verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сервис за проверка на факти од медиумите

Проект на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија
USAID Logo

Куди го Спасовски, фали ја Јанкулоска!

on 8 - 03 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

Курир_ Спасовски нема капацитет да се спр_ - http___netpress.com.mk_213523-2_ 11

[Курир: Спасовски нема капацитет да се справи со протестите во Бутел]

 

Коментаторски, едностран и политички пристрасен текст (преземен од друг медиум, но несоодветно линкуван), кој служи за силно критикување на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски (од редовите на СДСМ), а истовремено за силно поддржување на поранешната министерка Гордана Јанкулоска (од ВМРО-ДПМНЕ). Напис налик на партиско соопштение.

Курир Спасовски нема капацитет да се справи со протестите во Бутел NetPress NetPressЛинк до оригиналниот напис: Курир: Спасовски нема капацитет да се справи со протестите во Бутел

Датум и време на објавување: 04.03.2016, 23:09

Датум на рецензирање: 06.03.2016

Рецензент: Симона Атанасова

 

ОБВИНУВАЊА ОД РАКАВ

Текстот неосновано го напаѓа Спасовски дека нема капцитет да си ја врши работата за време на протести и прави паралела со работата на Јанкулоска за време на други, различни протести.

Освен за немање капацитет, Спасовски е обвинет дека нема волја да се справи со ситуацијата и дека оставил да се случи вандализам и дивеење на местото каде што треба да се гради крст, а доказ за тоа биле неподнесените кривични пријави.

Нема изјава од министерот Спасовски дали навистина не е поднесена ниту една кривична пријава за тој протест ниту, пак, е прашано во Министерството за внатрешни работи дали има каква било пријава за тој настан. Заклучокот е фрлен од ракав.

Според напишаното, кое е далеку од објективно, МВР под раководството на Спасовски е без капацитет, аматерско и некадарно, но затоа во времето на Јанулоска било професионално со јасни и прецизни полициски стратегии.

„Професионалното раководство на МВР вршејќи проценка на тогашните ситуации не дозволи ескалирање на состојбата, туку сузбивање на толпата луѓе. Дополнително во сите протести беа идентификувани најголем дел од прекршителите на законот и против истите беше поднесена соодветна пријава.“

Ваквата споредба е целосно еднострана и манипулативна и без никаква вистинска потврда. Служи само за пофалба на ВМРО-ДПМНЕ и за неосновно прикажување на, наводната, неспособност на СДСМ, за манипулација на читателите и за добивање негативна прецепција за работата на опозицијата.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

анонимни

нерелевантни

не може да се утврди

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

целосна копија

ненаведен автор, наведен извор без линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

наведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

има контекстуални линкови

стилски неуреден

поврзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за најнови вести