Актуелности

Советот за етика го осудува физичкиот напад, бара одговорност од Пешевски

на 16. 07. 2015 | | sq
Советот за етика во медиумите на Македонија најостро го осудува физичкиот напад на вицепремиерот Владимир Пешевски врз сопственикот и уредник на интернет-порталот „Мактел“, Саше Ивановски. Во соопштението, објавено на 16 јули 2015 година, Советот истакнува: Како тело кое е одговорно за воспоставување на процесот на саморегулација во македонските медиуми, залагајќи се за што повисок степен на одговорност кај новинарите и за почитување на новинарските стандарди во нивното известување, се прашуваме – како истите да се наметнат во општество во кое носителите на јавна функција физички напаѓаат поради поставено прашање!? За да се очекува новинарите да бидат максимално професионални и етични во своето известување, апсолутно дека треба да има демократска клима во која функционерите ќе бидат начисто со фактот дека трошат

Радио МОФ: Повик за учество на новинарска работилница на „Д фестивал“

на 30. 06. 2015 | | sq
Радио МОФ во соработка со „Д фестивал“ организира „Радио МОФ медиа деск“, новинарска работилница што ќе се одржи во Дојран од 17 до 19 јули. Работилницата ќе функционира за време на трите фестивалски денови, од 12 до 18 часот и ќе преставува редакција од млади новинари кои под уредништвото и под менторството на новинарот Жарко Настоски ќе пишуваат за музичките настапи на: Ману Чао, Вилкинскон, Џајковски и Ти-Кеј Вондер, „Бед копи“, „Љубојна брас фантази“, „Фолтин“, „Електрични оргазам“,„ЗАА“, „Културно-уметнички работници“, „Фулиш грин“, „Бла бла бла“, „Баилдса“, „Пи-Ем-Џи Колектив“, „Драменбрас трио“, „Ретро кабаре“, „Опатница“, „Новиот почеток“, „Фјурион“, „Поинт бленк“, „Џун“, „Брука бенд“ и многу други, кои ќе настапуваат за време на „Д фестивал“. Младите новинари ќе имаат задача да пишуваат и за

Писмо на граѓанските организации до ЕУ и до САД: Имаме заедничка одговорност во врска со стабилноста и со демократизацијата на Македонија

на 9. 06. 2015 | |
Скопје, 09.06.2015 Ова писмо ви го упатуваме во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10 јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан. Поводот за нашето обраќање, покрај потребата уште еднаш да потсетиме на „црвените линии“ до кои може да се оди во преговорите, е изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан, дадена во САД, во која тој, последните парламентарни избори одржани во 2014 година, ги оквалификува како генерално позитивни, притоа, наведувајќи дека извештаите на ОБСЕ/ОДИХР констатираат генерално демократска атмосфера. Поттикнати од ваквата изјава, сакаме да потсетиме дека ефикасно спроведени избори, воедно, не значат и фер и демократски избори. Да не заборавиме дека ОБСЕ/ОДИХР, во извештајот на

Најава за годишно собрание на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ)

на 27. 05. 2015 | | sq
Редовното годишно собрание на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), ќе се одржи на 27 мај (среда), со почеток во 11 часот, во хотелот „Квинс“, Трговски центар „Зебра“, Скопје. СЕММ е саморегулаторно тело за унапредување и за заштита на професионалните стандарди и на етиката во медиумите во Република Македонија, преку примена на морални санкции кон тие што не ги почитуваат професионалните стандарди и Кодексот на новинарите. Целите на СЕММ се: – Заштита на слободата на медиумите и на правото на јавноста да биде информирана;
– Спречување на влијанието на државата, политичките партии и на другите центри на моќ врз медиумите;
– Штитење на интересите на јавноста преку обезбедување независен ефикасен и правичен процес на решавање на поплаки за

Работилница/натпревар на тема „Моето прво мини-видео”

на 12. 05. 2015 | | sq, en

  Францускиот институт во Скопје, фондацијата „Метаморфозис“ и регионот Долна Нормандија ве покануваат да учествувате на работилницата „Моето прво мини-видео“ и, на тој начин, да земете учество и на самиот натпревар. Работилницата и натпреворот „Моето прво мини-видео“ се организираат во рамките на осмото издание на Фестивалот на француски филм@fff.mk Работилницата „Моето прво мини видео“ ќе се одржи в среда, 20 мај, и в четврток, 21 мај 2015 госдина, од 17 до 20 часот, во Мултимедијалниот простор за настава на Францускиот институт во Скопје (ул. Максим Горки, бр.18) и ќе ви овозможи да направите мини-видео со помош на вашиот мобилен телефон. Целта на работилницата е подготовка за изработка на сценарио и добивање технички совети околу реализацијата на мини-видеа со мобилен телефон.

Повик за млади новинари, фоторепортери и блогери: „По стапките на Албер Лондр“

на 4. 05. 2015 | | sq
Граѓаните на Македонија кои ги интересира истражувачко новинарството или фоторепортерството ги повикуваме да ни се придружат на патувачкиот семинар „По стапките на Албер Лондр“. Овој патувачки семинар ги спојува сите видови новинарство и им дава можност на студенти по новинарство или комуникација или млади професионалци да истражуваат за Првата светска војна на Балканот. Семинарот е инспириран од писанијата на новинарот репортер Албер Лондр и се одржува веќе четири години низ Балканот и во Франција. Во рамки на годинашниот семинар насловен „По стапките на Источниот фронт“ предвидени се патувања во Македонија, Албанија и во Грција по стапките на војниците кои се бореле на Балканот. Семинарот „По стапките на Албер Лондр“ ќе се одвива од 1 до 20 август 2015 година и

Денеска напладне, протестен собир за враќање на погребниот венец испратен до новинарот Јовановски

на 22. 04. 2015 | | sq
Новинарите и „Новинарски пленум“ на 22 април, точно напладне, пред објектот на Владата ќе го вратат погребниот венец што вечерва му беше доставен на Борјан Јовановски, новинар и уредник на „Нова ТВ“, во неговиот дом, извести агенцијата „Мета“. На овој начин новинарите ќе покажат дека не му се плашат на нарачателот на овој грозоморен чин, кој вечерва го вознемири семејството на Јовановски. Новинарите ги повикуваат своите колеги и сите граѓани

СEMM ги отфрла шпекулациите околу причините за разрешување на Лидија Богатинова

на 8. 04. 2015 | | sq
  Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) ги отфрла шпекулациите што во текот на вчерашниот и на денешниот ден се појавија во некои медиуми околу причините за разрешување на Лидија Богатинова како член на Комисијата за жалби при Советот, се вели во реакцијата на оваа организација. Богатинова е разрешена од Комисијата  за жалби при СЕММ поради неактивност во работењето на Комисијата и неучество на нејзините седници. Тоа е во спротивност со член 2 од деловникот за работа на Комисијата за жалби при СЕММ, според кој членот на Комисијата може да биде разрешен од должноста ако неоправдано не присуствувал на три седници. Во тек е постапка за избор на нов член на Комисијата за жалби при Советот за етика

Формиран „Новинарски пленум“

на 24. 03. 2015 | | sq
Повеќе истакнати новинарски имиња го формираа „Новинарски пленум“. Во продолжение ви го пренесуваме првото официјално соопштение на пленумот, објавено на официјалната фејсбук-страница, која можете да ја поддржите на следниот линк.   Зошто Новинарски пленум? Пленумот стана симбол за граѓанско будење и покренување акции за промена на состојбите во државата. Студентите како најпрогресивна сила во општетството со право станаа предводници на тие промени, на кои се приклучуваме и ние. Соочени со сложеноста на ситуацијата во државата во која информирањето на јавноста игра огромна улога, чувствуваме потреба да не стоиме на страна од случувањата и да ја потенцираме одговорноста во вршењето на новинарската професија. Во моментот со упад во професијата и злоупотреба на новинарските принципи се случува „злосторство во ударните термини“. Јавноста

ЕУ награда за истражувачкото новинарство. Конкурирајте!

на 24. 03. 2015 | | sq
  Сите новинари кои во 2014 година продуцирале и објавиле истражувачки стории поврзани со злоупотреба на моќта и со прекршување на основните права, корупција и со организиран криминал во земјава, може да се пријават на конкурсот за Наградата од Европската унија за истражувачкото новинарство, што ќе биде отворен до 23 април 2015 година. Наградата е воспоставена од Европската комисија, поконкретно од Директоратот за проширување, во согласност со Стратегијата за проширување на ЕУ, која ја идентификува потребата од обезбедување слобода на изразување во медиумите и потребата за поддршка на истражувачкото новинарство при следење на процесот на реформите. Целта на наградата е да ги истакне и промовира извонредните достигнувања на новинарите истражувачи и да ја подобри видливоста на квалитетното истражувачко новинарство во