verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Ferikan Iljazi

Кога од влакно се прави ортома

на 11. 03. 2016 | | sq

Напис: Груевски пречекан како херој во Кичево, дали Албанците ризикуваат да ја изгубат оваа општина!

Скопје, 9 март – Илјадници граѓани денес излегоа на улиците во Кичево да го пречекаат поранешниот премиер, Никола Груевски, нарекувајќи го спасител на Македонија и тврдејќи дека на наредните локални избори кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги победи кандидатите на партиите на Албанците.
Од друга страна пак, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ветил дека неговата партија ќе биде со граѓаните на Кичево и ќе им помогне во подобрување на стандардите и условите за живеење, пишува Журнал. Груевски ги посетил и Кичевските села Вранештица и Другово. Тој бил придружуван и од другите министри од владиниот кабинет, како што е министерот за транспорт и врски, Мисајловски, кој на

Господ нека го спаси новинарството од непрофесионалните новинари!

на 2. 02. 2016 | | sq

Напис: Алија, ментално болен, под закана или „продаден“

Во нашето општество се случуваат разни чудни и необјасниви настани. Еден ист човек, денес плука по партијата на власт, владата, министрите… Утредента се премислува, задутре излегува на кафе и се слика со нив. Овие последните, министрите на ДУИ, односно нивната партија завчера ги обвини опозициските партии, албански и македонски, дека ја играат „играта на ѓаволот“, бидејќи лицето за кое се зборува, Али,

Да се исплашиш од пристрасноста

на 27. 01. 2016 | | sq

Напис: Дали СДСМ се плаши од пораз на изборите?

Опозицијата бега од конфронтација со народот, нејзиниот лидер побара да има избори, доби гаранција од еврокомесарот Хан и од ДИК дека можат да се одржат слободни и демократски избори, но пак бара нивно одложување.   Зоран Заев неколкупати го менува ставот, дава контроверзни изјави и ги гази зборот и потписот дадени во Пржино.   Дека СДСМ бега од изборите потврдија и

Читателот ќе бега од непрофесионални вести

на 26. 01. 2016 | | sq
 

Напис: Претседателот на младината на ДПА, Рустеми ја послуша професорката Каракамишева, го зеде куферот и отиде во Африка

Скопје, 15 јануари – Една потресна фотографија ни доаѓа од Африка. Овојпат наместо да се фотографира некој Африканец, фотографијата е направена од еден Албанец од Куманово. Се дознава дека станува збор за Мухамет Рустеми од Куманово, кој истовремено е и претседател на Демократската младина на Албанците, како дел од партијата на

Без факти и извори веста останува вештачка

на 22. 01. 2016 | | sq

Напис: „Опозицискиот совет“ има за цел да му ја исполни желбата на Ајранит Хоџа, или…?!

  Опозицискиот совет, во последно време самопрогласен од страна на неговите основачи, сега веќе бледее како идеја, иако уште не направил ниеден чекор кон неговото реално функционирање, во согласност со идејата промовирана од неколку лица, како обединувач на опозициските партии. Од оваа идеја, сега веќе изгледа како да се повлекло и движењето Беса, субјектот што го предложи и дури и го основа овој совет, кој на почеток се нарече натпартиски, а потоа се преименува во опозициски, како што се вика и до овој момент.   Албанската интелектуална маса во Македонија за која се тврдеше дека е носител на овој Совет, на само што не стана

Презумцијата на невиност е света

на 19. 01. 2016 | | sq
 

Напис: Мега Скандал, голем дел од прислушуваните материјали на Заев се наоѓаат во фабриката на афери

Повеќе од 70 илјади прислушувани разговори се најдени во фабриката на афери откриена пред само неколку денови, нагласуваат извори од истрагата. Според овие извори овие материјали биле ставени во еден екстерен хард диск со име СДСМ Заев во запленетите компјутери во откриената фабрика.   Фолдерот е создаден во септември оваа година по потпишувањето

Национализмот се користи за читаност, Охридскиот договор за полнење страници

на 25. 12. 2015 | | sq
[Новата детска болница – ниту една буква на албански (ФОТО-ВЕСТ)] Во Македонија со кревки меѓуетнички односи, „пие вода“ секоја вест што има доза на прашања околу националноста. Чудно е, што и кога се пишуваат и текстови без трошка кредибилитет, тие често имаат ефект кај читателите, затоа што се пишуваат со силен залет и патриотизам. Овој текст ја искористи токму оваа „слабост“ на општеството кон настаните од меѓуетнички карактер. Авторот, божем, почнал да сведочи за занемарувањето на употребата на албанскиот јазик во јавните институции кое е гарантирано со закон, но, на крај завршил со подршката која Никола Груевски ја ужива кај Албанците. Датум и време на публикација: 13.12.2015 Датум на рецензија: 21.12.2015 Рецензент: Ферикан Илјази Порталот „Дитари“ (ditari.com) позајмил една „вирална“

Меѓуетничките конфликти преувеличени во медиумите

на 25. 12. 2015 | | sq
[Рецензија: „Преку ден се најавија протести, навечер се случи меѓуетнички инцидент во Скопје”] Уште од почеток на денот може да прочитате стотина наслови за меѓуетнички судири. На прв поглед ви изгледаат веродостојни затоа што „сите“ го објавиле истиот текст, но ние новинарите ги гледаме со одредена доза на сомнеж. Настанот продолжува да се драматизира, но околу пладне полицијата дава изјава дека не се случил никаков инцидент во наведеното место, а посебно не меѓуетнички. Но пред да стигне полицијата да го демантира или потврди овој настан, десетина, стотина граѓани сигурно се загрижиле за последиците од истиот. Што стана со етиката на новинарот и неговата заклетва дека ќе известува само правично без да стреми кон сензација на грб на туѓата емоционална слабост?

Вест изгубена во преводот и без факти

на 18. 12. 2015 | | sq

[Рецензија: Скандалозно, личните карти на Фокус биле манипулација]

Текстот  што е преземен од македонските медиуми има слаб превод и со тоа е изгубен целиот професионален впечаток на написот. Материјалот што го рецензираме алудира на отфрлување на едно истражување, кое пред извесно време го направи весникот „Фокус“, кој тврдеше дека нашол повеќе од 100 фалсификувани лични карти кои се употребени на изборите. Линк до оригиналниот напис: Скандалозно, личните карти на Фокус биле манипулација Датум и време на објавување: 09.12.2015 Датум на рецензија: 10.12.2015 Рецензент: Ферикан Илјази  

КОНФУЗНА ИНФОРМАЦИЈА

Оваа вест може да биде точна, но може да биде и неточна, бидејќи сè уште нема официјален став од новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за тоа дали личните карти биле

Една слика колку илјада кажани и некажани зборови

на 25. 11. 2015 | | sq
 

[Рецензија: Гинеколошката ординација во Шуто Оризари ќе работи три пати неделно]

  Се вели дека една слика вреди колку илјада зборови. И оваа слика генерира илјада зборови, а можеби и повеќе, но во негативен контекст. Авторот на овој текст, ја подготвил веста како што треба, со информацијата пратена од Министреството за здравство за зачестување на работното време на гинеколошката ординација во населбата Шуто Оризари, претежно населена со Роми, но тоа што боде очи е фотографијата, еден многу силен елемент, кој на информацијата ѝ дава сосема друга насока. Линк до оригиналниот наслов: Гинеколошката ординација во Шуто Оризари ќе работи три пати неделно Датум и време на објавување: 06/11/2015 Датум на рецензија: 15/11/2015 Рецензент: Ферикан Илјази Ако ни се дава правото

Претплатете се за најнови вести