verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Беспотребно разгорување меѓуетнички страсти

on 19 - 09 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

ako-na-izborite-pobedi-klinton-albancite-vo-kosovo-spremaat-linch-nad-srbite
Напис кој меша „баби и жаби“, истовремено беспотребно поттикнува страв, несигурност, а може да поттикне и насилство. Текстот уште со самиот наслов категорично поставуваа равенка меѓу победата на Хилари Клинтон на претседателските избори во САД, кои ќе се одржат во ноември, и насилства на Косово и тоа од страна на Албанци врз Срби!?

ako-na-izborite-pobedi-klinton-albancite-vo-kosovo-spremaat-linch-nad-srbiteЛинк до оригиналниот напис: АКО НА ИЗБОРИТЕ ПОБЕДИ КЛИНТОН: Албанците во Косово спремаат линч над Србите (Во меѓувреме текстот е повлечен)

Датум и време на објавување: 13.09.2016, 16:13

Датум на рецензирање: 18.09.2016

Рецензент: Симона Атанасова

Хилари Клинтон и нејзиниот сопруг Бил, поранешниот американски претседател, биле поддржувачи и пријатели на Албанците во Косово, па оттаму се вади и заклучокот дека ќе имало насилство во случај на победа на Хилари. Сето ова не е поткрепено со ниту една изјава, документ, некој логички след на факти употребени во аналитички цели.

Единствен наводен извор се некакви разузнавачки податоци, но не е истакнато за чии разузнавачи станува збор. Исто така, се тврди дека ова го пишуваат српските медиуми, но единствен линк од српски медиум цитиран во тектот е весникот „Ало“.

„Разузнавачките податоци откриваат дека Албанците во Косово наголемо подготвуваат насилни акции против Србите, пишуваат српските медиуми“.

Дека Хилари Клинтон ќе поддржела насилни акции против Србите, според текстот, говорел и фактот дека Бил Клинтон имал статуа во Приштина, а Хилари бутик со нејзиното име!? И сето ова е доволно за да се напише текст со силни националистички примеси, кој поттикнува омраза во, и така кревката меѓуетничка ситуација на Балканот.

Во текстот проблематична е и првата фотографија, која е направена од протест на Албанци, но не е наведено каде е сликана и за што бил протестот.

Текстот речиси целосно, сосе шпекулации и подгорување на меѓуетнички конфликти, е преземен од српскиот весник „Ало“, без притоа да се внимава што ваков текст би можел да има рефлексии и во Македонија.

Медиумите мораат многу да бидат внимателни во преземањето на текстови од странски медиуми, особено ако во тие написи има шпекулации кои на ниеден начин не можат да се проверат и да се потврдат. Таквите непотврдени факти можат многу лесно да бидат и невистини, како што е најверојатно и тука случај. Со конструирани написи на овој начин, единствено нешто што може да го постигнат е разгорување на етнички и националистички страсти и омраза, која потоа може да води и до насилство.

Текстот е изработен и пренесен спротивно на професионалните правила и етичките норми во новинарството и тоа од повеќе аспекти.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

Делумно

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални, анонимни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

друга пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

делумна копија

ненаведен автор, наведен извор со линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

соодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

говор на омраза

потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

солидни мултимедијални елементи

има контекстуални линкови

делумно стилски уреден

поврзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести