Рецензии

Анонимно видео ја дезинформира јавноста дека здравствениот систем е во распад

на 8. 04. 2020 | |
[Рецензија: Јутјуб видео: Здравствениот систем во распад] Во анонимно видео прикачено на Јутјуб, кое се шири на социјалните мрежи, изнесени се повеќе невистини и манипулации поврзани со коронавирусот. Целото видео е направено во насока на дискредитација на министерот за здравство, Венко Филипче и целата власт, а тоа се прави неосновано и тенденциозно. На видеото не му се знае авторот, а за податоците изнесени во него не е понуден никаков извор на информација,

Граѓаните заслужуваат точна информација, а не манипулација за тестовите за корона

на 7. 04. 2020 | |
[Рецензија: ФИЛИПЧЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ОДГОВАРА KPИВИЧНО ЗА ЗАГPOЗУВАЊЕ НА ЗДPAВJЕТО НА ГРАЃАНИТЕ: Растот е далеку од линеарен, времето ќе покаже која е причината за маaнипyлациите] Крајно коментаторски и едностран текст чијашто главна цел е премногу очигледна а тоа е дискредитација на министерот за здравство Венко Филипче. Оној што го пишувал текстот оди дотаму што влегува и во улога на адвокат и обвинител, па тенденциозно проценува дека Филипче ќе треба да

Корона вирусот и невистините за лекот што кружат на социјалните медиуми

на 6. 04. 2020 | |

Додека целиот свет чека вакцини против корона вирусот, луѓето со ограничување на движење или целосна изолација ја преземаат задачата да најдат лекови кои би му „помогнале“ на светот во борбата против ширењето на вирусот. Тие своите објави со „лековита содржина“ ги прават вирални на социјалните мрежи. На тој начин се замаглува сериозноста на вирусот и се шират лажни надежи за лекот

Пишува Ајнур Бафќари
Пост кој што кружи по социјалните медиуми

Скандалозно е да се изнесуваат лични и семејни прилики

на 6. 04. 2020 | |
[Рецензија: Скандал… Демирхисарскиот градоначалник Марјан фатен со швалерката, па сега во Битола е под кирија со швалерката, имало бааги ќутек] Скандалозен избор на тема, скандалозно напишан текст, скандалозно навлегување во приватноста на две семејства, скандалозно објавување на фотографии од лице на кое му се накалемува неморал и сето тоа нималку во функција на јавниот интерес! Во овој напис, се прекршени најмалку три членови од Кодексот на новинарите, меѓу кои и одредбите кои

Кога на смртта непотребно ѝ се гледа „во забите“

на 3. 04. 2020 | |
[Рецензија:Руски лекари во Ломбардија наишле на мистерија – луѓе починале од коронавирус, но на многу чуден начин ] Во „инфодемичната“ галаксија секојдневно се пласираат не само лажни, туку можеби далеку понеодговорно, и фантазмагорични вести без никаква експертска подлога. Таквите вести, чиј лимит е само „небото“, се супстанцата на експоненцијалниот раст на „инфодемијата“. Една таква вест беше пласирана на српски портал, е веднаш потоа пренесена и на македонски портал. Ако ситуацијата не е

Не починало ниту едно двегодишно дете во Македонија од „Ковид 19“

на 3. 04. 2020 | |

Во време кога светот се соочува со пандемија, со „невидлив непријател“ лесно е да се привлече вниманието на населението преку дезинформации. Доволно е да ги имате клучните зборови “корона вирус” или “КОВИД 19” во насловот и никој не го избегнува ваквиот текст. Сепак, во овој момент, новинарите не смеат да играат со чувствата на читателите и да ги кршат основните принципи на новинарската етика

Скриншот од веста што ја рецензираме

Неодговорно ширење дезинформации на Фејсбук

на 31. 03. 2020 | |
[Рецензија: Фејсбук- објава] Кога се објавува шпекулација која ги засега граѓаните поради можна опасност по нивното здравје, во време на вонедна состојба предизвикана од епидемија, треба внимателно да се размисли каков ефект таа објава ќе предизвика. Ова правило важи не само за медиумите туку и за објавите на социјалните мрежи бидејќи и тие се своевиден медиум за пренесување на информации и не можат да бидат амнестирани од одговорноста. Постои граница

Нема помор на врапчиња, а најмалку од „влијанието“ на 5Г мрежата

на 31. 03. 2020 | |
[Рецензија: Врапчиња паѓаат на земјата, граѓаните не знаат што се случува- помор на врапчиња низ цела Македонија (ФОТО)] Текстот што го рецензираме за помор на врапчињата, се повикува на фејсбук-група до која патем нема ниту линк. Притоа во текстот се прикажани фотографии од помор на врапчиња, за кои дури нема ни доказ дека се направени во Македонија. Но, она што е уште поинтересно со овој текст, е што истиот масовно

Нема породена бремена жена со коронавирус во Македонија

на 30. 03. 2020 | |
[Рецензија: Се породи првата бремена жена со коронавирус во Македонија – бебето и мајката во изолација] Една од поочигледните неетички и непрофесионални практики во борбата за кликови, е тоа да се напише наслов кој ќе го наведе читателот да поверува дека станува збор за вест која се однесува на Македонија, а всушност текстот се однесува на комплетно друга држава, во конкретниот пример Србија. Функцијата што ја има насловот во новинарските

Погрешен превод ја смести Ле Пен меѓу жртвите од коронавирусот

на 30. 03. 2020 | |
[Рецензија: Mарин Ле Пен прва жртва на вирусот корона во Европската Унија] Кога ќе прочитате наслов „Марин Ле Пен прва жртва на вирусот корона во ЕУ“, што прво си помислувате? Нормално, дека лидерката на Националниот фронт на Франција е заболена од коронавирусот. А, самиот збор жртва, уште директно во наслов, дури алудира на тоа дека таа починала од вирусот!
Линк до оригиналниот напис: Mарин Ле Пен прва жртва на вирусот