Рецензии

Рецензија: Забранет влез за Роми во новиот Аква парк

на 10. 08. 2013 | |
Напис со сензационална содржина, премногу  едностран за да биде веродостоен. Линк до оригиналниот напис: Забранет влез за Роми во новиот Аква парк Датум и време на објавување: 31.07.2013 17:11 Датум на рецензирање: 05.08.2013 Рецензент: Соња Здравеска Вистинитост: Факт е дека настанот за кој се жалат граѓаните во овој напис, се случил. Но, авторот целосно ја следи нивната верзија на настанот, без да ги истражи сите околности и да консултира други извори. На читателот му е презентирана само едната страна на приказната, што ја подрива веродостојноста на написот. Извори на информации: Целиот текст се темели на изјавите на граѓанин и неговата ќерка, кои се жалат дека биле дискриминирани поради нивната етничка припадност.  Клучен проблем на овој напис е тоа што во

Рецензија: Кириите кои ги плаќа државата ги полнат џебовите на приватните газди

на 8. 08. 2013 | |
„Дали државата да плаќа милионски суми за кирии или пак да изгради своја зграда? Ова е прашањето кое деновиве се наметнува по случувањата кај хотелот „Бристол“, каде треба да се изгради зграда на СРД, со што ќе се стопира екстра профитот за транзициските богаташи, а во неа предвидено е да се сместат владината служба, административците од Советот за радиодифузија и од Станбеното претпријатие“. Ова е воведот во еден од трите написи кои порталот го објави во врска со последиците кои ги предизвика сечењето на дрвјата во паркчето кај хотелот Бристол, за – како што се нарекува – последната зелена оаза во центарот на градот да отстапи место за изградба на висококатница за потребите на државната администрација, Советот за радиодифузија и

Рецензија: Балканот е традиционален за бракот

на 6. 08. 2013 | |
„Бракот да биде дефиниран во Уставот како заедница единствено меѓу маж и жена, побара во четвртокот владејачката ВМРО-ДПМНЕ, поднесувајќи во Собранието инцијатива за уставни измени. Нив ги најави пратеникот Влатко Ѓорчев, кој појасни дека истовремено со дефинирањето на бракот се предвидува децата без родители да можат да ги посвојуваат единствено брачни заедници во кои има маж и жена, два родитела мајка и татко или самохрани родители. Според Ѓорчев, инцијативата е поддржана од огромно мнозинство граѓани во согласност со традиционалните вредности, па затоа ја побара поддршката за уставните измени и до другите политички партии“. Ова е воведот во текстот на Дневник, со кој треба да се даде поддршка на оваа иницијатива и тоа преку примери од најконзервативниот дел на Европа, поголем

Рецензија: Во Грција ем лажат, ем крадат!

на 5. 08. 2013 | |
Приказни од туристи, измамени од своите тур оператори, во медиумите осамнуваат секое лето. Случајот со групата од 12 скопјани, кои уплатиле за одмор во Грција преку странски сајт, па останале и без пари и без одмор, немаше да подигне во јавноста прашина поголема од вообичаената да не се совпаднеше со зголемените тензии во македонско-грчките односи среде летната туристичка сезона. Сепак, она што другите македонски медиуми го проследија само како интересна (и поучна) приказна за опасноста да бидете измамени од странски сајтови што нудат туристички услуги, веста овде е „филувана“ со наслов кој содржи навредливо тврдење и афирмира негативни стереотипи за соседната земја. Ова е сторено иако во текстот никаде нема поткрепа ниту дека во конкретниот случај некој од Грција ги

Рецензија: Кумановка пробала да се лекува со туѓа здравствена книшка

на 1. 08. 2013 | |
Вовед: Новинарски полупроизвод кој е типичен случај кога „веста“ се претвора во нешто што наместо да информира, може да дезинформира и да го остави читателот со повеќе прашалници и чуденки отколку пред да ја прочита.
Текстот по својот жанр би требало да е вест, сместена во рубриката „црна хроника“. Но, за да биде вест и недостигаат дел од елементите на веста содржани во познатата формула за вест, 5+2 елемeнти, во случајов тоа е времето и изворот на веста. Линк до оригиналниот напис: Кумановка пробала да се лекува со туѓа здравствена книшка Датум и време на објавување: 31.07.2013, 12:52 Датум на рецензирање: 01.08.2013 Рецензент: Теофил Блажевски Вистинитост: Во телото на веста се споменуваат неколку наводи што се пласирани како факти. Но,

Рецензија: Од идната година железничка станица во Скопје во ново руво

на 1. 08. 2013 | |
Најавата дека скопската железничка станица ќе се реновира 30 години по изградбата, ја проследија повеќето домашни медиуми преку пренесување на веста на агенцијата МИА. Она што ја издвојува оваа вест е несмасната преработка на агенциската вест што го збунува читателот. Доколку тој не знае дека Скопје имало стара железничка станица која одамна не функционира, но и дека цели 30 години градот има друга станица, чиешто реновирање всушност го најавува министерот Јанакиевски, ќе стекнеше впечаток дека Скопјани дури „повеќе од цели 30 години“ чекаат на „нова реновирана“ железничка станица. Целата воведна реченица, односно главата на веста, заслужува комплетна преработка за да може да се разбере што точно најавил Јанакиевски во врска со станицата: „ Скопје ќе добие нова реновирана железничка станица

Рецензија: Ја научивме ли лекцијата од 1963?

на 1. 08. 2013 | |
„Скопје се сеќава“ е мотото на официјалното одбележување на 50-годишнината од катастрофалниот скопски земјотрес. „Капитал“ дава свој придонес во одбележување на овој трагичен ден за Скопје со сериозно укажување на потребата од засилување на стандардите за градба, нивно строго контролирање и почитување сe со цел максимална заштита на луѓето и објектите.“ Неделникот „Капитал“ се потрудил да има специфичен текст, кој не се повторува со другите медиуми, во врска со спомeнатиот јубилеј. За тоа има и доволно соговорници од повеќе области, се обидел да ја утврди грижата на државата во однос на превенирањето на ваквите катастрофи со асеизмичка градба, ама со изборот на дел од соговорниците нашол повод да пофали одредена служба која генерално е на лош глас (градежната инспекција) и

Рецензија: Грците се жалат на реакциите вo Македонија за писмото од Самарас

на 31. 07. 2013 | |
Вовед: Ова е пример за информација, во која она што го има во излогот (насловот), го нема во продавницата (текстот). Иако насловот најавува дека „Грците се жалат на реакциите во Македонија за писмото од Самарас“, во текстот само нејасно и нецелосно се цитираат реакциите кои од Македонија се пренесени во грчкиот печат. Во нив, пак, освен известувачка сувопарност, не преовладува никакво „жалење“, како што се тврди во текстот. Линк до оригиналниот напис: Грците се жалат на реакциите вo Македонија за писмото од Самарас Датум и време на објавување: 19.07.2013 Датум на рецензирање: 29.07.2013 Рецензент: Катерина Блажевска Вистинитост: Не може да се утврди дали наводите и нивната веродостојност се точни, бидејќи во текстот грчките медиуми, од кои два посебно акцентирани, се

Рецензија: Откриено дувло на наркомани во општина Аерoдром

на 30. 07. 2013 | |
  Откриено дувло на наркомани или сокривање на негрижата на станарите за хигиената? Ваква е дилемата што ја наметнува прилогот, во кој се дадени многу категорични заклучоци без понудена аргументација. Прилогот не дава одговор на основните прашања, кои читателот или гледачот реално ги очекува. Линк до оригиналниот напис:  Откриено дувло на наркомани во општина Аеродром Датум и време на објавување: 21.07.2013, 17:25 Датум на рецензирање: 29.07.2013 Рецензент: Катерина Блажевска Вистинитост: Камерата регистрира дел од наводите во текстот, „расфрлани шприцеви, игли, пивски шишиња, остатоци од храна, отпушоци од цигари на сите страни“, по што паушално се констатира дека „подрумите во овие згради се засолниште за наркоманите“. Оценката е изведена без реална аргументација, бидејќи никој од станарите не сакал да зборува. „Станарите

Рецензија: Радмила Шеќеринска на Вимблдон

на 30. 07. 2013 | |
Класичен пример за тенденциозен медиумски атак врз одредена личност е текстот со наслов „Радмила Шеќеринска на Вимблдон“. Написот е полн со шпекулации, контрадикторности и невистини. Единствената причина за објава на написот е да се оцрни личноста нагласена во насловот на текстот. Линк до оригиналниот напис: Радмила Шеќеринска на Вимблдон Датум и време на објавување: 16. 07. 2013, 4:43 Датум на рецензирање: 23.07.2013 Рецензент: Тони Димков Вистинитост: Текстот се темели на неточна информација добиена од анонимен извор. Написот е полн со шпекулации конструирани со цел да се оцрни личноста на заменик-претседател на политичка партија. Имено, иако „на некои од партиските колеги на Шеќеринска им било кажано дека новиот заменик-претседател на партијата во Лондон отпатувала службено, но нашиот извор вели дека ваквите