Рецензии

Тенденциозен напис за Руфи Османи – фотографија без елементи на вест

на 1. 12. 2016 | | sq

 

Напис: Руфи Османи на овие избори ѝ дава подршка на ДУИ

Поранешниот претседател на НДП и градоначалник на Општина Гостивар, Руфи Османи, по неговото повлекување од НДП изјави дека веќе нема да се ангажира во политиката. Но, оваа слика до која стигна порталот „Шќипмедиа“, на која се гледа Руфи Османи со министерката од ДУИ, Шухрете Елези, и со потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, по сè изгледа го докажува спротивното. Иако нема информации дали Руфи Османи ќе се врати во политиката, едно е сигурно: неговите симпатии веќе не се за НДП, туку за ДУИ. Кој знае, можеби по изборите и ДУИ ќе го награди со нешто…  

 [Рецензија: Руфи Османи на овие избори ѝ дава подршка на ДУИ]

Новинарството може

Изнасилени фалби за власта

на 1. 12. 2016 | |

[Рецензија: Попоски маестрален, Пендаровски катастрофален (ВИДЕО)]

  Кратка вест од два пасуса под коментаторски наслов која се повикува на блокиран видеозапис. Кога се прикажува видеоматеријал, во согласност со професионалните практики, впечатоците треба да ѝ се препуштат на публиката. Во конкретниот случај, авторот на видеозаписот му ја одзел дозволата на интернет-медиумот да ја реемитува дебатата, па гледачот нема никаков извор на информации освен туѓите впечатоци. Линк до оригиналниот напис: Попоски маестрален, Пендаровски катастрофален (ВИДЕО) Датум и време на објавување: 30.11.2016 Датум на рецензирање: 30.11.2016 Рецензент: Александар Пешев    

НАМЕСТО ФАКТИ – ВПЕЧАТОЦИ

Наместо публиката самата да процени, написот  уште во самиот наслов споделува впечатоци. Кој утврдил дека Попоски е маестрален, а Пендаровски е катастрофален? По кој критериум

Само едната страна на паричката

на 1. 12. 2016 | |

[Рецензија: ПОПОВСКИ СИ ГО „ГАЗИ“ ПЕНДАРОВСКИ: Ако Заев беше толку голем демократ, ќе излезеше и ќе ги презентираше своите политички разговори!]

  Имаме транскрипт од ТВ-дебата, ама едностран. Пренесен е настапот само на еден од учесниците, без притоа да се води сметка за објективноста. Тогаш, за каков пристап зборуваме? Пристрасен, би бил одговорот. Друг, но не помал проблем е и фотографијата искористена за илустрација. Класична фотомонтажа која нема информативна, туку партиско-политичка намена. Линк до оригиналниот напис: ПОПОВСКИ СИ ГО „ГАЗИ“ ПЕНДАРОВСКИ: Ако Заев беше толку голем демократ, ќе излезеше и ќе ги презентираше своите политички разговори! Датум и време на објавување: 29.11.2016 Датум на рецензирање: 30.11.2016  Рецензент: Владимир Мирчески    

НИТУ „О“ ОД ОБЈЕКТИВНОСТ

 Еднострано, еднострано, еднострано…. Што да заклучиме за

Наменски сечена и кроена анкета

на 30. 11. 2016 | |

[Рецензија: Убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ дури и според анкетата на Телма]

  Злоупотреба на бројки од анкета за партиски цели, притоа силно потпирајќи се на етнички компоненти. Тоа ни се „продава“ во ова четиво кое преку игра на проценти сака да пласира тези кои, за жал, кумуваат со реториката на владејачката партија во оваа предизборна кампања – за некакво си велепредавство на опозицијата. Селективно и строго наменски се пренесуваат само одредени делови од опсежното истражување, заради, прептоставувам, нечии преференци.  Линк до оригиналниот напис: Убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ дури и според анкетата на Телма Датум и време на објавување: 25.11.2016,  21:37 Датум на рецензирање: 28.11.2016  Рецензент: Владимир Мирчески   

 ВЕСЕЛА МАТЕМАТИКА

Непристоен плагијат со обид за создавање мешаница 

Есапот во новинарството се расипува од коментари пласирани во вест

на 30. 11. 2016 | | sq

 

Напис: Усеини од ДПА ѝ го расипа есапот на ДУИ во Делогожди

Адвокатот Адриан Усеини, кој ќе се трка за ДПА во петтата изборна единица, уште од неговиот прв говор, ја нагласи гордоста за неговото потекло и место на раѓање Делогожди, придобивајќи ја симпатијата на неговите соселани, кои долго време очекувале еден кандидат за пратеник од нивното село. Структурите на ДУИ континуирано „инвестирале“ во ова населено место давајќи им функции на неколку поединци од ова село, но освен личните придобивки, општиот интерес и особено инфраструктурата во ова населено место, стагнирале со времето останувајќи целосно надвор од вниманието на власта, пишува порталот „Дрини“. Кандидатурата на адвокатот Усеини, имајќи ги предвид горенаведените информации, но и неговиот семеен круг, изгледа овојпат

Мал текст со епски наслов – за голема пропаганда за ДУИ!

на 30. 11. 2016 | | sq

 

Напис: Салата „Борис Трајковски“ мала за големата ДУИ

Демократската унија за интеграција е готова за почнување на промотивната конвенција. Салата „Борис Трајковски“ во Скопје е мала за активистите и за поддржувачите на ДУИ. Промотивната конвенција на ДУИ ќе се одржи во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, известува „Тетова сот“. На конвенцијата на ДУИ ќе се промовираат кандидатите за пратеници од седумте изборни единици.  

[Рецензија: Салата „Борис Трајковски“ мала за големата ДУИ]

Бомбастичните или, да ги наречеме „епски“ наслови, се адекватен вовед за пропагандните текстови. Ова изгледа му е добро познато на авторот на текстот што го рецензираме. За оваа цел веста ја насловил „малата сала за големата ДУИ“. Пропагандната цел се докажува уште во првиот ред (од малкуте

Информација без извори и без докази е „трач“, но не и вест

на 28. 11. 2016 | |
  [Рецензија: ЕКСКЛУЗИВНО: ИВИЦА КОНЕВСКИ НАПАДНАТ ВО ЛИСИЧЕ ОД СВОИТЕ!]   Написот повеќе наликува на чаршиски муабет отколку на сериозен новинарски текст, имајќи предвид дека изнесените податоци не се поткрепени. Нема наведено извори ниту, пак, изјави од очевидци или од владејачката партија и од градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски.   Линк до оригиналниот напис: ЕКСКЛУЗИВНО: ИВИЦА КОНЕВСКИ НАПАДНАТ ВО ЛИСИЧЕ ОД СВОИТЕ!  Датум и време на објавување: 22.11. 2016 Датум на рецензирање: 25. 08. 2016 Рецензент: Димитар Тануров   СЕНЗАЦИЈА НАСЕКАДЕ, А ПОТВРДА НЕМА
„Вистинска драма се случувала во населбата Лисиче каде за влакно се спасил залижаниот градоначалник Ивица Коневски. Според информациите, пред три дена членството на ВМРО-ДПМНЕ од Лисиче на средбата со Ивица Коневски вербално го нападнале бидејќи

Премногу дупки во приказната за „македонско сценарио во Америка!“

на 28. 11. 2016 | |

[Рецензија: Сорос плаќа демонстранти со 15 долари на час!]

  Написот што е предмет на оваа рецензија прави невозможна компарација помеѓу САД и Македонија и ја нарекува „македонско сценарио во Америка“! Текстот тврди дека организации на Џорџ Сорос стојат зад протестите што се случуваат низ неколку американски градови по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Освен тоа написот се обидува да ја наметне тезата дека учесниците на протестите добивале 15 долари на час. Насловната фотографија на текстот, на која во  фотошоп е измонтиран бизнисменот Џорџ Сорос на еден од протестите во САД, е тенденциозна и го манипулира читателот. Линк до оригиналниот напис: Сорос плаќа демонстранти со 15 долари на час! Датум и време на објавување: 21.11.2016, 18.30

ВМРО-ДПМНЕ од Курц добила поддршка на настан кој сè уште не се случил

на 27. 11. 2016 | | en
 

[Рецензија на текстот со наслов: „Меѓународна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ“]

  Ова е школски пример за нарачан текст и објавен во медиум заради промоција на една политичка партија. Типична пропаганда за да се постигне впечаток кај публиката дека партијата ВМРО-ДПМНЕ добива меѓународна поддршка. Текстот ниту е коментаторски, ниту сензационалистички, ниту едностран, туку изгледа како вообичаена вест од митинг. Но, главна маана му е што е објавен три часа пред воопшто настанот да се случи. Ова претставува целосно манипулирање и дезинформирање на јавноста. Линк до оригиналниот напис: Меѓународна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ Датум и време на објавување: 27.11.2016, 15:46 Датум на рецензирање: 27.11.2016 Рецензент: Симона Атанасова „ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија вчера одржаа изборен митинг во Скопје. Партијата на митингот доби

Предвидувања за „омилениот победник“ на изборите – новинарство нема

на 25. 11. 2016 | | sq

 

Напис: На 11 декември Тачи ќе го победи движењето Беса и другите партии?!

Скопје, 17 ноември – Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, неофицијално според првите анализи вели дека ДПА повторно ќе биде втората албанска политичка сила во Македонија. Тачи и на изборите од 11 декември според неколкуте анкети што се пласирани во јавноста, може да се смета дека ќе обезбеди 5 места во составот на идното собрание. Претседателот на ДПА речиси има 3 сигурни пратеници во шестата изборна единица што ги опфаќа Тетово и Гостивар, додека во изборните единици број 1 и 2 преку носителите на листите, се зборува дека сигурно овие носители во конкретните единици ќе станат пратеници. Ова подразбира дека во целост ДПА на изборите од