verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Место новинарство – невистини, шпекулации и политичка пристрасност

on 9 - 11 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

fireshot-capture-110-exclusive_-pas-11-dhjetorit-bdi-merr-kryet_-http___www-zhurnal-mk_content_

 

Напис – Ексклузивно: По 11 декември, ДУИ го зазема местото на претседателот на Собранието, а СДСМ Министерството за надворешни работи?

Скопје, 5 ноември – Вчера, новинската aгенција „Журнал“ пренесе неофицијална информација според која раководењето на МВР ќе го преземат Aлбанците, сега новинската aгенција „Журнал“ ексклузивно (неофицијално) дознава дека по 11 декември Собранието на Македонија ќе премине во рацете на Aлбанците и ова место ќе ѝ припадне на Демократската унија за интеграција (ДУИ).

Според наши сигурни извори, вака се договориле четирите најголеми партии во Македонија и на оваа одлука ѝ претходела една голема битка од страна на Демократската унија за интеграција (ДУИ), дознава „Журнал“.

Како што информираше претходно за формирање на техничка влада по 11 декември, деновиве новинската агенција „Журнал“ ќе пренесе и други информации во врска со договорот потпишан од четирите партиски лидери на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА (Пржино 2), откривајќи така кои министерства ќе ги води ВМРО, кои СДСМ и кои Албанците, односно ДУИ и ДПА.

Инаку, по 11 декември Македонија ќе ја води техничка влада која ќе реши бројни проблеми и сето ова ќе се прави со согласност од меѓународните набљудувачи. Така, техничката влада ќе има задача да го донесе законот за официјализирање на албанскиот јазик на ниво на републиката, исто така во рамките на техничката влада ќе се реши и прашањето за името со Грција, како и прашањето за членството на Македонија во НАТО, пренесува „Журнал“.

 

[Рецензија: „Ексклузивно: По 11 декември, ДУИ го зазема местото на претседателот на Собранието, а СДСМ Министерството за надворешни работи?“]

Tекстот содржи низа невистини и шпекулации, од кои дел се презантираат како заслуга и како резултат на „големата битка која ја води ДУИ“ пред парламентарните избори. Оваа пристрасност е искажана многу отворено, а докажувањето, пак, на овие невистини, може да се направи многу лесно. Еве објаснување…

zhurnal-pas-zgjedhjeve-bdi-merr-kryetarin-e-parlamentit-ndersa-lsdm-ministrine-jashtme-1Линк до оригиналниот напис: „Ексклузивно: По 11 декември, ДУИ го зазема местото на Претседателот на Собранието, а СДСМ Министерството за надворешни работи?

Датум и време на објавување: 05.11.2016, 11:56

Датум на рецензирање: 06.11.2016

Рецензент: Фатлуме Дервиши

Авторот одново го актуелизирал прашањето за договорот направен во јули 2016 година меѓу лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, познат како „Пржино 2“. Но, во врска со ова во текстот има многу невистини, односно на договорот му се додадени точки кои не постојат. Сето ова е придружено од позитивни коментари за еден политички субјект.

„Новинската aгенција „Журнал“ ексклузивно (неофицијално) дознава дека по 11 декември Собранието на Македонија ќе премине во рацете на Aлбанците и ова место ќе ѝ припадне на Демократската унија за интеграција (ДУИ).

Според наши сигурни извори, вака се договориле четирите најголеми партии во Македонија и на оваа одлука ѝ претходела една голема битка од страна на Демократската унија за интеграција (ДУИ), дознава ’Журнал’“.

Договорот познат како „Пржино 2“ во ниедна од своите точки не предвидува по изборите на ДУИ ѝ припадне местото претседател на Собранието.

Тука можете да го најдете јулскиот договор: Agreement between the four political parties 20 July 2016.

Четирите партии, односно нивните лидери не се договориле за такво нешто. Нелогично е тврдењето во текстот во кое се вели дека авторот оваа информација ја добил од „негови сигурни извори…“, затоа што договорот е јавен, бил јавен уште од моментот на неговото склучување и едно такво прашање не ќе можеше да помине незабележено од јавноста. Заслугата за оваа „големо достигнување“, кое, всушност, не е нималку вистина (во недостиг од факти или веродостојни докази не можеме да го третираме како вистинито), им ја препишал на ДУИ. И ова не е сè. Исто толку конфузна и неелаборирана е и идејата за една техничка влада по 11 декември, односно по датумот на изборите.

„Инаку, по 11 декември Македонија ќе ја води техничка влада која ќе реши бројни проблеми и сето ова ќе се прави со согласност од меѓународните набљудувачи. Така, техничката влада ќе има задача да го донесе законот за официјализирање на албанскиот јазик на ниво на републиката, исто така во рамките на техничката влада ќе се реши и прашањето за името со Грција, како и прашањето за членството на Македонија во НАТО, пренесува ’Журнал’“.

Во моментот на чело на Макеонија има една техничка влада. Ова е дел од договорот и тоа уште од првиот Договор од Пржино. Мандатот на техничката влада ќе важи само за организирање на предвремените парламентарни избори. Зошто треба да се каже дека исто таква влада ќе имаме (и) по изборите? Одговорот на ова прашање е јасен во текстот во продолжение; за да се вети донесувањето на законот за официјализирање на албанскиот јазик (внимание: владата не донесува закони), решавање на прашањето за името и членството на Македонија во НАТО. Интересни тврдења, но како такви, за да им поверува човек, треба да биде или неинформиран или, пак, многу наивен.

Етички кодекс:

Новинарот има право на слободен пристап до сите извори на информирање што се од јавен интерес. Новинарот треба да објавува точни, проверени информации и нема да прикрива суштински податоци и да фалсификува документи.

Тешко дека на овој текст можеме да гледаме како на еден лапсус од „неинформираност“ во врска со основните работи на актуелната политика во земјава. Всушност, ова повеќе наликува на еден обид за измама на јавноста што ќе ја чита оваа содржина, повеќе зборови за големи „откритија“ и ниту најмал доказ за тоа што се тврди во текстот.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

неточни наводи

неверодостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

неофицијални, анонимни

не може да се утврди

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

нималку

извртување на вистина (спин)

лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести