verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Не се уапсени три лица

on 4 - 11 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

 

[Рецензија: Уапсени три лица на денешната полициска акција во Диво насеље]

 

Чувствителните информации што се пласираат во етерот без да се проверат, претставуваат клевети и ѝ штетат на професијата. Известувањето, не повикувајќи се на надлежните органи за случаи како што се полициските акции и билансот на уапсени, може да биде привлечно за читателите, но тоа има краткотраен ефект бидејќи бргу се дознава вистината.

U arrestuan tri persona nga aksioni i sotëm policor në Lagjen e trimave screenshotЛинк до оригиналниот напис: Уапсени три лица на денешната полициска акција во Диво насеље

Датум и време на објавување: 28.10.2015

Датум на рецензија: 29.10.2015

Рецензент: Aдриан Керими

Веста што ја рецензираме не (дез)информира за упасени лица, но не е базирана на факти и новинарот не го потврдува апсењето на трите лица.

Вториот пасус со посебен акцент зборува за три уапсени лица, но таквиот „факт“ е отфрлен од службеното сооппштение на полицијата, каде што се вели дека е направен претрес на три локации во потрага по три лица.

„Упасени се три лица по кои се трагало, бидејќи истрагата ја проширила листата на лица кои што на разни начини учествувале во активностите на оружената група.“

Новинарот треба да биде претпазлив кога известува за чувствителни прашања. Притоа, во вестите како оваа, треба да се понудат детали за акцијата, целта и за околностите под кои таа се одвивала, секогаш потпирајќи се на службените ставови и на податоци на надлежните органи. Читателот е тој што ќе оцени, но заклучокот треба да го даде новинарот и доколку тој тоа го прави пласирајќи нецелосни информации, тогаш имаме клевета. Во новинарството важи правилото: „Подобро да не информираме, отколку да дезинформираме“.

„Се претпоставува дека поголемиот дел од овие лица биле логистика на оружената група.“

Дополнителната информација е многу важен дел од веста, бидејќи со него завршува нејзиното стуктурирање. Во конкретниот случај, нема „бекграунд“ во врска со случувањата што му претходеле на овој настан.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

неточни наводи

неверодостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

неофицијални, анонимни

не може да се утврди

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

сеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не, воопшто

извртување на вистина (спин)

лажни информации

наклонетост

друга пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор, ненаведен извор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

несензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Претплатете се за најнови вести