verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сервис за проверка на факти од медиумите

Проект на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија
USAID Logo

All posts by Симона Атанасова

Цитирана непостоечка изјава од Лавров

на 20. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Предлогот на Рорабакер- верзија на стар руски предлог?]

  Во овој напис е преземен дел од текст објавен во друг медиум без претходно да се провери, па таков – непроверен – на читателската јавност ѝ се претставува како вистинит. Австрискиот весник „Дер Штандард“, правејќи паралела на изјавата на американскиот конгресмен Дајна Рорабакер за поделба на Македонија, потсетува на „изјава“ на министерот за внатрешни работи за Русија, Сергеј Лавров, која тој, всушност, никогаш не ја кажал. Линк до оригиналниот напис: Предлогот на Рорабакер- верзија на стар руски предлог? Датум и време на објавување: 09.02. 2017 Датум на рецензирање: 17.02.2017 Рецензент: Симона Атанасова    

ПРЕЗЕМЕНА НЕТОЧНА ИНФОРМАЦИЈА

„Сличен предлог за поделба на Македонија, која во времето на бегалската криза и

Манипулација со анкетниот лист на Теута Арифи

на 13. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: ЕВЕ ЗОШТО НА ТЕУТА И ГОРИ ПОД НОЗЕ: Од позиција градоначалник успеала да купи пет стана во Скопје и два автомобила]

  Текстот што е предмет на оваа анализа прави целосна манипулација со факти. Уште со самиот наслов написот тврди дека градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, од позиција на градоначалник успеала да купи пет стана и два автомобили, што е невистина. Линк до оригиналниот напис: ЕВЕ ЗОШТО НА ТЕУТА И ГОРИ ПОД НОЗЕ: Од позиција градоначалник успеала да купи пет стана во Скопје и два автомобила Датум и време на објавување: 03.02. 2017 Датум на рецензирање: 09.02.2017 Рецензент: Симона Атанасова    

ИЗВРТУВАЊЕ НА ФАКТИТЕ

„Одметната градоначалничка на Тетово од ДУИ, Теута Арифи, успеала да купи пет стана со

Неосновани напади за дискредитација на амбасадорот Бејли

на 6. 02. 2017 | |

[Рецензија: КОМПЛЕКС НА ОПШТЕСТВЕН ПАРАЗИТ: Група соросоиди закачени на дојката на УСАИД со иницијатива да го бранат Бејли од Конгресот на САД!]

  Коментаторски и сензационалистички текст кој тенденциозно се обидува да ја дискредитира работата на амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, и да го обвини за нешто без потврда, докази и без аргументи. Написот користи недоличен и навредлив говор. Истакнати личности се нарекуваат „паразити“ кои се „хранат од дојката на УСАИД и Сорос“. Линк до оригиналниот напис: КОМПЛЕКС НА ОПШТЕСТВЕН ПАРАЗИТ: Група соросоиди закачени на дојката на УСАИД со иницијатива да го бранат Бејли од Конгресот на САД! Датум и време на објавување: 02.02. 2017 Датум на рецензирање: 05.02.2017 Рецензент: Симона Атанасова    

ИЗВИТОПЕРУВАЊЕ НА ВИСТИНАТА

Ахмети не донел конечна одлука за формирање влада

на 1. 02. 2017 | |
 

[Рецензија: Ахмети ја донел конечната одлука за формирање на новата Влада]

Текстот се базира на информација наводно објавена во други медиуми, но, всушност, преставува чиста шпекулација. Написот, во време кога се водат интензивни консултации во ДУИ пред истекот на рокот за формирање влада, тврди дека Али Ахмети донел одлука во новата влада да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, а како потврда за тоа цитира некои медуми, иако такво нешто не постои. Линк до оригиналниот напис: Ахмети ја донел конечната одлука за формирање на новата Влада Датум и време на објавување: 28.01. 2017, 11:37 Датум на рецензирање: 30.01.2017 Рецензент: Симона Атанасова    

НЕВИСТИНА

„Лидерот на ДУИ, Али Ахмети веќе ја донел одлуката да ја направи новата Влада во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ,

Откривање и манипулирање со лични податоци

на 30. 01. 2017 | |

[Рецензија: Срамота: Ѓунер, Милчин, Кабранов, Маричиќ, Ивана Туфегџиќ, Забрчанец и Борјан Јовановски поддржуваат плата од 3.400 евра за Каранфилова од Сорос]

  Коментаторски, навредлив, потценувачки и сензационалистички текст, кој без докази става на тапет одредени личности кон кои се однесува непријателски и за кои, без нивна дозвола, објавува лични податоци. Текстот тврди дека сите личности набројани во написот ја оправдуваат платата на директорката на Фондацијата „Отворено општество“ – Македонија“, Фани Каранфилова. Линк до оригиналниот напис: Срамота: Ѓунер, Милчин, Кабранов, Маричиќ, Ивана Туфегџиќ, Забрчанец и Борјан Јовановски поддржуваат плата од 3.400 евра за Каранфилова од Сорос
Датум и време на објавување: 23.01.2017, 16:47 Датум на рецензирање: 28.01.2017 Рецензент: Симона Атанасова  

ОД КАДЕ СЕ ДОБИЕНИ ПОДАТОЦИТЕ?

Уште во насловната конструкција и

Текст во кој нема поткрепи, нема докази – туку само обвинувања

на 18. 01. 2017 | | sq
[Рецензија: Сорос со тактика „Нема правда, нема мир“ протестира и против Трамп]   Текст кој е дефиниција за манипулација. Новинарското дело што е предмет на оваа анализа пренесува текст од српски медиум, но на тој текст тенденциозно му додава коментаторско парче, со кое целосно го менува значењето на оригиналниот текст и ја манипулира јавноста. Написот почува со текст за протестите во САД кои се случуваат неколку дена пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Текстот коректно е преземен од српскиот медиум „Блиц“, но коректноста завршува некаде на половина од текстот. Другата половина е додавка која нема никаква поврзаност со оригиналниот текст и е лепенка која служи за вршење пропаганда.   Линк до оригиналниот напис: Сорос со тактика „Нема правда,

„Скандал“ без доказ и без потврда

на 16. 01. 2017 | | sq
  [Рецензија: СТЕВЧО И БЕТИ УЖИВАА ВО МОСКВА – ВРАБОТЕНИТЕ БЕЗ ПЛАТА ВО ОПШТИНА КАРПОШ!] Шпекулации и непотврдени информации, презентирани коментаторски, се нудат на јавноста како потврден „скандал“. Написот е тенденциозен и сензационалистички, но не донесува никаква потврда дека тоа што го пишува е вистинито. Во текстот е наведено дека „медиумот дознава“, се вели дека информациите се од „дел од вработените“, но нема ниту една изјава на вработен во Општината, па макар и анонимна. Доколку изворите сакале да останат анонимни, тоа треба да биде соодветно наведено и истакнато, што не е случај со овој напис.   Линк до оригиналниот напис: СТЕВЧО И БЕТИ УЖИВАА ВО МОСКВА – ВРАБОТЕНИТЕ БЕЗ ПЛАТА ВО ОПШТИНА КАРПОШ! Датум и време на објавување: 11.01.2017 Датум

„Тајна средба“ на јавно место и сред бел ден?!

на 11. 01. 2017 | | sq

 [Рецензија: КОЛЕДАРСКА ПЕСНА НА ЗАЕВ НА ВРАТАТА НА БЕСА: СДСМ крева раце од формирање на Влада, заедно со радикалите од Беса спремаат насилни протести!]

  Една средба е доволна да се изнесат куп манипулации, да се испревртат фактите и да се добие реалност далеку од фактичката. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и раководството на движењето Беса одржале средба за која медиумот тврди дека била тајна. Доколку средбата навистина била тајна, тогаш како има неколку новинарски екипи на местото каде што се одржувала и зошто ако средбата е толку тајна, таа би се одржала во партиското седиште на Беса, кое се наоѓа на многу јавно место во трговскиот центар „Мавровка“?! Линк до оригиналниот напис: КОЛЕДАРСКА ПЕСНА НА ЗАЕВ НА ВРАТАТА НА

Извртена изјава од Фрчкоски, претставена како став на СДСМ

на 5. 01. 2017 | | sq

[Рецензија: „План за живот“ на СДСМ: Затворање на факултети, бркање на студенти и професори на улица]

  Манипулативен и едностран текст кој преку испревртување на фактите и додавање неточни информации, конструира една лажна слика преку која се наведува читателот да оформи негативен став за СДСМ. Линк до оригиналниот напис: „План за живот“ на СДСМ: Затворање на факултети, бркање на студенти и професори на улица Датум и време на објавување: 02.01.2017, 10:44 Датум на рецензирање: 04.01.2017 Рецензент: Симона Атанасова  

МАНИПУЛАЦИЈА

Текстот свесно ја манипулира јавноста дека СДСМ, доколку дојде на власт, ќе ги затвори дисперзираните факултети, ќе ги избрка студентите и сите професори на улица: „Илјадници семејства сè уште се сеќаваат на отказите и мачниот живот кој им го сервира

„Крвта“ во насловот ја нема во текстот

на 30. 12. 2016 | |

[Рецензија: (ФОТО) Страшна сообраќајка кај Струмица – Крв на сите страни]

  Сензационалистички наслов и лоша илустрација – морничава фотомонтажа се главната одлика на овој текст. Насловот манипулира со читателите и изнесува невистинити информации. Се тврди дека се случила сообраќајна несреќа која во насловот се опишува како „страшна“, но во текстот нема објаснување зошто се извлекла таква констатација. Линк до оригиналниот напис: (ФОТО) Страшна сообраќајка кај Струмица – Крв на сите страни Датум и време на објавување: 25.12.2016 Датум на рецензирање: 30.12.2016 Рецензент: Симона Атанасова  

ПРОБЛЕМАТИЧЕН НАСЛОВ

Насловот тврди дека имало „крв на сите страни“, но во текстот се вели дека „нема информации за повредени или загинати“. Доколку немало повредени или загинати, а во случајов не се знае
СТРАНА 1 of 912345...ПОСЛЕДНА »

Претплатете се за најнови вести