Рецензии

Маски се носат и во Тетово, Владата не „аминувала“ никакво олеснување на барање на Теута Арифи

на 24. 04. 2020 | |
[Рецензија:Теута Арифи успеа да ја убеди Владата против задолжителното носење маски во Тетово] Комплетна шпекулација – која се однесува на режимот на носење на лична заштитна опрема во Тетово, беше пласирана како точна информација во ударните вести на една национална телевизија. Во неа тенденцизно се тврди дека градоначалничката на тетовската општина успеала да издејствува од Владата да не бидат целосно почитувани донесените мерки во овој град, кој заедно со Куманово

Исто е дали некој ,,оздравел” или ,,се излекувал” од коронавирус

на 24. 04. 2020 | |
[Рецензија: НЕ ГО КРИЈТЕ ТАЈНИОТ ЛЕК: Филипче, со што ги излекувавте тие 48 пациенти од денешното соопштение од кои 42 дома?] Во текстот со провокативен тон се инсинуира дека има некоја огромна и непоправлива разлика меѓу термините „оздравен“ и „излекуван“ и дека Министерството за здравство го користи терминот „излекуван“ со некоја посебна цел, најверојатно се мисли на тоа дека овој термин асоцира на лекување со некаков лек, некаква терапија или

Шпекулација е дека само Уставниот суд може да ги врати пратениците во Собранието

на 24. 04. 2020 | |
[Рецензија:Само Уставниот суд може да ги врати пратениците во Собрание и никој друг] Текстот е шпекулативен, едностран, а за изнесеното тврдење на читателите не им нуди сериозна и издржана потврда дека напишаното е точно.
Линк до оригиналниот напис: Само Уставниот суд може да ги врати пратениците во Собрание и никој друг Датум и време на објавување: 22.4.2020 Датум на рецензија: 23.4.2020 Рецензент: Симона Атанасова Освен ситуацијата со вирусот Ковид 19, изминатиов период во јавноста

Наслов со ветувачки факти, текст со испорачани половични „факти“

на 24. 04. 2020 | |

Колку е точна новинарска статија, покажува тоа колку е заснована врз факти. Иако фактите се пренесени со зборови, тие треба да се засноваат на потврдени податоци, а не врз претпоставки. Недостиг на фактички податоци, има и во написот што беше разгледан и претставен пред вас

Скриншот од веста што се разгледува
Линк до оригиналниот напис:  „Каде и како завршуваат донациите на семејствата на Заев и Мицкоски?“   Ku dhe si përfundojnë

Прикажана само едната страна на приказната

на 23. 04. 2020 | |
[Рецензија: Апостолоска до Филипче: Нит лекар ме прегледал, нит терапија, само ме изолиравте за други да не заразувам] Текстот што го рецензираме е нецелосен, не нуди доволно информации, ја дава само едната страна на приказната и на тој начин создава погрешна слика во јавноста.
Линк до оригиналниот напис:Апостолоска до Филипче: Нит лекар ме прегледал, нит терапија, само ме изолиравте за други да не заразувам Датум и време на објавување: 21.04.2020 Датум

Злонамерно извртување на ставот на Брисел кон нашите маки со короната

на 22. 04. 2020 | |
[Рецензија: Сега и дефинитивно! Нема медицинска опрема за Балканот: ЕУ си го кажа своето…] Во деновите кога стана дефинитивно јасно дека земјава влегува во преговори со ЕУ и дека Република Северна Македонија го надминува својот претходен статус на тој план, се појавија и текстови кои во медиумите настојуваат да го минимизираат тој напредок. Еден од нив е и овој текст во кој се пласира лажна информација за помошта која Унијата

Од обична велигденска честитка, до инсинуации за мито на лекарите

на 22. 04. 2020 | |
[Рецензија: Ги навреди ли Шекеринска докторите и си поигра ли со најголемиот христијански празник Велигден?] Интригантниот наслов: „Ги навреди ли Шекеринска докторите и си поигра ли со најголемиот христијански празник Велигден? “, предизвикува внимание. Се очекува дека во текстот ќе биде поткрепен барем со изјава од споменатата политичарка. Но, наместо тоа, се инсинуира прашање за поткуп, наводно, поставувано од граѓаните, со што се спинува дека во јавноста постои ваква

Момчето со кучето е приведено според наредба на МВР, а не на функционер на СДСМ

на 22. 04. 2020 | |
[Рецензија: Функционер на СДСМ наредил апсење на момчето со куче] Овој текст лажно обвинува функционер на Министерството за внатрешни работи дека наводно наредил апсење на момче од Скопје кое го прекршило полицискиот час шетајќи го своето куче. Демантот за тоа во текот на истиот ден по објавувањето на написот пристигна од МВР, а во него се се појаснува кои биле околностите за приведувањето на момчето со кучето.
Линк до оригиналниот напис: Функционер на

Во телата на лицата инфицирани со корона НЕ се вградени микрочипови

на 22. 04. 2020 | |

Информациите што немаат никаква врска со фактите и вистината, се карактеристични и со појавувањето на вирусот корона или Ковид-19 ширум светот. Таква е и информацијата што беше објавена во еден од медиумите во Северна Македонија, во која се вели дека биле пронајдени микрочипови во заразените тела. Иако истата информација е претставена како факт, реално таа е дезинформација

Веста што се разгледува
Линк до оригиналниот напис: „Откриени шокантни факти/пронајдени се микрочипови

Има влез и излез од Тетово, организиран превоз нема

на 21. 04. 2020 | |
Насловот на текстот што го рецензираме дезинформира, бидејќи не е забранет влез и излез во Тетово. Владата донесе одлука за забрана на организиран превоз во и од подрачјето на Општина Тетово, што не значи дека има целосна забрана за влез и излез од Тетово.
Линк до оригинален напис: Од утре: Нема влез и излез од Тетово Датум на објавување: 20.04.2020 Датум на рецензија: 20.04.2020 Рецензира: Силвана Жежова Од утре се забранува организиран превоз на