Актуелности

Поддршка од заедницата на „Глобал војсис“ за застапниците на слободата на изразување од Мароко

на 19. 11. 2015 | | sq, en


Објавено на 19 ноември 2015 8:24 GMT


Заедницата на „Глобал војсис“ бара правда за седумте застапници на слободата на говор кои се соочени со судење во Мароко поради нивниот активизам.
  Седумте застапници настојуваа да ги бранат човековите права, бараа отчетност на властите пред јавноста и се залагаа за владеење на правото во нивната земја. Пет од нив се обвинети за загрозување на внатрешната безбедност на државата, а двајца се соочуваат со обвиненија за примање странски фондови без да го известат Генералниот секретаријат на Владата. Ја повикуваме Владата на Мароко да ги исполни обврските преземени со меѓународните договори за заштита на човековите права и да ги отфрли сите обвинувања против седумтемина. Меѓу обвинетите е и Хишам Алмираат, лекар и долгогодишен

КОНКУРС: новинари, видеорепортери, камермани, видеодизајнер – Агенција „Мета“

на 28. 10. 2015 | | sq
    Новинската агенција „Мета“, проект на Фондацијата за интeрнет и општество „Метаморфозис“, има потреба од хонорарни соработници во градовите низ Македонија:
  • 6 (шест) новинари – видеорепортери
  • 6 (шест) камермани
  • 1 видеодизајнер – графички уредник (во Скопје)
Заинтересираните мотивирани кандидати треба да испратат куса биографија со предлог-теми на кои би сакале да работат видеоприлози на konkurs@meta.mk, најдоцна до 10 ноември. Искуството не е одлучувачко, но работата и соработката со локалните медиуми ќе се сметаат за предност.  

Апел до новинарите и до сите што известуваат или јавно зборуваат за бегалците: Да не причиниме дополнителна штета!

на 29. 09. 2015 | |
Автор: Медиумски круг. Фото: pixabay.com   Бруталната ескалација на вооружените конфликти од Северна Африка до Западна Азија во последната деценија, принуди милиони луѓе да ги напуштат своите домови. Незначителна е бројката на бегалците и на раселените лица кои успеале да стигнат на европскиот континент и токму ова денес го нарекуваме европска бегалска криза. Политизација на прашањето на хуманитраната катастрофа во европските земји, политичките кусурења и предизборните кампањи, кои наместо со внатрешни социоекономски теми се занимаваат со бегалците, посочувајќи ги како причинители на сите проблеми, создадоа силни општествени поделби и тензии. Традиционалните и новите медиуми, вклучувајќи ги и интернет-платформите, значитално придонесоа кон ескалација на оваа практика, која не само што е спротивна на новинарската етика и на општествените норми, туку и

ЗНМ: САД и ЕУ со осуда на насилството кон новинарите

на 17. 09. 2015 | | sq, en
Здружението на новинари на Македонија на 17 септември 2015 година го објави следното соопштение: Пред еден месец, Здружението на новинарите на Македонија, соочени со ескалацијата на насилството против новинарите и со неодговорното и непрофесионалното однесување на Министерството за внатрешни работи, испративме писмо до сите релевантни организации каде Македонија е полноправна членка, како што се Обединетите нации, Советот на Европа и Ораганизацијата за безбедност и соработка во Европа, како и до најбитните партнери на Македонија, како што се Соединетите Американски Држави и Европската комисија. Во писмото ги алармиравме овие организации и држави дека насилството против новинарите зазема драматични размери и побаравме веднаш да интервенираат кај македонските власти да обезбедат сигурност во извршувањето на работата на македонските новинари и да не дозволат

„Транспарентност Македонија“: Нема напредок во медиумските слободи

на 14. 09. 2015 | | sq
Новиот билтен на „Транспарентност Македонија“ (ТМ) за месеците јули и август се осврнува на случувањата во власта кои предизвикаа големи реакции во јавноста, известува „Плус инфо“. Билтенот се осврнува на луксузниот живот на премиерот, непријавување на имотна состојба на функционери на власт, ребаланс на буџетот на РМ, како и проблемите на новинарите и неразмните јавни трошења. За јули и за август ТМ вели дека за новинарите поминале без подобрувања: „Овие месеци минаа без суштински напредок во најголемиот број истраги околу тешките кривични дела на насилство против новинари или уништување на имот во сопственост на новинари или други критичари на власта. За потсетување, од април до денес, се случија дваесетина физички напади врз новинари и неистомисленици со власта (од кои некои

Власта создава атмосфера на линч: Пешевски веднаш да поднесе оставка!

на 16. 07. 2015 | | sq
Фронтот за слобода на изразување, НВО Инфоцентар, Хелсиншкиот комитет за човекови права, „Метаморфозис“, „Цивил“, „8 Септември“, Македонскиот центар за европско образование, „Плоштад Слобода“, Центарот за современи уметности, „Окно“ и Фондацијата „Отворено општество“ – Македонија, изразуваат голема загриженост поради се почестите напади врз новинари, сопственици на медиуми и на граѓански активисти кои имаат критички однос спрема власта и нејзините политики, се вели во соопштението објавено на 16 јули. Потписниците објавија: Вчерашниот физички напад на вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски врз сопственикот на порталот „Мактел“, Саше Ивановски, но и соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, претставуваат јасен и недвосмислен показател за атмосферата на линч и на насилство во општеството, која постојано ја создаваат и ја засилуваат власта и нејзините приврзаници. Вицепремиерот Пешевски, како висок

Советот за етика го осудува физичкиот напад, бара одговорност од Пешевски

на 16. 07. 2015 | | sq
Советот за етика во медиумите на Македонија најостро го осудува физичкиот напад на вицепремиерот Владимир Пешевски врз сопственикот и уредник на интернет-порталот „Мактел“, Саше Ивановски. Во соопштението, објавено на 16 јули 2015 година, Советот истакнува: Како тело кое е одговорно за воспоставување на процесот на саморегулација во македонските медиуми, залагајќи се за што повисок степен на одговорност кај новинарите и за почитување на новинарските стандарди во нивното известување, се прашуваме – како истите да се наметнат во општество во кое носителите на јавна функција физички напаѓаат поради поставено прашање!? За да се очекува новинарите да бидат максимално професионални и етични во своето известување, апсолутно дека треба да има демократска клима во која функционерите ќе бидат начисто со фактот дека трошат

Радио МОФ: Повик за учество на новинарска работилница на „Д фестивал“

на 30. 06. 2015 | | sq
Радио МОФ во соработка со „Д фестивал“ организира „Радио МОФ медиа деск“, новинарска работилница што ќе се одржи во Дојран од 17 до 19 јули. Работилницата ќе функционира за време на трите фестивалски денови, од 12 до 18 часот и ќе преставува редакција од млади новинари кои под уредништвото и под менторството на новинарот Жарко Настоски ќе пишуваат за музичките настапи на: Ману Чао, Вилкинскон, Џајковски и Ти-Кеј Вондер, „Бед копи“, „Љубојна брас фантази“, „Фолтин“, „Електрични оргазам“,„ЗАА“, „Културно-уметнички работници“, „Фулиш грин“, „Бла бла бла“, „Баилдса“, „Пи-Ем-Џи Колектив“, „Драменбрас трио“, „Ретро кабаре“, „Опатница“, „Новиот почеток“, „Фјурион“, „Поинт бленк“, „Џун“, „Брука бенд“ и многу други, кои ќе настапуваат за време на „Д фестивал“. Младите новинари ќе имаат задача да пишуваат и за

Писмо на граѓанските организации до ЕУ и до САД: Имаме заедничка одговорност во врска со стабилноста и со демократизацијата на Македонија

на 9. 06. 2015 | |
Скопје, 09.06.2015 Ова писмо ви го упатуваме во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10 јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан. Поводот за нашето обраќање, покрај потребата уште еднаш да потсетиме на „црвените линии“ до кои може да се оди во преговорите, е изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан, дадена во САД, во која тој, последните парламентарни избори одржани во 2014 година, ги оквалификува како генерално позитивни, притоа, наведувајќи дека извештаите на ОБСЕ/ОДИХР констатираат генерално демократска атмосфера. Поттикнати од ваквата изјава, сакаме да потсетиме дека ефикасно спроведени избори, воедно, не значат и фер и демократски избори. Да не заборавиме дека ОБСЕ/ОДИХР, во извештајот на

Најава за годишно собрание на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ)

на 27. 05. 2015 | | sq
Редовното годишно собрание на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), ќе се одржи на 27 мај (среда), со почеток во 11 часот, во хотелот „Квинс“, Трговски центар „Зебра“, Скопје. СЕММ е саморегулаторно тело за унапредување и за заштита на професионалните стандарди и на етиката во медиумите во Република Македонија, преку примена на морални санкции кон тие што не ги почитуваат професионалните стандарди и Кодексот на новинарите. Целите на СЕММ се: – Заштита на слободата на медиумите и на правото на јавноста да биде информирана;
– Спречување на влијанието на државата, политичките партии и на другите центри на моќ врз медиумите;
– Штитење на интересите на јавноста преку обезбедување независен ефикасен и правичен процес на решавање на поплаки за
СТРАНА 5 of 12« ПРВА...34567...10...ПОСЛЕДНА »