Актуелности

„Репортери без граници“: 66 новинари се убиени во 2014 година

на 18. 12. 2014 | | sq
Меѓународната организација „Репортери без граници“ објави преглед на насилство против новинари во 2014 година. Според нивната евиденција, во текот на оваа година, 66 новинари се убиени. Со тоа, бројот на новинари убиени поради нивната работа во последните 10 години достигна 720. Вкупно 119 новинари биле киднапирани во текот на оваа година, што е зголемување од повеќе од 35 проценти во однос на претходната. Четириесет новинари во моментов се во заложништво.   66 journalists killed in 2014 http://t.co/YNBZLKLpBX #2014 #RSF #pressfreedom pic.twitter.com/cQonqx2BUt — RSF / RWB (@RSF_RWB) December 16, 2014
Како најсмртоносни земји за новинарите „Репортери без граници“ ги посочуваат Сирија, со 15 убиства, Палестина со седум, Украина со шест, како и Ирак и Либија, секоја со четири. Најмногу киднапирања на

Конкурс за поддршка на акции од мрежи на граѓански организации

на 16. 12. 2014 | |
Фондацијата Метаморфозис во рамките на проектот „Мрежа од граѓански организации за ефикасно активно учество“, кој се спроведува во партнерство со Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО), со финансиска помош од Европската унија преку програмата „Поддршка за зајакнување, одржливост и развој на активно граѓанско општество“, објавува: К О Н К У Р С
за поддршка на акции од мрежи на граѓански организации Преку конкурсот ќе се обезбеди поддршка за локални проекти од мрежи на граѓански организации преку доделување 6 мали грантови во износ од 1500-2500 евра со цел активно вклучување на граѓаните  во работата на локалната самоуправа вo Скопје, Тетово, Дебар, Велес, Штип и Струмица. Грантовите ќе бидат доделени на граѓански организации регистрирани во РМ според Законот за здруженија на граѓани

Промовирана мобилна апликација против говорот на омраза

на 15. 12. 2014 | |
Фондацијата Метаморфозис објави надградба на првата мобилна апликација против говорот на омраза, чија намена е да ги донесе информациите од оваа област до врвовите на прстите на корисниците на мобилните телефони. Повеќе информации за апликацијата и можност за инсталирање се достапни преку nemrazi.mk/app Апликацијата е изработена со цел поефикасно спротивставување на говорот на омраза преку споделување знаења. Таа на граѓаните им овозможува пристап до најновите вести од оваа област, образовни и стручни ресурси, меѓу кои е и библиотека со е-книги, интерактивни упатства за разните можности за пријавување на говорот на омраза, како и учество на настаните поврзани со борбата против говорот на омраза преку интегриран календар. Апликацијата, која e прва апликација од тој вид за паметни мобилни телефони во светот,

„Сервис за проверка на факти во медиумите“ стигна до бројката од 20.000 „допаѓања“ на „Фејсбук“

на 3. 12. 2014 | | sq


Нашата читателка Мартина Несторовска пред четириесетина минути ни го обезбеди 20.000-тиот „лајк“ на фејсбук-страницата на „Сервис за проверка на факти во медиумите“.  Сите Вам кои редовно нè следите во напорите да ги подигнеме новинарските стандарди во Македонија и да обезбедиме едукација која треба да помогне граѓаните да препознаваат и да избараат квалитетни и професионални новинарски производи во медиумите, Ви благодариме. Овие 20.000 допаѓања се постигнати во период од

Јавна дебата: Од МРТ до независна јавносервисна радиодифузија во Македонија

на 3. 12. 2014 | |
Центарот за развој на медиуми (ЦРМ), во рамките на  проектот на УСАИД за одговорни медиуми и за законодавни реформи во медиумската сфера, на 4 декември (четврток) 2014,  во хотелот „Стоун бриџ“, со почеток во 11 часот, организира дебата: 

„Од МРТ до независна јавносервисна радиодифузија во Македонија“

На оваа дебата ќе биде претставен истоимениот документ на ЦРМ за јавна политика чиј автор е комуникологот д-р Климе Бабунски. Дискусијата која ќе биде посветена на потребата од независен јавен радиодифузен сервис во Македонија, ќе ја модерира новинарката Санта Аргирова, а панел-дискутанти ќе бидат Снежана Трпевска од Високата школа за новинарство; комуникологот Сефер Тахири; претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани и Драган Антоновски од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски

Сторија од Македонија, добитник на меѓународна награда

на 27. 11. 2014 | | sq
Сторија на реномираниот новинар Саше Димовски освои специјална награда на Форумот за медиуми кој од 13 до 15 ноември се одржа во Подгорица. Истражувачката сторија насловена „Медиумските донации за политичките партии и сопственичките структури како потенцијален извор за корупција во македонските медиуми“ (Media donations to political parties, and ownership structures as a potential source of corruption in the Macedonian media) е направена со поддршка на проектот Медиумска опсерваторија за Југоисточна Европа (South East European Media Observatory Project). Написот покажа дека одредени медиуми играат улога на најголеми спонзори на политичките партии во Македонија, користејќи различни методи, меѓу кои и донации во текот на последната предизборна кампања. Сторијата, исто така, разоткри важни информации за офшор-компаниите поврзани со сопственици на медиуми. „Оваа награда

Телевизиите формираа Македонска медиумска асоцијација

на 26. 11. 2014 | |
Скопје, 25 ноември, 2014 (META)  – Националните телевизии „Телма“, „Канал 5“, „Сител“, „Алсат-М“ и „Алфа“ денеска формираа Македонска медиумска асоцијација (ММА), која ќе биде дел од Стопанската комора на Македонија.
Во оваа асоцијација ќе можат да членуваат и телевизиите и новинарите вработени во нив.  За претседател е избран Иван Мирчевски, генерален директор на „Канал 5“, а за заменик Атанас Кировски, главен и одговорен уредник на „Телма“. Правилникот за работа на асоцијацијата што досега функционираше како групација, според најавите, ќе биде готов за 15 дена. – Станува збор за асоцијација која, пред сè, има цел да ги сублимира нашите заложби и детектирани проблеми  во системот, во законите – рече Мирчевски на прес-конференција. Според Кировски, на асоцијацијата не треба да се гледа

Презентација на публикацијата „Тестирање ситуација – метод за докажување дискриминација“

на 21. 11. 2014 | |
Хелсиншкиот комитет за човекови права, Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Фондацијатa „Отворено општество – Македонија“ организираат настан за запознавање со методот на тестирање ситуација и презентација на подготвената публикација „Тестирање ситуација – метод за докажување дискриминација“, кој ќе се одржи на 25 ноември 2014 година во ЕУ Инфо-центарот, со почеток во 14 часот. Тестирањето ситуација претставува метод што се користи во случаи на дискриминација во кои недостигаат факти и докази и е тешко да се докаже. Тестирањето ситуација вклучува употреба на организирани актери или апликанти за да се истражи појавата на дискриминација во различни предмети, процеси и области врз различни основи. Тој е особено соодветен за случаи на директна дискриминација, што е често скриена зад разни изговори

Граѓаните бараат повисок квалитет на известување за студентскиот марш | #СтудентскиМарш

на 18. 11. 2014 | |
Дел од дискусиите за протестниот марш на студентите содржеа повици на граѓаните за повисок квалитет на медиумското известување за настанот. Маршот против воведување на екстерно тестирање се одржа на 17 ноември 2014 година во Скопје, при што илјадници студенти тргнаа од платото на УКИМ, за пред Владата и пред Министерството за образование да ги искажат своите барања. Учесници пренесуваа фотографии и кратки информации преку „Фејсбук“ и „Твитер“, користејќи го хаштагот

Дебата: Навредата и клеветата – јамка за слободата на изразување?

на 5. 11. 2014 | |
  Центарот за развој на медиуми (ЦРМ), во рамките на  проектот на УСАИД за одговорни медиуми и законодавни реформи во медиумската сфера, на 7 ноември  2014 година (петок), во Клубот на новинарите, со почеток во 11 часот, организира дебата „Навредата и клеветата – јамка за слободата на изразување?“ Како панелисти ќе учествуваат: директорката за право на „Медиа легал дифенс инишијатив“ (Media Legal Defence Initiative – MLDI) од Лондон, Нани Јансен, адвокатот Филип Медарски, уредничката на неделникот „Фокус“, Јадранка Костова, уредникот на „Слободен печат“ и на „Плусинфо“, Бранко Героски, уредникот на порталот „Либертас“, Ацо Кабранов, новинарот Синиша Станковиќ и претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани.