verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Изјава извадена од контекст

on 26 - 08 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

infomax

 [Рецензија: УЧИЛИШТАТА „ЈАХЈА КЕМАЛ“ СЕ ЗАТВАРААТ: Македонија ќе одговори на барањата на демократски избраната власт во Анкара!]

Текстот што е предмет на оваа рецензија наголемо шпекулира за одлуките на Владата. Напишаното е конструирано без релевантен извор, кој може да ги потврди изнесените информации.

Написот, а особено насловот, тврди нешто што подолу во текстот не го образложува и не го поткрепува со факти и со докази, па оваа информација која ѝ  се презентира на јавноста „не држи вода“.

УЧИЛИШТАТА „ЈАХЈА КЕМАЛ“ СЕ ЗАТВАРААТ Македонија ќе одговори на барањата на демократски избраната власт во Анкара iNFOMAX.mkЛинк до оригиналниот напис: УЧИЛИШТАТА „ЈАХЈА КЕМАЛ“ СЕ ЗАТВАРААТ: Македонија ќе одговори на барањата на демократски избраната власт во Анкара!

Датум и време на објавување: 25.08.2016

Датум на рецензирање: 26.08.2016

Рецензент: Симона Атанасова

 

НЕПОТВРДЕНА ШПЕКУЛАЦИЈА

По неуспешниот обид за пуч во Турција, турските власти побараа од македонските да ги ограничат активности на приврзаниците на Фетулах Ѓулен во земјава, кого го обвинуваат дека стои зад државниот удар.

Агенцијата „Анадолија“ пренесе дека станува збор за девет организации, меѓу кои и основните и средните училишта „Јахја Кемал“.

Дел од провладините медиуми објавија написи, вклучувајќи го и написот кој е предмет на оваа рецензија, дека Владата на владина седница одлучила да донесе мерка за затворање на училиштето „Јахја Кемал“. Ова е целосно непотврдена шпекулација!

„Владата на последната седница усвоила мерки за ограничување на активностите на Фетулах Ѓулен и неговите приврзаници во земјава. Според неофицијални информации, тоа опфаќа затворање на невладини и образовни институции за кои биле побарани мерки од Анкара“.

Дека ќе биде затворено едно од најреномираните средни училишта во земјава, нема потврда од ниедна страна, исто како што нема потврда дека Владата навистина усвоила какви било мерки против овие организации на една од нејзините седници.

 

ИСКАСАПЕНА ИЗЈАВА

Единствена изјава која доаѓа од Владата на оваа тема е изјавата на вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, кој ниту потврди ниту демантираше дали навистина ќе има вакви мерки ниту, пак, дали Владата воопшто нешто одлучила во однос на тоа прашање.

„Македонија единствено ги поддржува демократски избраните институции на Турција и во тој поглед ќе соработуваме со владата во Анкара во насока на помагање и на остварување на нивните цели, секако во рамките на нашето законодавство и во рамки на нашите интереси. Во поглед на прашањето за одлука на влада: да, владата има донесено одлуки. Сите одлуки што би ги носеле и ќе го носиме ќе бидат во согласност со нашето законодавство и со нашите национални интереси. Тоа било и ќе биде“.

Ова е целосната изјава на вицепремиерот Попоски, која е многу поинаква од пренесената изјава во текстот што го рецензираме. Написот, играјќи си со зборови, ја сменил изјавата на Попоски, со што написот имплицира конкретна акција.

„Донесени се мерки согласно македонските закони. Ние имаме соработка со демократски избраните власти во Анкара“.

Никаде во изјавата на Попоски не стои дека се донесени мерки, туку дека се донесени одлуки. Тоа е нешто многу поинакво. Одлуката може да биде позитивен или негативен одговор на барањето на турската влада, а доколку станува збор за мерка, тоа значи дека ќе се преземат конкретни дејства.

 

ДЕЗИНФОРМАЦИЈА

Освен тоа, во текстот го нема официјалното соопштение на „Јахја Кемал“ објавено на веб-страницата на колеџот, во кое се вели дека информацијата дека училиштето ќе се затвора е дезинформација.

„Сведоци сме дека во последно време некои медиуми и портали шират невистини и дезинформации за нашето училиште. Ве информираме дека нашето училиште кое веќе 20 години успешно работи во склоп на образовниот процес на Република Македонија, продолжува со својата воспитно образовна дејност и во наредната учебна година и дека потребните подготовки за успешен старт се веќе реализирани“.

Како потврда за тоа, од колеџот ја споделуваат изјавата на министерот за образование и наука, Пиштар Лутфиу, дадена за телевизијата „Алсат М“ на 5 август.

„Документацијата на институцијата Јахја Кемал е во ред и функционира врз основа на законот, а тоа е она што нас нè интересира“.

Со пласирање ваква шпекулација, на јавноста, а особено на учениците во училиштето „Јахја Кемал“ и на нивните родители, им се предизвикува збунетост и паника.

Новинарот, како што предвидува Кодексот на новинарите, секогаш мора да ја провери точноста на информацијата, а доколку станува збор за шпекулација, тоа мора јасно да го наведе за да не ја збуни и да не ја дезинформира читателската публика.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

делумно

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални, анонимни

релевантни, нерелевантни

повеќе извори

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести