Рецензии

Каде „Доказ“ виде „швалерка“ во изјавата на Сотирова Бухова?

на 4. 05. 2020 | |
[Рецензија: Бухова: Градоначалникот на Куманово со тоа што излегол од дома и се тестирал неколку пати ги прекршил протоколите швалерката дома нека си ја вика] Праксата на овој портал  да поврзува функционери со швалерки, да им става на изворите ,,зборови во уста”, односно да додава непостоечки делови од изјави во наслов, продолжува и со овој текст. Причина за ова може да биде намерата за дискредитација на функционерите, во конкретниот случај градоначалникот на

За расистичката псевдо-наука Ариевците потекнуваат од Македонија!

на 30. 04. 2020 | |
[Рецензија: Германско-Езуитската Измислена Историја Пропаѓа! Македонија Лулка на Ариевскиот Ген – Харвардски Професор!“] Македонија „прататковина на сите Словени“, па дури и на повеќето европски народи е далеку од историски факт. Се работи всушност за проблематична научна теорија на американски научник со руско потекло, но во текстот што го рецензираме оваа теорија е претставена како врвен научен дострел и конечен доказ за цела низа тврдења од типот: „Александар Македонски не бил

Највулгарната поента од Фејсбук статус ставена во насловот

на 30. 04. 2020 | |
[Рецензија: Пандов им забележа на уставните судии: Ко сите од ред Заев да ве ,,правел“] Најлесната новинарска „технологија“ на денешнината – пренесување на статуси од Фејсбук во онлајн и печатените медиуми – овојпат завршува со пласирање на највулгарниот момент во насловот, веројатно како мамец за кликови.
Линк до оригиналниот напис: Пандов им забележа на уставните судии: Ко сите од ред Заев да ве ,,правел“ Датум и време на објавување: 28.4.2020 Датум

Фалсификувана уредба ги „отвори“ училиштата на 18 мај

на 30. 04. 2020 | |
Со комплетно уверливо и ,,професионално” фалсификуван документ, на кој е злоупотребено логото на Владата се дезинформира јавноста дека училиштата ќе почнат да се подготвуваат да ги примат учениците на 18 мај.  Освен ова во документот се наведува дека уредбата е донесена на владина седница на 27 април, ден кога воопшто не е одржана владина седница.
Датум и време на објавување: 28.04.2020 Датум на рецензија: 29.04.2020 Рецензент: Мирослава Бурнс Документот лажно е претставен како

Неодговорно ширење паника за можна граѓанска војна поради коронавирусот!

на 29. 04. 2020 | |
[Рецензија: Планот на Бил Гејтс пропадна! Поради карантинот народите се креваат на протести] Текстот освен што е полн со печатни и правописни грешки, исто така е тенденциозен, сензационалистички и неодговорно предизвикува паника. Во написот се изнесуваат еден куп непроверени и неточни информации, се шират теории на заговор и најлошото од сè е што се предизвикува страв.
Линк до оригиналниот напис: Планот на Бил Гејтс пропадна! Поради карантинот народите се креваат

Кога се манипулира со јавното здравје: Кој повеќе (не)сака избори летово?

на 28. 04. 2020 | |
[Рецензија: Од 2.500 заразени пикот се намали на околу 1.700 – си го трасира ли патот власта за брзи избори летово?] Иако двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, вчера соопштија дека изборите не им се приоритет на сметка на здравјето на граѓаните, објавата што ја рецензираме конструира претпоставка дека соопштувањето на бројките на оздравените од ковид 19 во дневните извештаи на министерот за здравство, е знак дека „власта сака

Кога авторот ќе ја „запечати“ својата пристрасност и непрофесионалност

на 28. 04. 2020 | |

Во време кога светот се соочува со вирус кој се шири низ целата планета, покрај стравот за здравјето, постои огромен страв за економските последици. Сите работници се загрижени за тоа што ќе се случи со нивните плати и нивните работни места… Некои онлајн медиуми го користат овој момент на начин што економските одлуки донесени од Владата ги припишуваат на одредени политички партии, правејќи им реклама

Фотографија од веста што се

Филипче не најави дека пациентите со Ковид 19 ќе плаќаат, туку дека ќе се ослободат од партиципација

на 28. 04. 2020 | |
[Рецензија: НИЗОК УДАР ЌЕ СЕ ПЛАЌА ЗА ЛЕКУВАЊЕ ОД КОРОНА ВИРУС, најави Филипче] Понекогаш, кога еден медиум ќе пренесе неточна информација, односно кога ќе направи грешка, особено кога тоа е кредибилен и релевантен медиум како Македонската информативна агенција (МИА), тогаш неточната информација верижно се пренесува и од други медиуми претплатени на услугата на МИА. Таков е примерот и со написот што е предмет на оваа рецензија. Во овој случај, текстот

Коректна информација, упропастена со тенденциозен наслов

на 27. 04. 2020 | |
[Рецензија: ПАК МУ СЛУГУВААТ НА ЗАЕВ: Зависните пратеници со поддршка за планот на СДСМ] Насловот нa написот што е предмет на оваа рецензија не соодветствува со содржината на самиот напис. Тој е манипулативен и има за цел да ги дискредитира пратениците од независната парламентрана група на ВМРО-ДПМНЕ.
Линк до оригиналниот напис: ПАК МУ СЛУГУВААТ НА ЗАЕВ: Зависните пратеници со поддршка за планот на СДСМ Датум и време на објавување: 22.04.2020 Датум на рецензирање: 27.04.2020

Манипулација со Фејсбук статус-се кратат дотатоците, а не платите на пожарникарите

на 27. 04. 2020 | |
[Рецензија: Огорчен и револтиран пожарникар по одлуката на Владата да им ја скрати платата: Ова е потценување на најхуманата професија!] Медиумот манупулира со  Фејсбук статус на еден пожарникар, без да ги провери неговите наводи, потенцирајќи ја едностраноста на информацијата, иако претходно веќе објавил официјална реакција на Синдикатот на пожарникарите.
Линк до оригиналниот напис: Огорчен и револтиран пожарникар по одлуката на Владата да им ја скрати платата: Ова е потценување на најхуманата професија!