verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Насловот го нема во веста

on 9 - 06 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

 

vecher 1

[Само Заев може да биде аболиран и никој друг]

 

 

Се работи за соопштение од  СДСМ кое е коректно пренесено, но е врамено со сосема погрешен наслов. Имено, насловнатата конструкција целосно виси, воопшто ја нема во веста. Тенденциозност и политиканство при пренесување на најобично соопштение!

 СДСМ_ Само Заев може да биде аболиран_ - http___vecer.mk_makedonija_sdsm-saЛинк до оригиналниот написСДСМ: Само Заев може да биде аболиран и никој друг

Датум и време на објавување: 06.06.2016,20:52

Датум на рецензирање: 08.06.2016

Рецензент: Љубомир Костовски

 

НАСЛОВОТ ЈА УПРОПАСТИЛ ВЕСТА

„Зборот е збор. Рековме, срамните, неуставни аболоции мора целосно да се поништат. Тоа се случи. Рековме, има Уставен и законски основ за свикување на Парламентот. И тоа се случи. Рековме дека нема да има криминални избори на 5­ти јуни. И тоа се докажа. Ако досега на некого не му беше јасно од денеска ќе им стане јасно на сите: pравдата ќе се врати, законите ќе важат за сите подеднакаво. Секој што го прекршил законот ќе одговара, стои во реакцијата на СДСМ“.

Ова е целата таа вест која претставува цитат од партиско соопштение. Но, проблемот е со насловната конструкција, односно насловот и наднасловот на текстот, кои немаат никаква врска со содржината на соопштението, односно со самата вест.

„КРИМИНАЛНИТЕ ПАРИ ОД ГЛОБАЛ НЕ ГИ ДАВААТ

СДСМ: Само Заев може да биде аболиран и никој друг“

Со ваквата насловна комбинација, фактички е упропастена веста која, сепак, ги содржи сите елементи.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

точни наводи

веродостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

сеопфатнo

нема прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

целосно прикажува вистина

нема извртување на вистина (спин)

нема лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

издвоено од фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

политичка дискриминација,

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести