Колумни

Белешки за популизмот: Tопографија на глупоста и на примитивизмот

на 14. 06. 2015 | |
Почесниот влез на Канцеларијата на Рајхот дизајниран од Хитлеровиот архитект Алберт Шпер со скулптурите Партија и Армија. Фото: Бундесархив, 1940, Берлин. Извор: Википедија   Кога ќе дојде време од скопските улици и објекти да се тргаат „артефактите“ од владеењето на груевизмот, предлагам тие да не се уништуваат или да се напикаат и да се заборават во подрумите на нашите музеи, туку, напротив, да се изложат во постојана поставка во Историскиот музеј

Атрофија на медиумите и контролирана мултиплекс склероза

на 5. 06. 2015 | |
Заробени зборови. Фото: See-ming Lee, 2009  

Очигледната кохезија на дел од медиумите со власта, појава која во поголемиот број демократски општества би била спорна, во Македонија не постои како проблем кој им пречи на граѓаните кои редовно и циклично гласаат за двете владејачки партии. Се разбира дека главно прашање е од каде потекнува „слепилото“ да се видат нерегуларностите и недостигот од слобода.

  Пишува: Сеад Ризвановиќ   Колегата Боби

Иницијативи: Време е за национална конвенција

на 5. 06. 2015 | |
Олтарот на Националната конвеција/Олтар на Републиката, Пантеон, 1913, Париз. Фото: François-Léon Sicard, 2005  

Во талкањето од еден до друг договор, од еден до друг камп, од едни до други (главно лажни) изјави и ветувања, медиумите би требало да се насочат кон некои посуштински прашања и одредници за иднината на земјата

  Пишува: Александар Шољаковски   Како минува времето на траењето на политичката криза, така излегуваат на површина сите дефекти на

Поделби: Divide et impera

на 18. 05. 2015 | |
Кога дишеме, дишеме заедно. Фото: Antidotezine   Во трагичниот попис на злосторствата што ги направи (и сè уште ги прави) оваа власт, една ќе остане забележана како најпогубна. Тоа е целосната поделба на „наши“ и на „ваши“, поделбата на „комуњари“ и на „вмровци“   Пишува: Александар ШОЉАКОВСКИ   За волја на вистината, на овој план „работеле“ сите досегашни гарнитури на власт. Тоа го правеше и СДСМ. Но, разликата е во тоа што

Јавноста очекува оставки

на 7. 05. 2015 | |
Оставки, оставки насекаде – Никсон, Мубарак, папата Бенедикт, Бланкет. Фото: Flickr  

Според зачестеноста во јавноста и во медиумите, покрај „бомбите“ и „криза“, најчесто споменуваниот збор е „оставка“. Особено откако тоа го споменаа и тукашните амбасадори како услов за почнување на решавањето на кризата. За оставките се зборува, но нив ги нема

  Пишува: Александар Шољаковски   Се мислеше дека „бомбите“ (така Заев најавуваше и се надеваше), уште веднаш ќе имплодираат во

Белешки за популизмот: Да си Гордана Јанкулоска

на 7. 05. 2015 | | sq
Гордана Јанкулоска, тефтерот на власта и најкористеното лице за прес-конференции на власта. Фото: Влада на РМ, колаж: СПФМ  

Не сум броел, но речиси сум сигурен дека во изминатите девет години Јанкулоска и МВР имаат одржано најмногу прес-конференции во споредба со сите други министерства на Груевски. Во која друга нормална и вистински демократска земја во светот министерот на полицијата е со години најекспонираната медиумска личност во јавноста? Нешто мора да е гнило во таквата Данска.

  Пишува: Сашо Орданоски   Сега е веќе сосема јасно дека еден од главните проекти на Никола Груевски по освојувањето на власта во 2006 година му бил Министерството за внатрешни работи на Македонија да го претвори во габаритна, приватна фирма за обезбедување на интересите и

Медиумска заслепеност: Македончето на семафор

на 23. 04. 2015 | |
Разнишан семафор – разнишана реалност. Фото: Dome Poon, 2010  

Актуелниве властродршци завладеаја со медиумите, а во нив инсталираа бескрупулозни битанги. Строго диригирани од исти такви во највисоките нивоа на власта, медиумите ја одигруваат највалканата игра, која ни фамозната комунистичка пропаганда не успеваше во целост да ја изведе

  Пишува: Александар ШОЉАКОВСКИ   Што најчесто прави обичниот македонски возач, чекајќи на црвено пред семафор? Се разбира, како што доликува на сите

Белешки за популизмот: Зошто Груевски не го апси Заев?

на 16. 04. 2015 | |
Зоран Заев – „бомби“ и слобода. Фото: СДСМ промотивна веб-страница, 2013  

Фактот што Заев се наоѓа на слобода, и покрај заканите на пропагандните кловнови на власта низ провладините медиуми, не е резултат на „милоста“ или политичката коректност (?!) на фамилијата, туку на рационално пресметана „кост-бенефит“ анализа во последните недели или месеци од нивното владеење.

  Пишува: Сашо ОРДАНОСКИ   За употребата на ветото, како механизам за спроведување одредена политика,

Медиумски влијанија: Кога антиевропското победува

на 10. 04. 2015 | |
Исток или Запад – на која страна ќе ја насочиме нејзината иднина? Фото: Марјан Лазаревски, колаж: СПФМ  

Ако судиме според медиумите, Европа и западниот свет во Македонија не котираат најдобро. Подолг период ретко ќе наидете на текстови и на прилози кои позитивно говорат за Западот. Но, затоа Русија и нејзината политика имаат позитивно место во јавноста

  Пишува: Александар ШОЉАКОВСКИ   Насловот може да збуни. Намерно не е употребен

Белешки за популизмот: Луѓе со потрес на мозокот

на 26. 03. 2015 | | sq
Зомби со потрес на мозокот (Concussion zombie). Секоја година во близината на Брајтон (В. Британија) пред Ноќта на вештерките се случува „зомби-марш“, инспириран од класичните хорор-филмови. За некои во земјава не мора да се прави посебна организација на ваков настан. Тие постојано маршираат како зомби со потрес на мозокот. Фото: Stevie Gill, 2011   Во својот очај, медиумската пропаганда на власта сè уште не се предава! Сега, најново, имаат пресна финтаџиска