што се поставува кога медиумот одлучил да објави фотографија, наводно, од студентката која се породила и го фрлила своето бебе во контејнер. Прво, од каде му доказ на медиумот дека токму таа е девојката, кога во извештајот од МВР има само нејзини иницијали.

Дури и да е точно дека фотографијата ѝ припаѓа на студентката за која се пишува, не е етично таа да се објавува, од причина што на тој начин се врши директно вперување на прстот во неа и нејзино јавно жигосување. Друг проблем би настанал и кога би се утврдило дека на фотографијата е друга девојка.

Понатаму, ставен е бомбастичен наслов, кој има цел да го привлече веднаш вниманието на јавноста, која сигурно нема да остане индиферентна на ваква вест.

Кодексот за новинари налага информирањето да биде ослободено од сензационализам, при што во членот 15  е децидно наведено дека

 новинарот мора да ја негува културата на говорот и етиката.

Но, за жал, во овој напис  нема ниту „е“ од етика.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

точни наводи

веродостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

сеопфатнo

нема прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

целосно прикажува вистина

нема извртување на вистина (спин)

нема лажни информации

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

наведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

не информира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести