verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Не е важно дали е точно, важно е да се напаѓа

on 22 - 03 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

ademi

[Рецензија:  Едмонд Адеми само што влезе во МВР почна да ја злоупотребува позицијата]

 

Овој текст е политички мотивиран и има цел да го нападне и да го оцрни советникот на министерот за внтарешни работи, без притоа да се провери информацијата или да се земе изјава од засегнатата страна.

Едмонд Адеми само што влезе во МВР почна да ја злоупотребува позицијата zurnal.netЛинк на оригиналниот напис: Едмонд Адеми само што влезе во МВР почна да ја злоупотребува позицијата

Датум и време на објавување: 13.03.2016

Датум на рецензирање: 22.03.2016

Рецензент: Ана Анастасовска

 

ОЦРНУВАЊЕ

Порталот открива наводен инцидент кој се случил на македонска граница, односно наводен обид за шверцување брендирана стока, без да се плати царина.

„Журнал дознава дека во текот на вчерашниот ден направена е контрола од страна на царинската управа на автомобил на граничниот премин Јажинце, при било било утврдено дека во возилото лицето имало 20 пара очила и 20 рачни часовници, брендирана стока, во име на фирмата BD company од Косово.“

Подолу во текстот се посочува дека на лицето со брендираната стока му било укажано дека мора да плати царина, при што, наводно, на сцена настапил советникот на министерот Спасовски, Едмонд Адеми.

„Она што е скандалозно, е информацијата до која дојде Журнал. Имено, нововработениот советник на техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, Едмонд Адеми му се јавил на цариникот за да ургира лицето да биде пуштено од царинската контрола без поседување соодветни документи, но цариникот не го пропуштил.“

Имајќи предвид дека во написот нема официјална потврда за случајот од Царинската управа, може да се заклучи дека ваквата информација е неверодостојна.

Но, кога веќе се напаѓа некој, коректно е да се побара изјава и став од него – во конкретниот случај од Едмонд Адеми, кој директно е нападнат дека ургирал да се пропушти човекот на царина, односно, дека ја злоупотребил својата службена положба. Но, во овој новинарски производ нема ништо што би ја поткрепило ваквата информација, односно сè се сведува на „рекла-кажала“. Очигледно е дека целта на написот е напад врз Едмонд Адеми и оцрнување на неговото име.

Ваквата интенција се гледа и во последниот пасус од текстот.

„За потсетување, советникот на Спасовски, Адеми пред повеќе од една година преку социјалните мрежи повикуваше на пролевање на крв по улиците.“

Инаку, Адеми реагираше на ваквиот напис на својот фејсбук-профил.

„Провладините портали, во случајов „Журнал“, како по обичај лажат и клеветат! За ова ќе добијат тужба за клевета и низ судски процес ќе мора да докажат и како сведок да го викнат цариникот, со име и со презиме, кој бил на служба и со кој јас, наводно, лично сум разговарал“, напиша Адеми.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

анонимни

нерелевантни

не може да се утврди

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

информира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

има контекстуални линкови

делумно стилски уреден

поврзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести