verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Горан Ризаов

„Глобал војсис“: Македонскиот Уставен суд ја потврди казната за новинарите кои цитираа изјава со обвинение за корупција

на 14. 01. 2016 | | sq
Објавено на 13 јануари 2016 16:23 GMT   Иако сега веќе е поранешен шеф на македонската Управа за безбедност и контраразузнавање, се чини дека Сашо Мијалков сè уште има големо влијание врз судскиот систем во земјата, особено кога се во прашање „честа и угледот”. Уставниот суд на Македонија ја потврди паричната казна од 8.300 евра против двајца новинари од независниот неделник „Фокус“, Јадранка Костова и Владо Апостолов за клевета или „кршење на честа и угледот на поранешниот шеф на тајната служба“, кој е и роднина на премиерот во заминување, Никола Груевски, пишува „Глобал војсис“. Ова е третпат македонските судови да ја потврдат казната за цитирање извор, кој тврдеше дека Мијалков бил вмешан во корупција. Првостепениот суд ја одреди глобата за

Ако мајка ти вели дека те сака, провери

на 10. 09. 2015 | | sq
Фото: Qairin Qusyairi via photopin (license)

Легендата вели дека во редакцијата на чикашкото „Сити њуз биро“ (City News Bureau) постоел голем знак на кој со задебелени букви пишувало „Ако мајка ти вели дека те сака, провери“. Ова биро било формирано кон крајот на 19 век како еден од првите заеднички сервиси на десет дневни весници за вести од црна хроника. Бирото работело 24 часа и покривало, главно, теми поврзани со

Срамна и дрска квазиновинарска фото-вест

на 27. 08. 2015 | |
 

[Рецензија: За Секуловска повикот полицијата да се самоубие е добар графит!]

  Македонското квазиновинарство желно за сензација и за кликнувања по секоја цена, веќе одамна не води грижа за вистината, ги меша мислењата и фактите и ладнокрвно повикува на линч на јавни личности. Овој текст, ако може така да се нарече, имајќи предвид дека се состои од наслов, поднаслов и од две-три реченици придружени со фотографија на улична уметност, целосно е базиран на невистини. Неговата цел е, врз основа на неточни претпоставки, да создаде негативни чувства, омраза и бес поради наводниот антидржавен и непатриотски став на новинарката која се дрзнала да објави графит на својот личен фејсбук-профил. Линк до оригиналниот напис: За Секуловска повикот полицијата да се самоубие е

Клуб на новинари против новинарството

на 17. 06. 2015 | |
Новинарите досега објавиле само 0,5% од вкупниот број на документи кои Едвард Сноуден им ги доставил. Фото: Snowden via photopin (license)

Ниту еден македонски медиум, особено оние конвенционалните, не се обиде да го постави прашањето за нарушувањето на приватноста на оние 20.000 прислушувани граѓани. Никој не го објасни процесот на прислушување и речиси никој не праша што се случува или, можеби, што ќе се случува, со снимените материјали што не

Претплатете се за најнови вести