Новинарски лекции

Незири: За истражувачко новинарство потребна е добра финансиска кондиција на медиумот и слобода за истражување

на 26. 11. 2015 | |
Џелал Незири. Фото: лична колекција  

Во Македонија има медиуми што финансиски стојат добро, но ја немаат потребната слобода за да ги истражуваат коруптивните скандали на власта или поврзани со неа. Од друга страна, имаме медиуми кои имаат слобода за истражување, но немаат финансии за да ги поддржат новинарите во нивната работа, вели во интервју за „Сервис за проверка на факти во медиумите“, Џелал Незири, коосновач и директор

ТВ-дневник: Груевски поважен од урнатиот руски авион

на 25. 11. 2015 | |
Груевски на почеток, соборениот руски авион може да почека. Фото: скриншот  

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на „Канал 5“ во 18 часот на 24 ноември 2015 година]

 

Соборениот руски авион, посетата на премиерот Груевски на Кина, мигрантската криза и времето беа во фокусот на овој ТВ-дневник. Тој беше релативно сиромашен со информации и изостави неколку важни вести од земјава.

  Пишува: Ана Анастасовска   Веста за соборениот руски авион,

Париски терористички фасади за кумановски политички рехабилитации

на 22. 11. 2015 | |
Париз и Куманово – пукање и ваму и таму, но до каде одат сличностите. Фото: скриншот  

Има ли сличности меѓу кумановската „дводневна војна“ од 9 и од 10 мај годинава и теористичките напади во Париз од 13 и од 14 ноември и што стои во заднината на поврзувањето на овие два немили настани?

  Пишува: Љубомир Костовски   Настанот кој власта сакаше бргу да го заборави, по дебаклот што 

Трите мисии како три столба на МРТ

на 21. 11. 2015 | |
Од граѓанската иницијатива „Да ја вратиме МРТ на граѓаните“, февруари 2015 година.  

„Македонската радио-телевизија“, отсега натаму, треба да го заборави принципот на застапување и на афирмирање на дел или делови од сите заедници во Република Македонија. Било по етничка, било по политичка линија. Таков ексклузивитет не заслужува никој.

  Пишува: Зоран Бојаровски  
  1. Менаџирање на недоразбирањата во заедниците

  Иако парламентарната демократија е репрезентативна по својот карактер, односно народните избраници

Опозицијата во државните институции – веќе вообичаено дочекување на нож

на 20. 11. 2015 | |
На нож – и при враќање во Собрание, и при влез во Влада. Фото: Bart, 2008  

Тоа што истите текстови ги има во различни медиуми не значи дека се збогатил медиумскиот простор. Напротив, само се осиромашил, поради тоа што се работи за непрофесионални производи што создаваат хаос во главите на читателите. А, новинарството, напротив, беше нешто друго, нели?

  Пишува: Владо Ѓорчев   Уште веднаш штом новите министри седнаа

Обврски на медиумите според новите измени во Изборниот законик

на 15. 11. 2015 | |
  Фото: pixabay  

Во пакетот измени на Изборниот законик, кои политичките лидери ги договорија со Договорот од Пржино, добар дел од нив се однесуваат и на медиумите.

  Пишува: Александар Георгиев, адвокат   Како прв новитет во однос на регулирањето на медиумското претставување на политичките партии, покрај радиодифузерите, јавниот радиодифузен сервис и трговските радиодифузни друштва, е воведувањето контрола врз електронските медиуми (интернет-порталите). Според измените, строго се забранува каков било

Извештај на ЕК: Проблеми со медиумската култура и со слободата на изразување

на 13. 11. 2015 | |
Фото: Мета  

Обидите за ограничување на медиумското известување на теми од јавен интерес се загрижувачки. Ова е првата забелешка за медиумите во извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, која во парафразирани форми се повторува во повеќе поглавја документот. Комисијата ги забележува притисоците врз новинари и смртните закани и ги издвојува најгледаните национални телевизии како провладини корисници на најмногу народни пари потрошени за владино рекламирање. За дел од

Денот кога државната информативна агенција го изеде зборот „оставка“

на 12. 11. 2015 | |
Фотографиите на веб-страницата на МИА од Клиничкиот центар на 9 ноември 2015. Протестот го нема никаде.  

Македонската информативна агенција (МИА) даде голем придонес во прикривање на настаните во Клинички центар на 9 ноември – во вестите оттаму не се споменува зборот оставка, ниту протестот на лекарите и инсистирањето министерот Тодоров да понесе одговорност, како услов луѓето во бели мантили да се вратат на работа, како и масовното враќање на

Васко Ефтов: Моите ставови се исти и сега како и пред пет години

на 10. 11. 2015 | |
Ефтов: Немам никаков проблем околу изборот на темите. Сега засега. За понатаму ќе видиме. Фото: лична колекција  

За мене и сега, како и пред пет години, Јосип Броз Тито е најголем политичар од овие простори, Тодор Александров е Бугарин, а не Македонец, Никола Груевски води лоша политика. Што е сменето? Само една работа – на чело на опозицијата дојде Зоран Заев и во две години успеа цивилизациски да девастира

ТВ-дневник: Удри по новите министри уште непочнати со работа

на 9. 11. 2015 | |
Што со коментари, што со прес-конференции: новите министри на удар. Фото: скриншот  

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на „Канал 5“ на 8 ноември 2015 година во 18 часот]

 

Првите три вести претставуваа напади врз новите министри и заменици-министри во Владата, предложени од СДСМ, следеше некомплетен прилог за загадувањето на воздухот во Скопје, за потоа да се почне со фалби на економската политика на Владата.

  Пишува: Владо Ѓорчев