verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Fatlume Dervishi

Не се прави вест без ниеден извор

на 15. 06. 2016 | | sq

Напис:  Движењето Беса дење со Албанците, ноќе со Заев?!

Движењето Беса како нова политичка сила кај Албанците во Република Македонија, по сè изгледа минува низ криза на политички идентитет на политичката сцена. Сака да се прокламира како национално движење, но, во основа, гледајќи од дејноста на носечките личности на оваа движење во граѓанскиот сектор, повеќе наликуваат како верско движење. Од политички аспект се обидуваат да се идентификуваат со активните политики на движењето Самоопределување во Косово, сакајќи да профитираат од организирањето на младите за политичко активирање. Во внатрешната политика во Република Македонија, пак, не може, а да не кажеме дека Движењето Беса се идентификува со опозицискиот СДСМ, имајќи предвид дека секој ден сè повеќе, чекор по чекор, го копира. Еден класичен

Кога од мува се прави слон

на 9. 06. 2016 | | sq

 

Напис: Арачиново му вели СТОП на Фатмир Лимани

„Патриотот“ кој се обидува да ги манипулира Албанците со поклонување пред паднатите борци, ставајќи цвеќе на гробиштата, а навечер усвојувајќи македонски проекти за да им го направи животот рај, ги иритирал жителите на Арачиново кои му забрануваат влез во оваа општина. Како што се гледа, овие Албанци од овој крај одлучиле да му забранат влез за да не плаче дење за паднатите борци, а ноќе да се привилегира од државата, молчејќи за „македонскиот рај“, пишува „Тетова сот“. Низ целата општина Арачиново се гледаат залепени летоци „СТОП Фатмир Лимани“, со кои му порачуваат на „патриотот“ дека му се забранува да постави цвеќиња на гробиштата на паднатите борци. Инаку, со негово одобрување во

Личниот живот треба да се почитува, злоупотребите да се докажуваат

на 6. 06. 2016 | | sq

 

Напис: Функционерот од Арачиново и должи на државата 10 илјади евра, а вози BMW X5?

Заменик-претседателот на ДИК, Реџеп Прекопуца од скопско Арачиново, излегува дека е најсиромашниот функционер во Македонија. Вака сведочи официјалниот анкетен лист на Државната комисија за спречување на корупцијата во Македонија. Според овој лист, заменик-претседателот на ДИК, Прекопуца, поседува една штедна книшка од 300 евра во Комерцијална банка, а зел кредит во 2015 година во износ од 10 илјади евра за да го отплати во следните осум години. Во меѓувреме, во агенцијата за вести „Журнал“, пристигна е-маил од еден граѓанин на Скопје кој ни дава до знаење дека заменик-претседателот на ДИК, Реџеп Прекопуца, поседува еден огромен џип од марката „бе-ем-ве“ кој чини десетици илјади евра. Но,

Непотврдена вест – непрофесионална практика

на 2. 06. 2016 | | sq

 

Напис – Ексклузивно: Прекопуца добива 5 илјади евра награда, наградени и сите други членови на ДИК, дали има злоупотреби?!

Скопје, 28 мај – Друг скандал ја тресе Македонија. Агенцијата за вести „Журнал“ дознава дека деветте членови на ДИК добиле награда од 5.000 евра секој поради нивната работа во врска со организирањето на изборите кои не успеаја да се одржат на 5 јуни. Заменик-претседателот на ДИК, Реџеп Прекопуца, добил 5.000 евра награда врз основа на една одлука што ја усвоила ДИК веднаш откако Собранието донесе одлука изборите во Македонија да не се одржат на 5 јуни.
Со оваа одлука не се обогати само Прекопуца со 5.000 евра, агенцијата за вести „Журнал“ дознава дека и другите осум членови на ДИК добиле

Вест со кратки нозе

на 19. 05. 2016 | | sq

Напис: Тачи оди на избори на 5 јуни!?

Новинската агенција „Журнал“ неофицијално дознава дека лидерот на ДПА, Мендух Тачи, ќе учествува на изборите на 5 јуни. Претседателот Тачи во овие часови тактизира и го подготвил списокот за пратеници на оваа партија кој ќе го достави пет минути пред полноќ кога се очекува да помине рокот. Целата координација се прави со членот на ДИК, Бедредин Ибраими. Ова е сценариото кое го спрема Мендух Тачи за да се легитимираат изборите во Македонија и да му излезе на помош на поранешниот македонски премиер, Груевски, и на поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков. „Журнал“ дознава дека ова е најможното сценарио, а не се исклучува и можноста ДПА да не учествува на изборите на

Паниката без докази е пропаганда, а не новинарство

на 18. 05. 2016 | | sq

Напис: Паника кај Беса по раздорот во турската АКП?!

Дури, едно од прашањата што се раѓаат сега е дали целта на протестот е да се спореди силата со ДР-ДПА која одржа протест пред неколку денови Дали владее паника кај Движењето Беса по раздорот во турската АКП? Дали тие размислуваат да ги прекинат протестите, бидејќи привремено се прекинати финансиските средства оттаму? Овие и некои други прашања ја преплавија јавноста, еден ден пред протестот на 9 мај на Опозицискиот совет во Скопје, чиј организатор е токму оваа параполитичко движење. Сегашната изјава на турскиот премиер Ахмет Давутоглу дека ќе се повлече од позицијата, дава други сигнали за односот меѓу двајцата тамошни владетели, значи конкретно со актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган. И, оваа состојба

Во вест нема место за тенденциозност и за поттикнување страв

на 6. 05. 2016 | | sq

Напис: „Вооружена група од 40 Косовци се наоѓа близу село Танушевци“

Медиумите што добиле огромни суми за време на владеењето на коалицијата ВМРО-ДУИ, ја користат опасноста која наводно доаѓа од Косовo, како образложение за скандалозната аболиција на македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, за политичарите осомничени  за кривични дела.
Списанието „Република“ во своето последно издание пишува дека една од причините за аболицијата од страна на Иванов било постигнувањето на едно национално „помирување“ за Македонија полесно да се справи со заканите за сигурноста на државата, кои, според оваа списание, во последно време доаѓаат од мигрантите на јужната граница и од една „терористичка група од Косово“ на северната граница, пренесува „Лајм“.
„Во време кога од грчката територија имаше најмалку четири добро организирани обиди за

Несолена иронија

на 28. 04. 2016 | | sq

 

Напис: Мендух Тачи како Стојан Андов, ќе „умре“ во Собрание!

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, речиси 20 години седи на клупите на Собранието на Република Македонија. Тој, овие неколку недели, преку средби со граѓаните по разни градови во Македонија се подготвува да се кандидира за уште еден мандат како пратеник. Неофицијално дознаваме дека Мендух Тачи е во дилема во која изборна единица да се кандидира, во изборната единица број 6, која ги опфаќа Тетово и околината, или, пак, во изборната единица број 1 во Сарај, каде што во 2002 година со добиените гласови од жителите Мендух Тачи стана пратеник. Политичкиот ангажман на Мендух Тачи е подолг од 20 години, а исто толку е и пратеник во Собранието на Република

Вест без вест

на 25. 04. 2016 | | sq

Напис: Огромен крст на излез од Скопје

На 12 април се навршија четири години од масакарот кај Смиљковско Езеро што ја потресе Македонија. Семејствата на убиените момчиња, Кире, Филип, Александар, Цветанчо и Борче и понатаму се во жалост. Настанот се случи во 2012 година, кога во Смиљковци, момчињата на возраст од 18 до 21 година од населба Радишани, биле излезени на излет. Во населба Радишани е поставен еден крст во спомен на трагичниот настан. Инаку, за убиството на овие млади момчиња се обвинуваат невини и во затвор се држат Албанци, од страна на поранешната министерка Гордана Јанкулоска наречени исламски терористи . Поради тоа се изврши една спектакуларна полициска акција каде албанските жени беа уапсени пред камери од страна на македонските

Албанските медиуми за последните настани во Кумановско: Паралелни вистини

на 18. 04. 2016 | | sq
Еден настан, различни вистини. Фото: скриншот

Неколку портали ја алармираа ситуацијата, поврзувајќи ја со еден настан од минатата година, во кој имаше многу жртви и материјална штета. Овие медиуми не се обиделе од почеток да ја потврдат информацијата од што повеќе релевантни извори, туку ги пренеле информациите од другите портали или медиуми. Кај телевизиите, пак,  важно е што таму не се забележаа непотврдени информации, не се избришани објавените материјали, не

Претплатете се за најнови вести