verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Димитар Тануров

Наместо фото-вест, вулгарности, навреди и дискредитации

на 19. 08. 2016 | | sq
  Објавата што ја рецензираме е напис кој нема речиси ништо заедничко со новинарството, со правилата и со етичките стандарди. Јазикот што се користи е крајно вулгарен, информација нема, а содржината се состои од навреди и од дискредитации, пред сè за лидерот на владејачката партија и за „сопственикот“ на телевизијата „Канал 5“. Линк до оригиналниот напис: Трчка срцката по Грујо како газела, ах Емиле од петка кај ги наоѓаш бе вака вредни следачки и следачи маме да ти ебам  Датум и време на објавување: 14.08.2016 Датум на рецензирање: 17.08.2016 Рецензент: Димитар Тануров Насловот кој е ставен на писанието што е предмет на рецензијата е предолг и во него се изнесени коментар и пцости, но не и податок што ќе кореспондира

Кога мртвите ќе воскреснат и ќе дадат изјава!

на 18. 08. 2016 | | sq

[Рецензии: Страшно пророштво на старецот Иларион – Ќе си ги продавате душите, а во светот ќе завладее ЗЛО]

  Написот e објавен во сосема несоодветна категорија, односно во „Свет“ и во „Регион“, каде се објавуваат актуелни информации од светската сцена. Информацијата не е целосно разработена, па поради тоа повеќе наликува на блоговска објава на теорија на заговор отколку на извадок од религиозно и филозофско писание. Линк до оригиналниот напис: Страшно пророштво на старецот Иларион – Ќе си ги продавате душите, а во светот ќе завладее ЗЛО Датум и време на објавување: 13.08. 2016 Датум на рецензирање: 16. 08. 2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ЦРНИ ПРОГНОЗИ

„Старецот Иларион изрече застрашувачко пророштво за времињата кои доаѓаат, а кои како што вели ќе

Создавање паника со нецелосни податоци

на 17. 08. 2016 | | sq
   

[Рецензија: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД РУСКИТЕ МЕДИУМИ: САД планираат хаос во Македонија, Србија и во Грција!]

Текстот има нафрлено информации и парафразирани изјави од аналитичари, кои никаде не се идентификувани ниту, пак, целосно се разработени нивните наводни тврдења. Вака претставени, изгледа дека текстот има само една цел – да предизвика паника.   Линк до оригиналниот напис: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД РУСКИТЕ МЕДИУМИ: САД планираат хаос во Македонија, Србија и во Грција!  Датум и време на објавување: 12.08. 2016 Датум на рецензирање: 15. 08. 2016 Рецензент: Димитар Тануров     Влезот на објавата најавува дека станува збор за анализа, која српскиот весник „Информер“ ја пренесува од руските медиуми. „’Турскиот тек’ е опасност за целиот Балкан и САД ќе бидат мирни само ако Атина,

Маалско озборување за политичко гребење

на 16. 08. 2016 | |
[Рецензија: ДОДЕКА НАРОДОТ ПОМАГА НА НАСТРАДАНИТЕ ВО ПОПЛАВАТА: Заев ужива во Струмица со згодни девојки и Аца Лукас (ФОТО)] Написот повеќе наликува на објава на блог, отколку на сериозен новинарски производ, имајќи предвид дека единствена цел му е да го дискредитира лидерот на опозицијата, Зоран Заев.     Линк до оригиналниот напис: ДОДЕКА НАРОДОТ ПОМАГА НА НАСТРАДАНИТЕ ВО ПОПЛАВАТА: Заев ужива во Струмица со згодни девојки и Аца Лукас (ФОТО) Датум и време на објавување: 13.07. 2016 Датум на рецензирање: 15. 08. 2016 Рецензент: Димитар Тануров   ЗАТАЛКАН КОМЕНТАР
Насловот на текстот најавува дека станува збор за коментар, а не за вест. Сепак, гледајќи дека написот е објавен во категоријата „Македонија“, сугерира дека станува збор за вест. Имајќи предвид дека,

Напад сведен на нивото на нападнатиот

на 12. 08. 2016 | | sq
    [Рецензија: (ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЕВЕ КАДЕ ОДИ ДЕЛ ОД ДРЖАВНАТА ПЉАЧКА НА БУЏЕТОТ ОД СТРАНА НА ГРУЈО И САШО МИЈАЛКОВ, МИЛЕНКО ГО ШИРИ СВОЕТО ЛЕГЛО НА ШАРПЛАНИНЦИ, СЕГА ОСТАНУВА УШТЕ ДА ПРОВЕРИМЕ КОЛКАВО ЛИ Е ЛЕГЛОТО СО КОЗИТЕ ПА ДАЛИ И ТОА СЕ ПРОШИРИЛО ЗА НЕКОЈА КОЗА ПЛУС И МЕТАР КВАДРАТЕН ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ]   Објавава не заслужува да се нарече напис, а уште помалку новинарски. Во неа се изнесени бројни навреди, податоци без поткрепа, а единствената цел е да го нападне Миленко Неделковски.   Линк до оригиналниот напис: (ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЕВЕ КАДЕ ОДИ ДЕЛ ОД ДРЖАВНАТА ПЉАЧКА НА БУЏЕТОТ ОД СТРАНА НА ГРУЈО И САШО МИЈАЛКОВ, МИЛЕНКО ГО ШИРИ СВОЕТО ЛЕГЛО НА ШАРПЛАНИНЦИ, СЕГА ОСТАНУВА УШТЕ ДА ПРОВЕРИМЕ КОЛКАВО

Стара фотографија и спин

на 21. 07. 2016 | |

[Рецензија: УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО МВР: Оливер Спасовски им организирал „гага“ екскурзии на соросоидите со полицискиот хеликоптер!]

  Класичен школски пример за спинување, етикетирање и за коментирање за да се прикаже поинаква реалност  без да се понудат релевантни докази. Со една реченица кажано, „плукање“ со лажни податоци. Линк до оригиналниот напис: УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО МВР: Оливер Спасовски им организирал „гага“ екскурзии на соросоидите со полицискиот хеликоптер!  Датум и време на објавување: 19.07. 2016 Датум на рецензирање: 20. 07. 2016 Рецензент: Димитар Тануров  

НЕВИСТИНИТА ИНФОРМАЦИЈА

Уште од насловот може да се насети дека текстот ќе биде сензационалистички и коментаторски, а тоа се потврдува и со првиот пасус, во кој прво воопшто не се дава информацијата за која се однесува

Чаршиски муабет!

на 20. 07. 2016 | | sq

[Рецензија: Ивонче милионче извисила- непожелна за уредник на Дневник ?!]

  Материјалот што го рецензираме е шпекулативен и коментаторски, не е поткрепен со никакви факти или изјави, поради што повеќе наликува на чаршиски муабет, отколку на новинарски производ. Линк до оригиналниот напис: Ивонче милионче извисила- непожелна за уредник на Дневник ?!  Датум и време на објавување: 17.07. 2016 Датум на рецензирање: 19. 07. 2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ОЗБОРУВАЊЕ

Самиот наслов навестува дека текстот ќе биде етикетирачки и коментаторски. Во ниту еден дел од оваа објава не се наведува изворот на наводната информација, поради што се доведува во прашање нејзината вистинитост. Написот повеќе наликува на озборување. Во него нема никаква потврда на изнесените тврдења, не се побарани изјави ниту од

Кога непромислениот говор станува навредлив

на 19. 07. 2016 | | sq

[Рецензија: Невестата го остави вереникот за време на церемонијата, но добро обрнете на нејзините раце]

  Написот, според неговата содржина, е несоодветно категоризиран, има наслов што остава погрешен впечаток, а истовремено, сакајќи да биде повпечатлив, запаѓа во замката да биде сфатен двосмислено и да испрати навредлива порака. Линк до оригиналниот напис: Невестата го остави вереникот за време на церемонијата, но добро обрнете на нејзините раце Датум и време на објавување: 14.07. 2016 Датум на рецензирање: 18. 07. 2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ВАЖНИ СЕ САМО КЛИКНУВАЊАТА

„Бритни е преубава невеста која за жал е глува но исто така и е многу страствена кога е заковниот јазик во прашање. За време на свадбената церемонија, Бритни одлучила со својот иден сопруг да

Навреди, вулгарности и омраза во само една реченица!

на 18. 07. 2016 | | sq

[Реценција: (ФОТО) ВО ОЛКУ МНОГУ ИСФРЛЕНО ТУМОР И ЛАЈНА НА ЕДНА МАСА НЕМА НИ ВО НАЈГОЛЕМИТЕ СЕПТИЧКИ ЈАМИ И КОНТЕЈНЕРИ ПО ИЗВРШЕНА ПАТОЛОШКА АНАЛИЗА]

    Објавата е надвор од сите новинарски стандарди, не само според формата, туку и според речникот што се користи. Во само една реченица, може да се забележи повеќекратно кршење на професионалните новинарски стандарди.
Линк до оригиналниот напис: (ФОТО) ВО ОЛКУ МНОГУ ИСФРЛЕНО ТУМОР И ЛАЈНА НА ЕДНА МАСА НЕМА НИ ВО НАЈГОЛЕМИТЕ СЕПТИЧКИ ЈАМИ И КОНТЕЈНЕРИ ПО ИЗВРШЕНА ПАТОЛОШКА АНАЛИЗА  Датум и време на објавување: 14.07. 2016 Датум на рецензирање: 18. 07. 2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ПРИМИТИВИЗАМ

Употребата на терминот „новинарски напис“ за објавата што ја рецензираме е сосема несоодветна бидејќи речникот кој е

Сечено, лепено, монтирано спинување

на 15. 07. 2016 | | sq
   

[Рецензија: Хулиганите на СДСМ и СОРОС се тепаа меѓу себе]

Написот етикетира и коментира за да прикаже поинаква реалност. Во ниту еден дел нема наведен извор, а снимката што е прикажана е нејасна и не може да се утврди ниту каде е снимена, ниту кога, а со тоа тврдењата што се изнесени не можат да бидат поткрепени.     Линк до оригиналниот напис: Хулиганите на СДСМ и СОРОС се тепаа меѓу себе Датум и време на објавување: 27.06. 2016, 22:06 Датум на рецензирање: 12.07.2016 Рецензент: Димитар Тануров   КОМЕНТАР СО ПОЛИТИЧКА ЦЕЛ Насловот и поднасловот на написот се коментаторски, а со тоа се навестува дека нема професионална дистанца при информирањето. „Хулиганите кои протестираат во име на СДСМ

Претплатете се за најнови вести