verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Agron Vrangalla

Медиумот како произведувач на политиката и креатор на новата реалност

на 9. 01. 2017 | | sq

Кога публиката ќе седне пред телевизорот, се соочува со две реалности што се спротивставуваат една на друга, за истиот собир. Таа (публиката) се наоѓа пред една забуна за тоа кој ја зборува вистината. Одговорот е дека и двете страни ги кажуваат своите вистини. Или, дел од вистината. А постои и една „трета“ вистина…

  Пишува Агрон Врангала Медиумите и политиката се две области што некогаш се согласуваат, а некогаш се

Есапот во новинарството се расипува од коментари пласирани во вест

на 30. 11. 2016 | | sq

 

Напис: Усеини од ДПА ѝ го расипа есапот на ДУИ во Делогожди

Адвокатот Адриан Усеини, кој ќе се трка за ДПА во петтата изборна единица, уште од неговиот прв говор, ја нагласи гордоста за неговото потекло и место на раѓање Делогожди, придобивајќи ја симпатијата на неговите соселани, кои долго време очекувале еден кандидат за пратеник од нивното село. Структурите на ДУИ континуирано „инвестирале“ во ова населено место давајќи им функции на неколку поединци од ова село, но освен личните придобивки, општиот интерес и особено инфраструктурата во ова населено место, стагнирале со времето останувајќи целосно надвор од вниманието на власта, пишува порталот „Дрини“. Кандидатурата на адвокатот Усеини, имајќи ги предвид горенаведените информации, но и неговиот семеен круг, изгледа овојпат

Фото-вест, жанр кој се злоупотребува и кој венее

на 28. 11. 2016 | |
„Да слушнеш нешто по стотина пати не е подобро одколку да го видиш тоа само еднаш.“ Zhou Chongguo             Фото: Маж префлува дете преку оградата на границата меѓу Унгарија и Србија во Röszke, Унгарија, 28 августt 2015. © Warren Richardson, Австралија  

Има надеж за враќање на квалитетот на фото-веста во интернет-просторот. Потребни се неколку нешта – сериозност и етички правила од страна на медиумите, квалитетни фотографи, посветеност на надлежните

Вест за Беса наместо со извори, со лични ставови

на 24. 11. 2016 | | sq

 

Напис: Скандалозно, БЕСА го употребува и ГОСПОД за партиска пропаганда (ВИДЕО)

Употребата на верата во предизборната политичка кампања сега е веќе нешто очигледно, посебно од страна на движењето Беса, која еден голем дел од кампањата го реализира во тој дух, но дали овој потег е праведен и хуман, дури и верски, останува да процени самата јавност и познавачите на овие прашања, пишува „Дрини“. Како што можете да видите во промотивниот спот на оваа политичко движење, меѓу другото се вели: „Ако веруваш во Господ, дојди во конвенцијата на Преродбата со Беса“, стои во видеозаписот споделен од овој политички субјект по социјалните мрежи. Овој рекламен спот предизвикал реакции кај јавноста и голем дел од граѓаните го обвиниле гореспоменатиот субјект

Место вест или анализа, пропаганда за ДУИ и за ВМРО-ДПМНЕ

на 23. 11. 2016 | | sq

 

Напис: ДУИ вечерва го добива својот прв пратеник?!

Вечерва официјално се затвора регистрацијата на гласачи во дијаспората. Во трка се двајца Aлбанци од ДУИ, каде според Изборниот законик пратеникот од дијаспората оди со 6.500 гласови, додека партијата на Ахмети успеала да регистрира 7.500 гласови, што значи дека ДУИ уште од вечерва добива еден пратеник, известува „Тетова сот“. Доколку се случи ова, тогаш кандидатот од ДУИ, Џевдет Спахиу, ќе биде пратеник од дијаспората. Кога станува збор за македонските гласачи, досега се регистрирани 13.000 гласачи, што значи дека двајца зема ВМРО. Инаку, вечерва се доставуваат и списоците за пратеници во сите изборни зони во Македонија. /Тетова сот/  

[Рецензија: „ДУИ вечерва го добива својот прв пратеник?!“]

Прогнозите за одредени политички настани

Фотографија од Косово, вест за избирачкиот список од Македонија

на 17. 11. 2016 | | sq

 

Напис – „Ние одлучуваме“: Избирачкиот список во Македонија поплавен од фантомски гласачи

