verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Fatlume Dervishi

Предвидувања за „омилениот победник“ на изборите – новинарство нема

на 25. 11. 2016 | | sq

 

Напис: На 11 декември Тачи ќе го победи движењето Беса и другите партии?!

Скопје, 17 ноември – Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, неофицијално според првите анализи вели дека ДПА повторно ќе биде втората албанска политичка сила во Македонија. Тачи и на изборите од 11 декември според неколкуте анкети што се пласирани во јавноста, може да се смета дека ќе обезбеди 5 места во составот на идното собрание. Претседателот на ДПА речиси има 3 сигурни пратеници во шестата изборна единица што ги опфаќа Тетово и Гостивар, додека во изборните единици број 1 и 2 преку носителите на листите, се зборува дека сигурно овие носители во конкретните единици ќе станат пратеници. Ова подразбира дека во целост ДПА на изборите од

„Гинисов рекорд“ за непрофесионализам за текст за Џеват Адеми

на 17. 11. 2016 | | sq

 

Напис: Џеват Адеми влегува во „Гинисовата книга на рекорди“!

Поранешниот пратеник кој најдолго бил на оваа функција, Џеват Адеми, повторно е на пратеничката листа и може да влезе во „Гинисовата книга на рекорди“. Не се знае зошто Џеват Адеми е недопирлив и привилегиран во ДУИ и продолжува да биде на пратеничката листа каде што можноста да биде избран е 99,99 отсто. Како што и самиот Џеват Адеми рекол, неговата куќа и седиштето на ДУИ се наоѓаат на 500 метри растојание и можеби ова влијае тој да е секогаш сè повисоко на пратеничката листа. Години по ред, тој е номиниран од разгранокот во Желино, бидејќи Речица, неговото родно место, никогаш не го предложила за пратеник и, како што кажуваат неколку

Непрофесионално и незаконско е објавување анкета без сите релевантни податоци

на 14. 11. 2016 | | sq

 

Напис: Нова анкета: ДУИ 9, БЕСА, 7, ДПА 4 %

Како што се приближуваат изборите, продолжува да се стеснува разликата меѓу партиите на власт и опозицијата. Според последната анкета објавена на македонските медиуми, ВМРО-ДПМНЕ останува во водство со само 2 отсто во споредба со СДСМ. Реализираната анкета со 1.600 анкетирани, покажува дека ВМРО-ДПМНЕ сега има рејтинг од 27 отсто, додека СДСМ има 25 проценти, пренесува весникот „Лајм“. Исто таква мала разлика има и меѓу ДУИ и движењето Беса. ДУИ сега има 9 отсто рејтинг, Беса 7 отсто, додека ДПА има 4 проценти.  

[Рецензија: „Нова анкета: ДУИ 9, БЕСА, 7, ДПА 4 %“]

Се претпоставува дека од анкетите треба да произлегуваат бројки и статистики, кои ќе го направат написот

Место новинарство – невистини, шпекулации и политичка пристрасност

на 9. 11. 2016 | | sq

 

Напис – Ексклузивно: По 11 декември, ДУИ го зазема местото на претседателот на Собранието, а СДСМ Министерството за надворешни работи?

Скопје, 5 ноември – Вчера, новинската aгенција „Журнал“ пренесе неофицијална информација според која раководењето на МВР ќе го преземат Aлбанците, сега новинската aгенција „Журнал“ ексклузивно (неофицијално) дознава дека по 11 декември Собранието на Македонија ќе премине во рацете на Aлбанците и ова место ќе ѝ припадне на Демократската унија за интеграција (ДУИ). Според наши сигурни извори, вака се договориле четирите најголеми партии во Македонија и на оваа одлука ѝ претходела една голема битка од страна на Демократската унија за интеграција (ДУИ), дознава „Журнал“. Како што информираше претходно за формирање на техничка влада по 11 декември, деновиве новинската агенција „Журнал“

Чудна анализа – без извори, факти, бројки и брз експертиза

на 7. 11. 2016 | | sq

 

Напис: АНАЛИЗА – Ако дојдат од ЕВН да ви ја исклучат струјата, повикајте полиција!

Обично доаѓаат да ви ја исклучат струјата со некој вид налог од компанијата што нема никаква вредност. Не претставува никаков законски документ! Тоа што можете да го направите доколку ви тропнат на врата е да повикате полиција и да им побарате да се претстават. Потоа да ги предупредите за членот од Кривичниот законик, дека доколку ви ја допрат инсталацијата, може да ги тужите, вака гласаат законите консултирани од агенцијата за вести „Флака“. Интересно е како е можно луѓето уште да не знаат дека никој нема право да им ја исклучи струјата. Можеби оваа одлука од Уставниот суд од 2007 година, со која тоа строго се

И коментарот и иронијата подлежат на новинарски стандарди

на 2. 11. 2016 | | sq

 

Напис: Дали има 15 илјади „активисти“ на ДУИ, по сите неуспеси на кланот од Зајас?

„15.000 активисти се сосема подготвени да ги следат насоките и препораките на централниот изборен штаб и на лидерот Али Ахмети“, нагласи шефот на изборниот штаб, Беким Незири, за време на откривањето на планот за почнување на предизборната кампања, пренесува „Факте“. Незири истакна дека „судирот меѓу македонските субјекти покажува дека ДУИ води европска политика и тие ќе продолжат во таа насока. Но, дали навистина има 15.000 Албанци што имаат толкава мака да ги слушаат наредбите на Беким Незири и на кланот од Зајас, по сите неуспеси на оваа партија?! Афери, скандали, корупција, организиран криминал, злоупотреба на власта, послушност кон македонскиот партнер, продажба на националната кауза,

Кога новинарството ја злоупотребува верата во политички контекст

на 27. 10. 2016 | | sq

 

Напис: Муки без комплекси го цитира Куранот – (Другите албански политичари „поголеми католици од папата“)!

Најновиот албански политичар (член на СДСМ), Мухамед Зекири, продолжува одвреме-навреме, како и секогаш, да објавува ајети од Куранот на социјалната мрежа „Фејсбук“ и ова изгледа не им пречи на неговите сопартијци од СДСМ, за разлика од партијата на власт, ВМРО-ДПМНЕ, на која токму овие исламски изреки од Мухамед Зекири секогаш ѝ биле трн во око. Додека другите политичари Aлбанци во повеќето случаи ги гледаме како „поголеми католици од папата“, еве го статусот на Мухамет Зекири во целост: „Вистинската правда, опишана во Куранот, го упатува човекот да се однесува праведно, без да прави разлика меѓу луѓето, да ги штити човековите права, да не го дозволи

Анкетите како доказ или како алатка за манипулација?

на 25. 10. 2016 | | sq

Резултатите од анкетата се дополнителен извор за новинарот, а не една неспорна вистина. Тој овие резултати треба да ги третира како што третира секој друг факт или податок. Како што проценува новинарот дали некој извор е сигурен или не, така треба да биде проценет и институтот или организацијата што ја реализира анкетата

  Пишува: Фатлуме Дервиши Составувањето прашалник во форма на анкета и неговото виртуелно споделување е најлесниот начин преку

Коментарите на новинарот ја попречуваат објективноста на читателот

на 18. 10. 2016 | | sq

 

Напис: Едно време „заедно“ и со многу планови. Што се случи наеднаш?! (ФОТО)

Опозицискиот СДСМ и Движењето „Беса“, поточно двојката Зоран Заев и Билал Касами, еднаш излегоа со заедничка изјава околу предвремените избори и близу до остварување на една меѓуетничка предизборна коалиција (датум 24 април, за потоа да има одложување). Толку добро им одеше муабетот, што бевме сведоци и на присуството на припадниците на Беса на протести заедно со СДСМ, организирани од „Шарената револуција“, иницирани исто така од македонската опозиција, или и со заеднички настани близу еден до друг, но потоа, одеднаш, работите се сменија. Ова кумство изгледа се расипа откако еден новинар премина во редовите на СДСМ и сè тргна наопаку. На ова се додаде и фактот дека

Избрзани констатации, погрешен резултат

на 13. 10. 2016 | | sq

 

Напис: Ексклузивно: Специјалното јавно обвинителство потфрли, претставници на ДУИ и на ДПА повикани во Амбасадата на САД

Претставници од албанските партии ДУИ и ДПА се поканети на разговор во Амбасадата на САД во Скопје. Средбата следува по вчерашното гласање за предлозите на Специјалното jавно oбвинителство за законски измени, од кои ниеден не беше усвоен. СЈО произлезе од Договорот од Пржино, а САД се нивен гарант, известува „Нова“. Вчера, пак, амбасадата на САД во Скопје излезе и со официјална изјава, која гласи: „Отчетот за неовластените прислушувања и сомнежи за злоупотреби е од суштинска важност за да може Македонија да излезе од продолжената криза. Веруваме дека барањата на СЈО се правилни за независна истрага и врз основа на фактите“, се вели

Претплатете се за најнови вести