verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Димитар Тануров

Вулгарна сексистичка објава

на 12. 05. 2016 | | sq

[Рецензија: К…ОНСКАТА КАМЕЊАРКА СЕ НАДМИНА СЕБЕСИ: ПРОФЕСОРКА ПО УСТАВНО ПРАВО КАРАКАМИШЕВА НЕМАЈЌИ ПРАВНО-ПОЛИТИЧКИ АРГУМЕНТИ НАПИША ВРАЧЕРСКА КОЛУМНА ПОЛНА СО ТЕРМИНИ КАКО ЛУЦИФЕР, САТАНА, ЈУДА, ПЕКОЛ, ПРЕДАВНИЦИ, ПЕТОКОЛОНАШИ, ИЗДАИЦИ ИТН ИТН…]

  Ова е дискриминаторска и сексистичка објава со вулгарен говор. Просто е несфатливо во  „текст“ од  само една реченица, како и во куриозитетниот наслов, што патем е подолг од самата објава, да се истурат толку многу навреди, гнев, па и омраза кон една личност. Без да навлегуваме во исправноста на гледиштата на споменатата професорка, начинот на кој се обраќа материјалот пред нас е недозволив. Линк до оригиналниот напис: К…ОНСКАТА КАМЕЊАРКА СЕ НАДМИНА СЕБЕСИ: ПРОФЕСОРКА ПО УСТАВНО ПРАВО КАРАКАМИШЕВА НЕМАЈЌИ ПРАВНО-ПОЛИТИЧКИ АРГУМЕНТИ НАПИША ВРАЧЕРСКА КОЛУМНА ПОЛНА СО ТЕРМИНИ КАКО ЛУЦИФЕР, САТАНА,

Спинувана трагедија за политички поени

на 4. 05. 2016 | | sq

[Рецензија: Тортурата од СЈО – причина за самоубиство]

  Текстот е коментарски и едностран и во него не наоѓаме поткрепа за наводните тврдења, ниту потврда дека блиските на Коста Крпач навистина ги кажале тие работи. Во написот не се наведуваат информации од Специјалното јавно обвинителство и не пишува дека е побарана изјава оттаму. Линк до оригиналниот напис: Тортурата од СЈО – причина за самоубиство Датум и време на објавување: 27.04. 2016,17:48 Датум на рецензирање: 03.05.2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ДА СЕ ФРЛИ ВИНАТА ВРЗ СЈО

Самиот сензационалистички наслов на информацијата најавува дека во неа ќе се напаѓа Специјалното јавно обвинителство, а притоа се користи едно од кодните имиња на случаите [to ги отвори СЈО – „Тортура“. Написот почнува блогерски, без

Наместо пародија – перверзија

на 26. 04. 2016 | | sq

[Рецензија: Прес на СЈО за нов случај „Специјален секс“ – ВИДЕО]

  Оваа објава е исклучително вулгарна, надвор од сите новинарски стандарди, дури не спаѓа ниту во послободните критички новинарски жанрови. Материјалот се темели на видеозапис кој претставува шовинистичка пародија, која ги минува границите на пристојност и има цел да ги исмее јавните обвинителки. Линк до оригиналниот напис: Прес на СЈО за нов случај „Специјален секс“ – ВИДЕО Датум и време на објавување: 21.04. 2016, 15:45 Датум на рецензирање: 25.04.2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ПРИМИТИВИЗАМ И НЕВКУС

„СЈО излезе денес на нов прес да го презентира најновиот случај кој го отворија. И овој назив тотално одговара на делото – СПЕЦИЈАЛЕН СЕКС. Проследете го видеото од пресот на јавните обвинителки и

И сватот на Јанева во спинерска манџа

на 20. 04. 2016 | | sq

[Рецензија: Катица Јанева се посвати со висок функционер на СДСМ (ФОТО)]

  Написот е тенденциозен и во обландирана форма го наметнува ставот дека специјалната обвинителка е партиски обоена, обидувајќи се да фрли сенка врз нејзиниот професионален углед. Тој e објавен во сосема несоодветна категорија вести – „Македонија“. Линк до оригиналниот напис: Катица Јанева се посвати со висок функционер на СДСМ (ФОТО)  Датум и време на објавување: 7.12. 2015, 15:26 Датум на рецензирање: 19.04.2016 Рецензент: Димитар Тануров  

СПИНУВАНА ПРИВАТНОСТ

„Ќерката на Катица Јанева се омажи за син на висок функционер на СДСМ. Како што дознава ТВ НОВА, Емилија Јанева, ќерката на специјалната јавна обвинителка, пред неколку дена стапила во брак со Петар Поцков, синот на Сашо Поцков, кој од септември

Бајата вест со нов датум

на 19. 04. 2016 | | sq

[Рецензија: (ВИДЕО) Жена починала по пораѓањето – Лекарите и го приближиле синчето и се случило чудо]

  Текстот, според начинот на пишување, повеќе потсетува на вест од категоријата занимливост, отколку на напис во рубриката за вести од светот. Во него не се запазени новинарските стандарди, според кои, настанот, освен што треба да се одреди според местото на одигрување, треба да се одреди и со времето на неговото случување.
Линк до оригиналниот напис: (ВИДЕО) Жена починала по пораѓањето – Лекарите и го приближиле синчето и се случило чудо Датум и време на објавување: 16.04. 2016 Датум на рецензирање: 18.04. 2016 Рецензент: Димитар Тануров  

БОМБАСТИЧЕН НАСЛОВ НА СТАРА ИНФОРМАЦИЈА

„Дека љубовта меѓу мајката и нејзиното дете е неверојатно силна докажува и

Текст со исфилувани и непроверени шпекулации

на 18. 04. 2016 | | sq

[Рецензија: Иванов ноќва сепак ги примил амбасадорите Белји и Алтхаузер]

  Текстот е шпекулативен, се затскрива зад фразата „дознаваме од дипломатски извори“. Во ниту еден дел од написот не се посочува друг извор кој би ги потврдил изнесените наводи, а ниту, пак, подоцна е објавен демантот (од германската амбасада) дека таква средба воопшто не се одржала. Линк до оригиналниот напис: Иванов ноќва сепак ги примил амбасадорите Белји и Алтхаузер Датум и време на објавување:  13.04.16,   01:09 Датум на рецензирање: 16.04.16 Рецензент: Димитар Тануров  

ДЕЗИНФОРМАЦИЈА

„Вчерва еден час пред полноќ претседателот Ѓорге Иванов сепак во резиденцијата на Водно ги примил амбасадорот на САД, Џес Бејли и на Германија, Кристине Алтхаузер, дознава Либертас од дипломатски извори. Средбата е на инсистирање на

Текст преполн со сексизам и со дискриминација

на 12. 04. 2016 | | sq
     

[Рецензија: Mесто во Кавадарци грозје да бере она дошла у Влада да сиса]

  Текстот е навредлив, сексистички, врши полова и социјална дискриминација, етикетира, генерализира… Тој е целосно спротивен со принципите утврдени во Кодексот на новинарите и во Прирачникот за етика во новинарството. Профилот на рубриката „живот“,  каде што е објавена оваа „вест“ и каде што се пласираат содржини со полежерен  стил, ни најмалку не ја намалува професионалната одговорност, бидејќи во новинраството постојат стандарди што мора да се почитуваат, независно од типот на информацијата што се соопштува во јавноста. Линк до оригиналниот напис: Mесто во Кавадарци грозје да бере она дошла у Влада да сиса Датум и време на објавување: 10.04.2016 Датум на рецензирање: 12.12.2016 Рецензент: Димитар

Стар „кромид“ за нови кликнувања

на 11. 04. 2016 | | sq

[Рецензија: (ФОТО) Норвежанка родила бебе – слон!]

  Станува збор за лажна вест, која текстот што го рецензираме ја пласира како вистинска. Во него не се наведува ниту изворот на оригиналната „кромид-информација“, која е стара повеќе од една година, ниту, пак, се испочитувани  новинарските стандарди за пишување вест. Линк до оригиналниот напис: (ФОТО) Норвежанка родила бебе – слон!  Датум и време на објавување: 08.04.2016 Датум на рецензирање: 10.04.2015 Рецензент: Димитар Тануров  

КРОМИД-НОВИНАРСТВО

„Според извештајот, Норвежанка родила бебе слон. Во него се наведува дека бебето е пола човек, пола слон.“ Во написот објавен во категоријата свет, што само по себе ѝ дава одредена тежина на информацијата, се презентирани штури податоци, кои не се поткрепени со: време, место, извор на информацијата

Теории на заговор на рекла-кажала

на 5. 04. 2016 | | sq

[Рецензии: Фатиме Фетаи и Катица Јанева на гости во амбасадата на САД]

  Текстот е коментаторски и едностран. Во него не се изнесуваат никакви факти ниту, пак, се дава некаква поткрепа со конкретни податоци на изнесените тврдења. Истовремено не ги исполнува ниту новинарските стандарди за вест, особено зашто во него се прикриваат податоци за настанот, кој се користи за презентирање на теоријата на заговор. Линк до оригиналниот напис: Фатиме Фетаи и Катица Јанева на гости во амбасадата на САД Датум и време на објавување: 31.03. 2016,  09:45 Датум на рецензирање: 04.03.2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ИСКРИВЕНА СЛИКА

„Случајност или не? Додека безбедносниот систем во државата се руши, специјалната јавна обвинителка Јанева, заедно со своите послушници се забавуваа во американската амбасада

Погрешно лоцирање за манипулирање

на 21. 03. 2016 | | sq

[Рецензија: Анџелина Џоли денес доаѓа во Македонија]

  Написот претставува најава за настан, но има сосема погрешен наслов, бидејќи настанот се одвива во соседна Грција. Ваквиот наслов и категоријата во која е објавен текстот оставаат впечаток дека намерата била да се соберат што повеќе кликнувања, а не прецизно да се информира  јавноста. Линк до оригиналниот напис: Анџелина Џоли денес доаѓа во Македонија Датум и време на објавување: 16.03. 2016 Датум на рецензирање: 21.03.2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ИЗОСТАВЕН ВАЖЕН ПОДАТОК

„Холивудската актерка Анџелина Џоли, денеска ќе го посети бегалскиот камп во Идомени.“ Текстот претставува лошо пренесена информација за настан што треба да се случи. Проблемот е во тоа што се наведува местото, односно кампот Идомени, но не се дообјаснува дека

Претплатете се за најнови вести