verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Светлана Јовановска

Рецензија: ФОТО: Приватните фотки што се кријат во телефонот на една девојка

на 19. 02. 2014 | |
Еротски или информативен сајт? Ова е прашање што ќе си го поставите ако ја отворите адресата на медиумот кој ви предлага, во самиот наслов, да ги видите приватните фотографии на една девојка. Девојката се вика Шарлот Спрингер, ни вели сајтот. И се сликала во повеќе провокативни пози. Сајтот не открива која е причината за полуголите фотографии и кому му биле наменети. Категоријата на фотографиите сајтот ја има опишано како «HOT». Мало пребарување на интернет открива дека Спрингер е британски модел и дека не станува збор за приватни фотографии. На нејзиниот сајт можат да се најдат повеќе провокативни фотографии и видеа кои се на граница на порнографија. На нејзиниот сајт може да се најде и понуда за платено зачленување на сајтот

Рецензија: Зошто Иванов оди во Сочи?

на 11. 02. 2014 | |

(Рецензијата е изработена по барање на читател. Доколку и Вие сакате нашиот тим да рецензира некој текст кој Ви западнал во око, побарајте рецензија овде.)

Станува збор за текст кој има за цел да ни ја долови надворешната политика што ја води претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, но, кој, за жал, не е доволно содржаен за да нѐ воведе во таа политика, нејзините добри и лоши страни. Текстот тргнува од најавата за присуството на Иванов на отворањето на зимските олимписки игри во Сочи каде што тој, јавија медиумите, не стасал поради дефект на државниот авион. Текстот е пишуван пред информацијата дека авионот имал дефект што го спречило Иванов да оди во Сочи. Поради тоа неговото присуство во Сочи е откажано,

Рецензија: Што загубија Либијците со смртта на Гадафи

на 30. 12. 2013 | |
Текстот “Што загубија Либијците со смртта на Гадафи”, објавен пред една година, е препишан од интернет каде што можат да се најдат десетици слични текстови, на повеќе јазици, каде што се набројуваат добрите страни на режимот на Гадафи. Македонскиот портал, кој го преведува, се задоволил со превод на овој текст кој што својот извор најверојатно го наоѓа во про-Гадафи пропагандата што ја има во изобилство на интернет. Читателот без познавања за Либија ќе биде убеден дека сите Либијци биле среќни и се прашува зошто светот ги поддржа силите што бараа крај на владеењето на Гадафи. Ниту еден збор не е оставен за да се објасни репресијата на која беше подложен либискиот народ за време на овој режим. Карактеристика

Рецензија: Јадете слободно: откриени 10 најголеми нутриционистички лаги!

на 13. 12. 2013 | | sq
Текстот потпишан само со името Емилија не заслужува да најде место во новинарскиот жанр. Во него нема, всушност, текст, туку само набројување на повеќе прехранбени производи за кои авторот тврди дека знае дали се добри или лоши за организмот. Во овој текст можете или да му верувате на авторот или едноставно да го затворите сајтот и да го заборавите во неубедливите интернет искуства. Тој нема да ви открие ништо ново околу вашиот начин на исхрана и, и покрај претензијата дека ги знае тајните на здравата исхрана, нема добро да ве посоветува. „Лага број 3: Животинските масти се нездрави! Истражувањата покажале дека се целосно здрави.“ Да, секој од нас прочитал или слушнал какво е влијанието на животинските масти. Овде читателот нема

Рецензија: Новинарите на Плусинфо го критикуваат, а уживаат во Скопје 2014

на 21. 11. 2013 | |
Ах тие новинари предавници! Кои не можат да размислуваат со своја глава, туку со онаа на СДСМ! Но, кога ќе ги оставите да размислуваат сами, тие веднаш го менуваат ставот! Ова би била кусата синтеза на тезата на текстот со наслов “Новинарите на Плусинфо го критикуваат, а уживаат во Скопје 2014“, во кој се тврди дека новинарите, кои работат за медиумите за кои се смета дека се блиски до опозицијата, пишуваат критички текстови, но, всушност, не мислат така. Текстот што го рецензираме овде е непрофесионален производ во кој се објавени слики на новинарка која работи за порталот Плусинфо и која критички пишува за проектот Скопје 2014. Но, таа истовремено, на својот Фејсбук профил објавила лични фотографии од пред

