verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Опаѓаат нивото на медиумска писменост во Македонија и интересот за студиите по новинарство

Од 2014 година наваму, во Македонија се забележува тренд на затворање на додипломските студии по новинарство, а опаѓа и бројот на новозапишани студенти. До таа година, овие студии биле опфатени на шест факултети, а денеска постојат само на четири. Квалитетот на медиумското високо образование најмногу страда од многу теорија и малку медиумска практика.

Истражувачките стории се најпотиснати во општества со тоталитарни манири и со заспана, летаргична јавност

„Панама пејперс“, едно од најголемите достигнувања на истражувачкото новинарство во последниов период. Фото: Гугл   Неколкуте мали новинарски истражувачки енклави

Рецензии

Новинарот на колена пред партиските интереси

  Напис: Али Ахмети и Муса Џафери го клекнаа на колена Зоран Заев Вечерва на средбата одржана во седиштето на ДУИ во Мала Речица меѓу лидерите на ДУИ и на СДСМ бил присутен и Муса Џафери, кој во текот на средбата неколкупати се замешал остро давајќи му до знаење на Зоран Заев дека потписите на пратениците на ДУИ не се само имиња, туку дека тие се клучот за формирање на идното мнозинство. Исто така, извори блиски до порталот „Пика“ ни даваат до знаење дека токму Муса Џафери на директен начин му дал до знаење на Зоран Заев дека ДУИ нема
  • Спинерска конструкција

    [Револтирани граѓани до Шилегов: Ќе ја продаваш ли Македонија? (ФОТО)]     Написот е коментаторски  и претставува своевидно слободно толкување

    повеќе


Анализи

Новинарски лекции

Колумни

Фушерска држава

Распадната куќа. Фото: Christine Matthews   Фуш насекаде околу нас. Од медиуми, преку „Скопје 2014“

Претплатете се за најнови вести