verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

И обвинител, и судија!

on 1 - 02 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

http___kurir.mk_makedonija_politik 11

[ВИДЕО: Патологија на лажење на опозицискиот лидер]

 

Коментаторски напис кој има цел да ги дискредитира најголемата опозициска партија и нејзиниот лидер. Во него не се даваат нови податоци ниту, пак, се пренесува став од партијата за критиките што се испорачани на нејзината адреса.

ВИДЕО Патологија на лажење на опозицискиот лидер Kurir.mkЛинк до оригиналниот напис: ВИДЕО: Патологија на лажење на опозицискиот лидер

Датум и време на објавување: 26.01.2016, 12:57

Датум на рецензирање: 29.01.2016

Рецензент: Димитар Тануров

 

НАВРЕДЛИВ ТОН

„Дека СДСМ е партија која се служи со лаги и манипулации од најдолен вид не е ништо ново за македонските граѓани. Тие тоа го покажуваат во секој изборен процес покажувајќи и на опозицијата дека со лаги не се доаѓа на власт.“

Новинарскиот напис почнува со коментар, кој не е поткрепен со факти ниту, пак, во него се даваат нови податоци. Во рамки на текстот е објавена видеоснимка со изјава на лидерот на опозицијата, за скандалот со фалсификуваните пасоши, но истовремено се прикажани и фотографии од лицата кои се осомничени за аферата. Текстот, во комбинација со ваков видеозапис, има цел да го инкриминира политичкиот лидер, алудирајќи дека тој и неговата партија стојат зад аферата. Самиот наслов, пак, е навредлив и му дава таков тон на целиот мтеријал.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во неколку телевизиски излагања не негираше дека имал контакти со осомничените. Во едно телевизиско интервју тој, меѓу другото, рече дека и поранешниот премиер и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ „Никола Груевски е осомничено лице, криминалец, па седнав на иста маса со него“.

Аферата со фалсификуваните пасоши, сè уште не е ниту стигната до судските инстанци, односно сè уште не се утврдени сите осомничени. Текстот е наведувачки и на моменти наликува како излагање на обвинителство, кое се обидува да ја убеди „поротата“, во случајот читателите, дека Заев и СДСМ се виновни. Ваквиот начин на информирање е спротивен на новинарските стандарди и воедно значи непочитување на презумцијата на невиност, односно дека лицето се смета за невино сè додека судот не го докаже спротивното.

Текстовите што не се темелат на факти и што коментираат, наместо да информираат, имаат цел да го збунат читателот и да му наметнат свој став, кој во конкретниот случај кореспондира со ставот на власта.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

делумно

точни наводи

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

нема

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

има контекстуални линкови

делумно стилски уреден

поврзан со тагови

Претплатете се за најнови вести