Рецензија: Македонско-грчки дуел на Собранието на ЕПП во Брисел

на 15. 11. 2013 | |
Едностран текст во кој е застапена само една страна на учесниците во настанот и се базира врз вест на агенцијата МИА. Текстот ни најавува дуел, а од дуелот го дознаваме само монологот. За време на Собранието на Европската народна партија, во која членуваат најголем дел европски демо-христијански партии, присуствувал и меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Ѓорчев. За време на состанокот тој ги информирал учесниците од другите земји дека Македонија добила препорака за почеток на преговори за членство со ЕУ, но дека оваа препорака нема да донесе преговори поради тоа што се очекува грчко вето на самитот на ЕУ во декември. На ова, претставникот на Грција, кој не е именуван, „жестоко реагирал„, а во „заштита на македонските политики застанале поголемот дел

Рецензија: Која е таа Дуња Мијатовиќ?

на 7. 11. 2013 | | sq, en
Текстот “Која е таа Дуња Мијатовиќ?”, пред сѐ, почнува со навредлив наслов со кој овој текст се обидува да ја претстави претставничката на ОБСЕ за медиуми, Дуња Мијатовиќ, како неважна личност која се меша во внатрешните работи во Македонија и без никаква потреба ја коментира слободата на медиуми. Според текстот, Мијатовиќ е непозната личност во Велика Британија и покрај тоа што во оваа земја се воспоставува ново регулаторно тело за печатените медиуми, кое е закана за медиумската слобода.  “Двата звучни британски весника воопшто не слушнале, ниту се заинтересирани за изјавите и функцијата на претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите” На почетокот мора да се каже дека во Македонија слободата на печатот не може воопшто да се доближи до

Рецензија: Може да го заборавиме снегот – метеоролозите прогнозираат „вечна“ пролет во Македонија

на 4. 11. 2013 | |
Насловот на текстот ни ветува “вечна пролет” и ветување дека треба да го заборавиме снегот. Некои од читателите ќе се израдуваат на оваа перспектива, додека други ќе бидат разочарани што снежните радости можеби ќе ги нема повеќе! Но, отворањето на целиот текст ни прикажува само временска прогноза без научни предвидувања за климатските промени. Во текстот дознаваме само какво ќе биде времето во текот на целата недела. Tоа останува убаво во текот на неколку дневниот период за кој метеоролошката прогноза ни дава предвидување но, вечната пролет е само наслов кој што не му одговара на текстот. “На Балканот ќе продолжи сончевото и топло време, па така во понеделник ќе биде сончево и топло. Силен ветер ќе дува во Јадранско и Јонско

Рецензија: Тинејџерка се самоуби поради Фејсбук

на 28. 10. 2013 | | sq
Самоубиството за кое се работи во текстот се случило во Индија, но фактот што земјата е далеку не ја намалува одговорноста за него да се известува со голема внимателност. Вниманието во случај на самоубиство мора да биде златното правило зашто постои ризик на имитирање на чинот. Во овој случај веќе во самиот наслов “Тинејџерка се самоуби поради Фејсбук” покажува неодговорност со оглед на големиот број тинејџери кои користат Фејсбук. Опасноста поврзана со улогата на медиумите во однос на самоубиството е дека може да бидат еден вид „олеснувач“ за лицата, особено младите и ментално почувствителните лица, кои веќе размислувале да му стават крај на својот живот. Линк до оригиналниот напис: Тинејџерка се самоуби поради Фејсбук Датум и време

Рецензија: Па, не мора и пред деца!

на 28. 10. 2013 | |
Текстот кој започнува со реченицата “Има ли новинарска етика во информирањето?” ја брани тезата дека новинарите не можат да поставуваат било кое прашање во секое време и на секое место.  Висок политичар викнал новинари за да се промовира. Но, според текстот, тие новинари треба да внимаваат на прашањата што ги поставуваат за да “не вознемируваат”. Според новинарската етика токму прашањата се основната алатка на еден новинар, без разлика каде се наоѓа, за да може да си ја изврши задачата. Фактот што висок функционер бил опкружен со деца не смее да го спречи новинарот професионално да постави прашање. Ако високиот функционер не сака да одговори на прашање поврзано со актуелноста што го следи, тој е одговорен за опкружувањето во

Претплатете се за најнови вести