Колумни

Прилог за истрaжувачкото новинарство: Следете ги парите

на 10. 09. 2015 | | sq
Вистина. Фото: Victoria Landon, 2009  

Македонското истражувачко новинарство не може да се пофали со некои високи дострели дури и во овие пресудни демократски моменти, кога е на повидок можноста за распаѓање на една закоравена информативна структура која нема врска ниту со базичното колку-толку професионално и чесно информирање

  Пишува: Александар ШОЉАКОВСКИ   „Сите се колнат во истражувачкото новинарство, но малку кој успева да го практикува и да го привлече позначајно вниманието

За нашите проекти: Изгубени во транзицијата

на 22. 08. 2015 | |
Никола Груевски и Субрата Рој. Фото: Влада на РМ  

Прелистувајќи по документацијата за она што било забележено во медиумите (и во меморијата), фрапира сознанието дека листата на приоритетите, стартегиските определби и настојувања во овие 25 години е и листата на бројни целосни промашувања и грешки

  Пишува: Александар ШОЉАКОВСКИ   Сега е јасно, тргнавме во транзицијата на општеството во деведесеттите како боси в трње. Мислевме дека сме мала земја, со вреден

За државотворноста: Четврт век подоцна

на 11. 08. 2015 | |
Прослава на независноста на Република Македонија – 8 Септември 1991 година. Архивска фотографија.  

Тажна е македонската приказна за градењето на самостојната држава во секој поглед. За четвртина столетие не успеавме да се извлечеме од ропството на неефикасноста и на политичката недоветност

  Пишува: Александар ШОЉАКОВСКИ   Некои работи во општествата одат со несразмерна брзина. Работите во стварноста се одвиваат побавно отколку што тоа јавноста го очекува. И, за чудо, иако

ЕУ мора да внимава на Груевски за реформите

на 2. 08. 2015 | |
  Ерван Фуере. Фото: OSCE/Igor Schimbator, 2012  

Владината култура на одрекување кога станува збор за наводите за прислушување дава малку надеж дека таа ќе го почитува договорот од 15 јули.

  Пишува: Ерван Фуере, Балкан инсајт Брисел   Поминаа шест месеци откако лидерот на главната опозициска партија во Македонија обелодени докази за наводна корупција во Владата на Никола Груевски, која се однесува на масовното прислушување. Степенот на наводна корупција

Подалеку партиските раце од телевизијата на народот

на 25. 07. 2015 | |
Временската прогноза на МТВ по партиската поделба на ТВ-каналите. Фото: МРТ. Колаж: СПФМ   Крајно апсурдна и бесмислена е идејата дека МРТВ, односно нејзините ТВ-канали, треба да си ги поделат позицијата и опозицијата. Тоа е недоветна опција која е во спротивност со сите принципи за радиодифузните сервиси што ги застапува ЕУ, како и УНЕСКО.   Пишува: Зоран Бојаровски   Јавниот радиодифузен сервис и според Законот за медиуми и Законот за

Медиумска моќ: Лидерство на случајните

на 20. 07. 2015 | |
„Сличен на сличниот му се радува (similis simili gaudet)“ – изрека која важи во политката, но и во медиумите. Фото: EPP, 2012  

Можат ли случајни личности да достигнат врвови во политиката? Можат, но во моментот кога ќе ја приграбат власта, тие престануваат да бидат „случајни“! Токму тоа двојство е причина заради која селекцијата во власта треба да биде ригорозна

  Пишува: Александар ШОЉАКОВСКИ   Низ македонската политичка историја една од најважните

Саше (Политико) викајте го и Грне, само не кршете го!

на 19. 07. 2015 | |
Саше Ивановски во неговата поранешна емисија „Политико“ на „Наша ТВ“. Фото: Јутјуб скриншот  

Саше Политико можете да го обвинувате за физички терор. Дека го малтретира вицепремиерот Пешевски. Дека тоа му го правел и пред неговите деца. Но, оваа власт треба да знае дека и Љубе Бошковски, кој скапува во затвор наместен од агент провокатор, има деца!

  Пишува: Веле Митаноски   “Викајте ме и грне, само не кршете

Зошто е „Сител“ толку вознемирен од Саше Политико?

на 15. 07. 2015 | |
Спрееви и шлаканици: Саше Ивановски Политико – и со штитот и врз него. Фото: лична колекција  

На својот несовршен и импровизантски начин, Саше е македонската јавност, таа измрцварена и девастирана општествена творба, резултат на долгогодишните „обработки“ на пропагандата на Грујо

  Пишува: Сашо Орданоски   Во последните две недели, Саше Политико толку им го крена нивото на адреналинот на ударните тупаници на владините медиумски пропагандисти, што нивните реакции ги надминуваат

Македонската криза создава опасен регионален и меѓународен преседан

на 8. 07. 2015 | |
Никола Груевски. Фото: EPP, 2013  

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и на Владата не се почвуствува одговорен за тоа што безбедносните служби со години прислушувале илјадници граѓани, па дури тоа да е направено и според верзијата на Груевски, накитена со „жолтите комбиња“ и со „странските служби“

  Пишува: Сеад Ризвановиќ   Кога лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за косовската телевизија „21“, кажа дека објавувањето на „бомбите“ на СДСМ го загрозува угледот

Македонија земја во морален колапс

на 26. 06. 2015 | | sq
Сириски бегалци. Фото: EC/ECHO    

Медиумски сме преплавени со случувањата, главно, за две работи. Првата е аферата со прислушувањето, втората е бегалската криза. Но, во двата случаи медиумите не се обидуваат да ги објаснат подлабоките причини за нашето однесување во овие настани

  Пишува: Александар ШОЉАКОВСКИ   Во двата случаи има нешто заедничко и неминовно се наметнуваат сериозни морални прашања и дилеми. Во првиот случај, прашањето е: како е можно да