verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Наслов што сее паника и страв

on 20 - 12 - 2016       

e-reporter

[Рецензија: Десетици повредени во Скопје – Крв на патиштата и низ градските улици]

 

Насловот на текстот „Десетици повредени во Скопје – Крв на патиштата и низ градските улици“, е сензационален и не соодветствува со содржината на текстот. Ваквата насловна конструкција предизвикува паника и сее страв помеѓу граѓаните. Фотографијата со која е илустрирана веста, исто така, не ја прикажува фактичката состојба и може да ја подгрее паниката што ја создава насловот.

jklnmЛинк до оригиналниот напис: Десетици повредени во Скопје – Крв на патиштата и низ градските улици

Датум и време на објавување: 13.12.2016

Датум на рецензирање: 19.12.2016

Рецензент: Силвана Жежова

 

„КРВТА“ ВО НАСЛОВОТ ЈА НЕМА ВО ВЕСТА

Почетокот на текстот го демантира насловот, бидејќи се изнесува информација во која се вели дека лицата кои биле повредени во сообраќајките биле со полесни повреди. Така што, не станува збор за тоа дека „имало крв на патиштата и низ градските улици“.

Во текстот не е прецизно наведен  изворот на информациите, иако веста личи дека е преземена од полициски билтен.

„Десет лица се здобиле со полесни телесни повреди во шест од вкупно 10 евидентирани сообраќајни несреќи во изминатото деноноќие во Скопје. Во четири сообраќајки е причинета материјална штета“.

Понатаму, во написот се соопштуваат информации за санкциите од страна на сообраќајната полиција, но и овде како и во претходниот дел не е наведен изворот. Не секој читател знае дека овие информации се содржат во билтените на МВР, кои од Министерството се препраќаат до медиумите.

„Сообраќајната полиција открила и санкционирала двајца возачи кои поминале на црвено светло на семафор, четворица возачи го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано и шест возачи кои за време на управување на возилото не го користеле сигурносниот појас или користеле мобилен телефон. Затекнати се и 42 непрописно паркирани возила“.

Сепак, најспорен во оваа вест е насловот кој е преувеличен и невистинит. Изборот на насловот има цел да го зголеми бројот на кликнувања и да ги намами читателите да го отворат текстот, во кој воопшто ја нема „крвта“ од насловот.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

не може да се утврди

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

нема извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

друга пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести