verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Не е доволно само покренување на прашањата

on 27 - 07 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

tetovasot-crop-resize

 

[Рецензија: Нешто се руши пред Владата?! (ФОТО)]

 

Јавноста сака целосни информации. Сака да види покренати прашања од новинарите, кои се потврдени и базирани врз факти. Кога новинарот ќе ја исполни ова потреба на читателот, всушност, успеал да ја постигне суштината на својата мисија.

tetovasotЛинк до оригиналниот напис: Нешто се руши пред Владата?! (ФОТО)

Датум и време на објавување: 20.07.2015

Датум на рецензија: 22. 07. 2015

Рецензент: Џенис Сулимани

Веста што ја рецензираме информира за некакво градење во предниот дел на владата.

„Неколку градежни машини почнале со рушење во предниот дел на Владата. Во предниот дел од владата се гради заштитна метална ограда за да не се види што се руши. Досега не е објаснето зошто се руши влезниот дел на владината зграда, и дали е ова проектот со кој пто треба да се изгради новата ограда во вредност од  700.000 евра.“

Во текстот со право се покренуваат двојбите за тоа што се гради пред Владата и за вредноста на објектот, прашања кои се од општ јавен интерес. Јавноста треба да биде информирана бидејќи се трошат народни пари. Меѓутоа, за веста да биде целосна, новинарот треба да има целосна информација. Ако институциите не ги даваат бараните информации, тогаш тоа треба да се наведе и само тогаш текстот може да се остави без целосни информации. Во таков случај, веста е нецелосна бидејќи само се покренуваат прашањата, а недостига нивна проверка, како и ставот на другата страна.

Колку и да е релевантна една информација, доколку останува само на претпоставки, таа останува нецелосна и остава простор за погрешно интерпретирање.

Професионалните стандарди на новинарството велат дека медиумите и новинарот не треба да бидат еднострани и тенденциозни.

 

(Од Сервисот за проверка на факти во медиумите на албански јазик)

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

не може да се утврди

не може да се утврди

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

издвоено од фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

наведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

информира

некреативен

несензационален

соодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

информира

наведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

стилски неуреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести