Колумни

Белешки за популизмот: Телохранители со докторски дисертации

на 31. 10. 2014 | | sq
Рефлексии врз минатото и иднината. Отсјај на сонцето од туба, дел од музичкиот ансамбл на Универзитетот на Минесота во истоимената држава во градот Морис, САД. Снимено во текот на дипломската церемонија. Фото: Nic McPhee, 2010
Рефлексии врз минатото и иднината. Отсјај на сонцето од инструмент, дел од музичкиот ансамбл на Универзитетот на Минесота во истоимената сојузна држава во градот Морис, САД. Снимено за време на дипломска церемонија. Фото: Nic McPhee, 2010  

Од образованието се бара резултат, а не сконцентрираност врз процесот. Така се засилуваат принципите на послушноста, лојалноста и правоверноста, што е рецепт за општествен успех во денешна Македонија. Па, овде ни на

Вечните теми на македонското новинарство: Кој го уби Рацина?

на 29. 10. 2014 | |
Пренесување на посмртните останки на Кочо Рацин во Велес. Снимено во Гостивар, 1945 година. Фото извор: Архив на МАНУ
Фото портрет на Кочо Рацин. Снимено во атеље во Велес како подарок од пријател. Фото: Д. Манушевиќ, 1927. Извор: Архив на МАНУ.   Медиумите  во Македонија постојано се занимаваат со неколку теми кои никогаш нема да се разјаснат, осветлат или реализираат. Меѓутоа, за нив упорно се пишува   Пишува: Александар Шољаковски   Не е тешко да се присетите на „големите“ теми на македонското новинарство. Тоа се сите оние теми, настани или сеќавања

Заробени медиуми: „Хихирику“ пак ќе кукурига

на 17. 10. 2014 | |
Хихирику ТВ Ретро-crop-resize
Хихирику на МТВ во златните времиња. Од видео клип на МТВРетро, 2014 (целиот клип подолу)

Ова е мала, но значајна победа на преживеаниот дел на критичката  јавност за ослободување на медиумите

  Пишува: Ерол Ризаов   Има надеж, не е сѐ изгубено. Забранетата „Хихируку“ се враќа на радиобрановите на „Радио Скопје“ по две недели молк. По текстот „Го забранија и Хихирику“ во „Утрински весник“ и по

Белешки за популизмот: Македонија како тотална институција

на 15. 10. 2014 | |
Џек Николсон во филмот Лет над кукавичкото гнездо (© 1975 - Warner Bros. Entertainment). Фото. IMDB, 2010)
Џек Николсон во филмот „Лет над кукавичкото гнездо“ (© 1975 – Warner Bros. Entertainment). Фото: IMDB, 2010  

Владее дисциплина, беспоговорна лојалност кон партијата/фамилијата на власт и општа принуда по пат на надзор, наместо договор или координација. Суштински сме исклучени од „надворешниот“ свет, бидејќи тој не е достоен на нашето историско минато и вечна слава, слава ни. Послушниците добиваат милост од владетелот, а за турканицата да му се бакнат

„Нема нација без документација“

на 14. 10. 2014 | |
Напуштениот и изгорен магацин на јавните училишта во Деторит, сојузна држава Мичиген, САД, после пожарот кој се случи на 4 март 1987 година во 9.20 часот наутро. 100 пожарникари со часови работеа на тоа огнот да не се прошири. Во магацинот се чуваше целиот школскиот прибор за потребите на училиштата во градот и документацијата наназад до 1918 година, која беше целосно уништена. Фотографии: Jo Guldi, 2009 и Shane Gorski, 2008
Напуштениот и изгорен магацин на јавните училишта во Деторит, сојузна држава Мичиген, САД, после пожарот кој се случи на 4 март 1987 година во 9.20 часот наутро. 100 пожарникари со часови работеа на тоа огнот да не се прошири. Во магацинот се чуваше целиот школскиот прибор и учебници за потребите на училиштата во градот и документацијата наназад до 1918 година, која беше целосно уништена. Фотографии: Jo Guldi, 2009 и Shane

Политичка пропаганда во пикантен програмски сендвич

на 10. 10. 2014 | | sq
Шарено - Сител, ТВ Дневник, Фото: My-Italia.
Шарено со сите бои – Дневник на ТВ Сител. Фото: My-Italia.  

За народот да ги гледа вашите вести, без оглед дали се независни, професионално одработени или партиско-политички и пропагандно штелувани, треба „да го врзете“ за телевизорот. А, просечниот македонски гледач во 2013 година гледал 4 часа и 27 минути ТВ програма дневно! И полека ќе разберете зошто по шоуата на Доктор ОЗ, квизот на Лила Филиповска и народните ТВ

Отворено писмо до претседателот на државата Ѓорге Иванов

на 4. 10. 2014 | | sq
„На другата страна од стравот се наоѓа слободата“. Фото: Jônatas Cunha, 2009
„На другата страна од стравот се наоѓа слободата“. Фото: Jônatas Cunha, 2009

Претседателе, почитуван професоре на Правниот факултет и наш колега новинар, убеден сум дека не сте рамнодушни, како што тоа се доживува во јавноста и меѓу нас новинарите, што еден новинар лежи во затвор за напишан текст пред повеќе години во списание кое одамна е згаснато.

  (Заробени медиуми: Слобода за Кежаровски)   Пишува: Ерол Ризаов   Почитуван претседателе

Среќна нова 1994

на 29. 09. 2014 | | sq
238__1-pred dozdot-09876-098-crop-featured
1994 – тогаш барем „Пред дождот“ освои Златен лав на фестивалот во Венеција. Фото: Википедија

Во политиката состојбите, на еден или друг начин, се повторуваат. Една од главните грижи на новинарот е тие сличности да ги забележи. Не само како куриозитет, туку и како поука за новите генерации, но и за улогата на медиумите во тие процеси

  Пишува: Александар Шољаковски   Не гледам нешто дека нашите медиуми успеаја да направат

БЕЛЕШКИ ЗА ПОПУЛИЗМОТ: Парите се отепувачка за политиката уредувачка

на 25. 09. 2014 | | sq
8492421159_08fef7e5eb_k (1)-800dpi
Некои достигнувања, како медиумските слободи, не би требало да се на продажба. Последни подготовки пред почеток на настан. Фото: State Farm, 2013  

Во периодот 2010-2013 г. секојдневно се затвораа или се преземаа оние медиуми што имаа критички однос кон политиките на Груевски, а во тоа главно средство беа заканите и парите.

  Пишува: Сашо Орданоски   Полека, но сигурно, се заокружува приказната за тоа што се случи со македонските

Остварлив ли е Фондот за професионални медиуми

на 19. 09. 2014 | |
Фондот за истражувачко новинарство на Хафингтон Пост. Скриншот: Jürg Vollmer, 2009
Фондот за истражувачко новинарство на Хафингтон Пост. Скриншот: Jürg Vollmer, 2009  

Еден предлог за подобрување на состојбата со медиумите, кој летово го лансираше пратеник од владејачката коалиција, остана некако без одглас и без нужно внимание во јавноста. Никој не поверува оти Павле Трајанов навистина има моќ да ја протурка идејата за основање фонд за професионални медиуми, независни од партиско-политичко влијание, во кој пари ќе вложи и државата, но и

СТРАНА 11 of 12« ПРВА...89101112