И граѓанската иницијатива „Ние одлучуваме“ предупредува дека избирачкиот список не е прочистен и дека сè уште има лажни гласачи, пренесува „Телеграфи Македонија“. „Имаме информации дека граѓаните кои пријавуваат нерегистрирани гласачи ДИК ги насочува да се обратат до Министерството за внатрешни работи.  МВР од граѓаните бара да поднесуваат барање во писмена форма за измените во личните податоци и истите да ги докажат со факти, како што е купопродажен договор или, пак, имотен лист со кој се докажува сопственикот на објектот/имотот на чија адреса се регистрирани лица без адреса на живеење или, пак, кои немаат право да гласаат“, се вели меѓу другото во реакцијата на „Ние одлучуваме“. За овие

Фејсбук-статус за Али Ахмети не е вест

на 15. 11. 2016 | | sq

 

Напис – Вест: Видео што ја запали мрежата: Ахмети се прашува себеси дали е Aлбанец? Му одговара Муса Џафери!

Ме информираа дека вечерва на еден собир, Али Ахмети изјавил дека кога ги слуша многуте критики од опозициските партии, алудирајќи на Беса, се прашува себеси дали е Aлбанец што живее во Македонија или не? Добро направил што си го поставил ова прашање, на кое најдобро одговорил не многу одамна неговиот најблизок пријател, Муса Џафери од ДУИ, кога велеше: „Сме станале поголеми каури од каурите!“ Не ви рековме ние, вие сами си рековте. Ние зборуваме со аргументи, а вие клеветите. Ова е разликата! Време за #РЕДЕФИНИРАЊЕ. (Преземено од статусот на Емад Мехмеди на „Фејсбук“).  

[Рецензија: „Вест: Видео што ја запали

Фото-вест без вест

на 11. 11. 2016 | | sq

 

Напис: Ексклузивно: Членовите на ДУИ видени како купуваат ѓевреци во една фурна (ФОТО)

Денеска, при доаѓањето на Али Ахмети во Тетово на Форумот на жените од ДУИ, видено е едно комби со знамиња на ДУИ пред пекарницата „Паштрику“, што го тера народот да помисли уште подлабоко за случајот на Абдилаќим Адеми што потрошил пари за бифтек, а сега јаде ѓеврек! Ова е малку смешно, но доаѓаме до заклучок со една изрека:„Некогаш бифтек, сега ѓеврек!“ Поконкретно, сликата зборува сама за себе.  

[Рецензија – Ексклузивно: Членовите на ДУИ видени како купуваат ѓевреци во една фурна (ФОТО)]

Фото-веста е еден многу пријатен жанр, кој што преку слика известува за некое одредено прашање, што во повеќето случаи е невообичаено.  Изгледа како нешто

Еден „лајк“, една вест

на 26. 10. 2016 | | sq

 

 

Напис: На Ермира ѝ се допаѓа видеоснимката на Елизабета Канческа, еве зошто! (Видео)

Пратеничката Ермира Мехмети ставила „лајк“ на видеоснимката на фејсбук-страницата „Странски служби“, каде што е објавен скандалот на министерката Елизабета Канческа-Милевска со микрофоните, но и поранешни скандали на оваа министерка, пишува „Лајм“. Kако пратеничка, Мехмети неколкупати ја критикувала работата на оваа министерка. Ова е видеоснимката на која ставила „лајк“ Ермира Мехмети. /Лајм/  

[Рецензија: „На Ермира ѝ се допаѓа видеоснимката на Елизабета Канческа, еве зошто! (Видео)“]

Веќе некое време статусите на „Фејсбук“ почнаа да стануваат вести за порталите. Полека, се наметнува едно непишано правило секој статус од некоја јавна личност да може да се употреби како изјава или службен став, без да се земе потврдa од лицето

Вест употребена како куршум за „непријателот“

на 20. 10. 2016 | | sq

 

Напис: ДР-ДПА во скут на потрчкото на ДУИ, српски „Журнал“!

Генералниот секретар на ДР-ДПА, Арбен Таравари, и сопственикот на порталот „Журнал“ познат меѓу Aлбанците како портал на владината ДУИ, денеска ручале заедно, известува „Факте“. Објавената фотографија ја придружува текстот: „Многу дебатираме, но нека остане меѓу нас… Важно е што на крајот имаме исти цели… Албанците да станат фактор во земјава“. Честитаме за соработката. /ФАКТЕ.Нет   [Рецензија: ДР-ДПА во скут на потрчкото на ДУИ, српски „Журнал“!] Има многу случаи кога медиумите прават вест само со една фотографија, во која некоја јавна личност е фатена во незавидна ситуација или и кога некој негов гест или дело изгледа недолично. За ваков вид вести, секако, има голем број кликнувања. Обично се од еден

Претплатете се за најнови вести