verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

„Delete“ е копчето што ви треба

on 8 - 11 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

puls-24

[Рецензија: Видео: Верушевски лично му ги пуштал снимките на Заев за да не се збуни и самиот да не се сними]

Несериозно! Многу несериозно! Од цела емисија на една, иако бајата, релативно атрактивна тема, како што се достапните технички можности за прислушување, да изберете „парче“ во кое протагонистите на таа емисија се потсмеваат и импутираат на сметка на одредени јавни личности.

Таа постапка не ја става на увид целината, контекстот, од кој е извадена оваа „поента“. Вака издвоена, таа, сама за себе, оддава пристрасност и намера да се дискредитира одредена или повеќе личности.

11082016-puls24-eftovЛинк до оригиналниот напис: Видео: Верушевски лично му ги пуштал снимките на Заев за да не се збуни и самиот да не се сними

Датум и време на објавување: 07.11.2016, 14:23

Датум на рецензирање: 08.11.2016

Рецензент: Зоран Бојаровски

 

 

БЕЗ ПРОФЕСИОНАЛНА ДИСТАНЦА

Наменското селектирање и креирање содржини ставени во функција за оцрнување на неистомилсници, не е постапка својствена на професионалното новинарство. Така вели членот 16 од Кодексот на новинарите:

Новинарот ќе ги чува угледот и достоинството на својата професија, ќе ги поттикнува заемната солидарност и различност на ставовите и нема да го употреби својот медиум за пресметка со личности, вклучувајќи ги и своите колеги.

И кога веќе имате нарушено еден новинарски принцип, како по правило, тој повлекува и други отстапувања.

На пример: Издвоената поента од целината на емисијата не е соочена со втора страна или второ мислење. Но, кога се „исмевате“ недостојно со некоја личност, бесмислено е да побарате второ мислење. Тоа само ја потврдува „евтината“, непрофесионална суштина на медиумската содржина и директно доведува во судир со членот 14 од Кодексот кој им наложува на новинарите да известуваат непристрасно и избалансирано и да обезбедат професионална дистанца од политичките субјекти.

А, токму тоа ѝ недостига на оваа медиумска содржина.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

точни наводи

веродостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални

нерелевантни,

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

Не

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

наведен автор, наведен извор со линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

не информира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

има контекстуални линкови

делумно стилски уреден

поврзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести