verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Agron Vrangalla

Пропаганда што го „стресе“ новинарството

на 14. 10. 2016 | | sq

 

Напис: Мендух Тачи го стресе Долнени (Фото)

Демократската партија на Албанците одржа собир за жителите на селото Добреш во општина Долнени. На оваа партиска активност забележано е големо присуство на симпатизерите на ДПА, на кои им се обрати лидерот на партијата, Мендух Тачи, и други партиски функционери. Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, изјави дека единствена алтернатива за решавање на албанското прашање во Македонија е партијата што ја води тој. (ИНА)  

[Рецензија: „Мендух Тачи го стресе Долнени (Фото)“]

За среќа, сите политички партии имаат свои официјални веб-страници на кои ги објавуваат сите свои активности, проекти или политички платформи, средби со граѓани или некоја друга активност за која нивните оддели за печат сметаат дека треба да биде објавена. Овие информации

Веста треба да се потврди дури и кога се копира

на 16. 09. 2016 | | sq

 

Напис: Зекири ги брани интересите на Aлбанците: Го одбрав СДСМ затоа што има подобра програма од ИСИС

Скопје, 8 септември – Поранешниот новинар Мухамед Зекири, кој минатата недела стана член на највисоките органи на СДСМ и по сè изгледа ќе биде носител на кандидатската листа, даде една официјална изјава околу неговиот нов ангажман, пишува „Република“. Зекири, со преминувањето од ТВ „Шења“ во СДСМ, изненади многумина. За него многумина рекле дека е исламски радикал и близок на разни струи од Саудиска Арабија и се претпоставуваше дека се откажува од неговата кариера како новинар за да продолжи со неговиот ангажман за религиозни цели. Но, Зекири го одбрал СДСМ и, како што вели тој, не згрешил.  „Знам дека многумина очекувале мојата кариера

Анализа со коментари и непотврдени тези, спакувана како вест

на 14. 09. 2016 | | sq

 

Напис: Таен договор меѓу ВМРО и СДСМ на штета на Албанците!

Од сигурни извори во македонската политичка структура, дознаваме дека Договорот познат за јавноста е формален и точките во него не беа пречка за постигнување на договорот, туку некои други точки кои се дел од еден таен договор меѓу ВМРО и СДСМ и кои директно се однесуваат на Албанците, пишува порталот fol.mk Пред да ги обелодениме точките од овој таен договор меѓу ВМРО и СДСМ, да кажеме дека лидерите на Албанците, Али Ахмети од ДУИ и Мендух Тачи од ДПА, двајца од претставниците во преговорите, колку божем да има правична етничка застапеност на Македонија, реално служеле само како украс во масата на преговорите од кои произлезе fормалниот договор од

Наместо вест само коментари

на 9. 09. 2016 | | sq

Напис: Вие од ДУИ што го критикувате Мухамед Зекири, да не сте случајно во коалиција со Шабан Полужа?!

Вие од ДУИ што го критикувате Мухамед Зекири, да не сте случајно во коалиција со Шабан Полужа?! По приклучувањето на поранешниот новинар Мухамед Зекири кон СДСМ, многу партиски војници на ДУИ почнаа да ни продаваат патриотизам против оваа одлука од страна на Мухамед Зекири, но парадоксот е јасен, тие една деценија се заедно со ултранационалистите Mакедонци од ВМРО, почнувајќи од Никола Груевски, па сè до Миленко Неделковски, кој јавно го навредува албанскиот народ. Пред да почнете да продавате патриотизам, не го заборавајте: Сопот Монструм По каурин од кауринот „Куманово“ „Командант Шќипоња“ Итн.  

[Рецензија: „Вие од ДУИ што го критикувате Мухамед Зекири,

Експлицитните содржини во медиумите и нивниот ефект врз децата

на 7. 09. 2016 | | sq, en
Eротски содржини на интернет може да бидат поштетни од порнографијата. Илустрација: Seedfeeder, Wikipedia  

Моралните, верските и одредбите создадени од државата, повикуваат на контрола и менаџирање на експлицитните и вознемирувачки содржини. Што повеќе се зголемува свеста за општата медиумска култура кај новите генерации, толку повеќе ќе се намали количеството на овие содржини во медиумите

  Пишува: Агрон Врангала   Секогаш се зборувало за влијанието на медиумите врз разни општествени категории,

Без факти, неофицијалните извори се камуфлирани гласини

на 2. 09. 2016 | | sq

 

Напис: „Муки“ не го сака ни ТВ „Шења“?!

Скопје, 30 август – Неофицијално се дознава дека новинарот Мухамед Зекири си заминал и од ТВ „Шења“, пренесува „Журнал“. Такво нешто не е потврдено од самиот новинар, кој изгледа во моментов го одбрал  молкот како одговор за овој случај. Причините за неговото „заминување“ остануваат непознати. Инаку, новинарот Мухамед Зекири пред една година си замина од телевизијата „Алсат-М“, а сега истата среќа го следи и со ТВ „Шења“. Зекири во јавноста е познат како голем критичар на власта и многу близок со македонската опозиција.  

[Рецензија: „Муки“ не го сака ни ТВ „Шења“?!]

Неофицијалните извори се важни и може да се употребуваат за пишување на вестите. Но, не може секоја гласина да

Епидемија на развод – со јавноста

на 1. 09. 2016 | | sq

 

Напис: Полог зафатен од „епидемија“ на разводи пред венчавка, свадбите неуспешни како и Охридскиот Договор

Во Полошкиот Регион се забележува една појава на предбрачни „разводи“, пишува весникот „Лајм“. Како што известуваат медиумите, бројот на претходно одредените свадби што се откажуваат бележи голем подем. Само во еден ресторан во едно село од Општина Боговиње во Тетовскиот Регион, оваа година се откажани 17 резервирани свадби. Откажувањата се придружени од секакви скандали и од случаи што досега не се регистрирани во овие краишта. „Шќипмедиа“ извести за една неуспешна свадба во едно село од Гостиварскиот Регион, каде што девојката избегала на денот кога требало да стане невеста. Ова се случило и летово во едно село познато за нашата редакција, но поради етички причини

Скандал – без докази и без факти

на 31. 08. 2016 | | sq

 

Напис: Како Али Ахмети му „најде“ работа на својот брат

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, едниот од своите браќа уште од завршувањето на војната го вработил во рамките на вработувањата на Охридскиот договор. Фекри, за кого не се знае кога дипломирал и дали има некое високо образование, беше вработен на огласите што се објавуваа по војната од секретаријатот што беше воден од Муса Џафери, информира ИНА. Но, тој потоа преминал како администратор во Општина Зајас и сега во Кичево. Како што дознава ИНА од извори во оваа Општина, братот на лидерот на ДУИ никогаш не отишол во работната канцеларија и не е виден некогаш на работното место. И други членови на семејствата на челниците на ДУИ, вклучувајќи ги и

Провоцирачка вест без никаков извор

на 22. 08. 2016 | | sq

 

Напис: ФОТО/ВЕСТ Хасанбег: Народот во кал, Министрите на ДУИ ги посетуваат облечени во скапа облека!

Веќе четири дена штетите од поплавите може да се видат насекаде. Ова веќе стана нешто нормално за жителите кои немаат сила, а ни средства за да ги поправат штетите во поплавените населби на Скопје. Но, додека жителите се справуваат со оваа тешка состојба, нив ги посетуваат високи функционери на ДУИ облечени во облека која се смета за „брендирана“ и актуелно е најскапа на светските пазари, а последен во низата ова го направил и министерот за економија, Дритон Кучи, кој бил облечен во една блуза од брендот „Лакост“, која чини неколку стотици евра, нормално ако е оригинал./Алмакос  

[Рецензија: ФОТО/ВЕСТ Хасанбег: Народот во кал, Министрите

Тенденциозни коментари и гласини камуфлирани како вест

на 15. 08. 2016 | | sq

\

Напис: Тахир, ти ли си? Фатмир… Фазли

Фотографиите се направени на основачкото собрание на најновата политичка иницијатива на „незадоволната“ тројка на ДУИ од Македонија, Фазли Велиу, Тахир Хани и Фатмир Лимани, со помош на нивните пријатели од илегалата. Иницијативата што доаѓа во едно бесмислено време и со бесмислени цели, поради тоа што овие личности се дел од партијата на власт ДУИ, а кои на политичката сцена во Македонија се познати по послушност кон партијата и адвокатура кон нивните лични интереси, иако во приватни средби со поранешните борци на ОНА и со Албанците иселеници идеалисти, се изразуваат поинаку. Како и да е, секој се бори за нешто, и овие тројца исто така. Набргу ќе почнат иницијативите за формирање на структурите

Претплатете се за најнови вести