verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Стојан Синадинов

Рецензија: “Де жа ву“ во Капитол ги затвори маалските кафулиња

на 3. 09. 2014 | | sq
Се случува ли некоја вест да биде толку рекламно настроена, што дури може и да му засмета на оној што се глорификува? Можеби ова е тој случај: новиот кафе-ресторан станал многу популарен, што изгледа дека е небитно што и неговиот назив е погрешно транскрибиран. Францускиот термин „déjà vu“ се транскрибира како „дежа ву“ (веќе видено). Освен ако не се работи за намерна грешка, односно игра на зборови. Но, во текстот нема фотографија од логото на ресторанот, за да се утврди евентуалната разлика. Линк до оригиналниот напис: „Де жа ву“ во Капитол ги затвори маалските кафулиња Датум и време на објавување: 30.08.2014 Датум на рецензирање: 02.09.2014 Рецензент: Стојан Синадинов Не може да се утврди дали фактите во овој текст се точни,

Рецензија: Маскирани разбојници го однесоа дневниот промет од обложувалница „Спорт Лајф“, во Ѓ. Петров

на 28. 08. 2014 | | sq
Кој брза – тој и греши. Но, кој не си ги поправа грешките од брзањето, ја дезинформира публиката. Оваа „равенка“ некогаш доведува до комични ситуации, па, така, насловот и поднасловот тврдат едно, а подолу во текстот стојат други информации. А, се работи за текст од „цели“ две реченици. Линк до оригиналниот напис: Маскирани разбојници го однесоа дневниот промет од обложувалница „Спорт Лајф“, во Ѓ. Петров Датум и време на објавување: 26.08.2014 Датум на рецензирање: 27.08.2014 Рецензент: Стојан Синадинов Навистина, што е вистината во овој текст? Најпрвин во насловот и поднасловот текстот категорично тврди дека е ограбен дневниот промет од една обложуалница: „Две маскирани и вооружени лица од вработениот во спортската обложувалница Спорт Лајф на ул. Ѓорче Петров го одзеле целиот

Рецензија: Ратко Младиќ силуван во затвор!?

на 25. 08. 2014 | | sq
Бог да бие кој прв почна да ги употребува термините „дознаваме“, „од сигурни извори“, „пренесува“… Историјата на новинарството тоа сигурно може да го лоцира, но за тоа друг пат и во друга рубрика. „Миењето раце“ од вистинитоста на информациите, или нешто како Понтиј Пилат во ерата на глобалното (комуникациско) село го има магичниот збор „пренесува“. И, ете, ние сме чисти, а ако не им верувате на информациите, видете кај тие што сме ги пренеле. Лесно се проверува дека изворот е, најмалку речено, дискутабилен… Линк до оригиналниот напис: Ратко Младиќ силуван во затвор!? Датум и време на објавување: 19.08.2014 Датум на рецензирање: 21.08.2014 Рецензент: Стојан Синадинов Фактите во овој текст не можат да се утврдат. Нивната веродостојност почива на неименуван извор,

Рецензија: Шок за фановите: Тара Рид изгледа страшно!

на 18. 08. 2014 | | sq
Колку една актерска ѕвезда треба да ослаби, да се здебели, остари или да има запуштен изглед, за да им се соопшти на читателите дека изгледа страшно? Згора на тоа, ако истата актерка сама си поставува фотографии на социјалните мрежи, од каде им право на медиумите да пресудат дека на нив изгледа страшно или недостојно на посакуваниот имиџ? Секако, со тој суд и да се повикаат читателите да кликнат на веста… Линк до оригиналниот напис: Шок за фановите: Тара Рид изгледа страшно! Датум и време на објавување: 16.08.2014 Датум на рецензирање: 17.08.2014 Рецензент: Стојан Синадинов Обично се вели дека фактите се светост. Но, кој може да си ја преземе улогата на поголем „светец“, па врз основа на споредба на неколку актуелни

Рецензија: Внимавајте: Уште кај три компании пронајдена листерија?

на 13. 08. 2014 | | sq
Желбата за наводна ексклузивност е тесно поврзана со шпекулирањето. Така и во овој случај, пишувањето на еден медиум за наводното ширење на сомнителните компании за преработка на месо, кај кои е пронајдена опасната бактерија „листерија“, е податлива за пренесување. Откако веста со сензационалистички наводи е демантирана од надлежните институции, медиумот кој ја лансирал ја повлекува од порталот, премолчено признавајќи ја грешката. Но, нејзините наводи остануваат во другите медиуми.
Линк до оригиналниот напис: Внимавајте: Уште кај три компании пронајдена листерија? Датум и време на објавување: 11.08.2014 Датум на рецензирање: 12.08.2014 Рецензент: Стојан Синадинов Текстот не се базира на факти, туку на претпоставки. Дури и во самиот текст се вели дека информациите за присуство на бактеријата листерија кај уште три други компании

Рецензија: Бакрачески ги кара медиумите, а бил на викенд во Грција

на 11. 08. 2014 | | sq
Кон средината на осумдесеттите години во екс-Југославија економско-политичките прилики почнаа да стануваат се полоши. Колективното раководство од „стар ков“ не ги признаваше лошите вести. Една анегдота вели дека  кога на некој состанок на државниот врв биле изнесени анализите и проценките на странските агенции и медиуми за состојбата во СФРЈ, некој од раководителите прашал чија е таа анализа. „Па, на Ројтерс“. „Сопрете го тој Ројтерс“, рекол анонимниот раководител на овој епохален „кризен менаџмент“. На оваа анегдота деновиве не потсети охридскиот градоначалник Бакрачески. Градот под неговиот менаџмент е ОК, само не чинат медиумите. Линк до оригиналниот напис: Бакрачески ги кара медиумите, а бил на викенд во Грција Датум и време на објавување: 07.08.2014 Датум на рецензирање: 08.08.2014 Рецензент:Стојан

Рецензија: Кејот на Вардар како Париз покрај Сена

на 6. 08. 2014 | |
Текстовите кои некритички ги фалат економските потези на актуелната влада не ретко лесно посегаат по споредби кои одат во претерување. Своевремено постоеше една изрека што сликовито ја опишуваше таа неумерена споредба: „Париз на Сена, Тето(в)о на Пена!“. „Градот на светлината“, изгледа, останал неостварен сон за домашните архитектонски, урбанистички и туристички желби? Линк до оригиналниот напис: Кејот на Вардар како Париз покрај Сена Датум и време на објавување: 04.08.2014 Датум на рецензирање: 05.08.2014 Рецензент:Стојан Синадинов Овој текст се потпира на информациите на Министерството за транспорт и врски, односно распишаната објава за продажба на градежни парцели по пат на електронско јавно наддавање. „Од вчера, во низата ќе се придружи уште една локација наменета за изградба на хотел, а тоа е кејот на

Крајот на филмската уметност и последниот критичар

на 5. 08. 2014 | | sq
  Парафразирајќи го американскиот политоколог-футуролог Френсис Фукујама („Крајот на историјата и последниот човек“), може ли да заклучиме дека комерцијализацијата и (интернет) дигитализацијата доведе до „смрт“ на филмот како уметност и негово „ослободување“ исклучиво како пазарен производ? Каде, во таа ситуација, е критичарот?   Пишува: Стојан Синадинов   Дали во последно време сте прочитале некоја филмска критика и зошто не? Ваквото прејудицирано прашање е лесно предвидливо. Филмската критика во домашните медиуми

Брена брзала, другите уште побрзи со нејзината сообраќајка

на 29. 07. 2014 | |

[Рецензија: Лепа Брена тешко повредена во сообраќајка!]

Брзината во пласманот на текстовите за повеќето интернет-портали е единствената стратегија за освојување на пазарот. Вториот дел од приказната е пласманот на таа вест преку агрегаторите на вести и Фејсбук. Нема ништо спорно во тоа, но кога некритички ќе се преземе некоја вест, и без проверка ќе се пласира, тогаш таквата вест со погрешни податоци, без разлика дали потоа е обновена со точни податоци, уште долго циркулира во интернет-сообраќајот. Линк до оригиналниот напис: Лепа Брена тешко повредена во сообраќајка! Датум и време на објавување: 25. 07. 2014 Датум на рецензирање: 28.07. 2014 Рецензент: Стојан Синадинов Фактите на кои се повикува веста се хрватските медиуми, но без линк, а потоа, подолу во обновената вест,

Рецензија: ФОТО: Ова се двете сестри кои денеска беа убиени во скопски Аерoдром

на 25. 07. 2014 | |
Во овој фото-колаж, бидејќи од текст има само наслов, не треба да се бара многу филозофија. За жал, нема ниту етика. Потрагата по поголема читаност, и овој пат, довела до типичен производ од copy-paste мануфактурата. Земи фотографии од Фејсбук-профилот на убиените жени, нареди ги, посочи со наслов како со вперен показалец, и ете класичен пример за морбиден воајеризам. Линк до оригиналниот напис: ФОТО: Ова се двете сестри кои денеска беа убиени во скопски Аерoдром Датум и време на објавување: 22.07.2014 Датум на рецензирање: 24.07.2014 Рецензент: Стојан Синадинов Како беше она хегелијанско первертирање на фактите кои беа светост за неговиот претходник, Имануел Кант? „Доколку фактите не одговараат на вистината, дотолку полошо за фактите“. Овде фактите можеби одговараат на вистината,

Претплатете се за најнови вести